ua en ru

Китай жорстко обмежує зростання цін на житло

Автор: RBC.UA
У трьох найбільших містах Китаю, зокрема в Пекіні і Шанхаї, вводяться круті заходи для охолодження ринку нерухомості в рамках політики, що проводиться державою.

У трьох найбільших містах Китаю, зокрема в Пекіні і Шанхаї, вводяться круті заходи для охолодження ринку нерухомості в рамках політики, що проводиться державою, передає Reuters з посиланням на китайські ЗМІ.

Нововведення пояснюють гострою необхідністю утихомирення швидко зростаючих цін на житло.

Відповідно до нових правил жителеві Пекіна, що проживає окремо, буде заборонено купувати другий будинок. Як раніше заявив китайський уряд, місцева влада районів з високими темпами зростання вартості житла повинна ввести 20-процентний податок на приріст капітальної вартості і підвищити первинний внесок для тих, хто купує другий будинок. Муніципалітет Пекіна відзначив, що податкові виключення можуть бути зроблені в тому випадку, якщо сім'я володіє тільки одним будинком і проживає там більше п'яти років.

Читайте також: КНР направить 5 млрд дол. на ремонт сільських будинків у вигляді субсидій для бідних сімей

Місцева влада Шанхаю заявила, що, окрім посилення податку на приріст капітальної вартості, вона введе ретельніші перевірки для позичальників, що приїхали з інших міст, іноземців або розлучених.

Заходи з охолодженню ринку нерухомості також має намір застосовувати муніципалітет Чунцин. Південна провінція Китаю Гуаньдун також заявила, що введе аналогічні обмеження в чотирьох містах, включаючи Гуанчжоу і Шенчьжень, де зростання цін на житло особливо високе.

Читайте також: У Китаї інвестиції в освоєння нерухомості в 2012 р. виросли на 15,6%

Нагадаємо, що раніше китайська влада офіційно визнала істотне розшарування суспільства, а також величезний розрив у доходах і якості послуг, які отримують найбільш забезпечені і найбільш бідні верстви населення, і затвердили програму зі скорочення розриву між доходами багатих і бідних верств населення, яка передбачає підвищення мінімального розміру оплати праці.

Останні 10 років зростання ринку нерухомості в Китаї було колосальним, часом - у декілька разів за рік. Але вже в 2011 році продажі житла росли мінімальними темпами. Таким чином, внутрішнього попиту вистачило менше, ніж на 3 роки. Жителі країни купили все, що могли, і навіть більше, ніж могли собі дозволити, а інтерес зарубіжних інвесторів до нерухомості Китаю так і не повернувся. Загалом, джерел підтримки "міхура" більше немає, і, відповідно, прогнози невтішні.

Попередній раунд обмежень для сектора житла, реалізований трохи менше двох років назад, хоч на деякий час і підмочив настрій учасників ринку, але так і не зміг стримати зростання цін на нерухомість. Останні заходи, ймовірно, допоможуть охолодити турбулентний ринок нерухомості Китаю, який спирається на дешеві кредити, але в довгостроковій перспективі для вирішення цієї проблеми потрібно буде розібратися зі слабкими сторонами кредитно-грошової політики, вважають президент і керівник досліджень Fung Global Institute Ендрю Шень і Сяо Ген.

Читайте також: Влада КНР вводить 20% податок на приріст капіталу, отриманого в результаті операцій з нерухомістю

Надмірно низькі процентні ставки на кредитах викликали невідповідність між цінами на житло і наявною пропозицією, оскільки служили як прихована субсидія для тих, хто може запозичувати - наприклад, для багатих і держпідприємств - і таким чином простимулювали попит на елітні об'єкти. Для приборкання даної тенденції китайські політики раніше воскресили квоти як макроекономічний інструмент, проте на цей раз для житлового кредитування.

Альтернативою подібному орієнтованому на ціни підходу - використанню системи квот - стануть значні адміністративні витрати, втрати ефективності і соціальні витрати, витікаючі з гонитви за прибутком і через корупцію. Так само як і система квот, що існувала 30 років тому, нинішня залежність від квот в довгостроковій перспективі є нестійкою.