ua en ru

Китай знижує податковий прес на іноземні компанії

Автор: RBC.UA
Китай має намір скоротити податок на прибуток іноземних компаній, яку вони репатріюють за кордон. Зниження ставки податку на репатріацію прибутку іноземними компаніями може досягти 50%.

Китай має намір скоротити податок на прибуток іноземних компаній, яку вони репатріюють за кордон. За даними The Financial Times, зниження ставки податку на репатріацію прибутку іноземними компаніями може досягти 50%.

За рахунок цього влада країни розраховує стимулювати прямі іноземні інвестиції (ПІІ), приплив яких у КНР знижується шостий місяць поспіль. Спочатку ініціатива може призвести до зростання репатрійованих коштів, але в перспективі виправдає очікування Пекіна, вважають експерти.

Одночасно будуть знижені податки на дивіденди, які китайські публічні компанії виплачують іноземним акціонерам, з 10 до 5%. В обох випадках пільгові ставки зачеплять тільки компанії з тих країн, які уклали з КНР угоди про подвійне оподаткування.

За даними Державного управління з валютного регулювання КНР (SAFE), за минулий рік іноземні компанії репатріювали з країни дивіденди на загальну суму 65 млрд дол. Податки на репатріацію коштів склали близько 8,6 млрд дол. - більше половини всіх податків, які заплатили іноземні компанії в китайський бюджет.

"Загальна картина зараз така, що через економічну ситуацію у світі в останні пару років Китай бачить необхідність створити сприятливіше середовище для іноземних інвесторів. Зміни оголошені саме тоді, коли компанії виплачують свої піврічні дивіденди", - цитує FT Хун Мін Хо, партнера KPMG, який очолює податкову практику в Китаї. У компанії прогнозують, що спочатку компанії будуть репатріювати більше коштів з Китаю, користуючись новими податковими пільгами, проте в перспективі це створить для них стимул до збільшення інвестицій в країну.

Заходи до стимулювання іноземних інвестицій, хоча і розроблялися протягом року, прийняті вкрай своєчасно. За перше півріччя обсяг ПІІ до Китаю скоротився на 3%, до 59,1 млрд дол., повідомило вчора Міністерство торгівлі КНР. Показник знижується вже шостий місяць підряд, причому в червні падіння, за підрахунками Reuters, досягло 7% порівняно з тим самим місяцем минулого року. Проте влада країни сподівається, що за підсумками року приплив ПІІ буде на рівні або навіть трохи вище торішніх 116 млрд дол.

Експерти вважають оголошені владою заходи ознакою їхньої впевненості в економіці країни. "Спочатку це може призвести до зростання відтоку капіталу. Проте коли компанії усвідомлять, що вивозити зароблені в країні гроші стало простіше, вони почнуть вкладати кошти в розвиток свого бізнесу в Китаї", - сказав РБК daily економіст Capital Economics Марк Вільямс. Тим не менш, за його словами, сам факт зниження ПІІ в Китай не повинен викликати занепокоєння, бо не грає зараз великої макроекономічної ролі. Вона була в 80-і і початку 90-х років минулого століття, але потім Китай перемкнув мотор своєї економіки на внутрішні інвестиції, додав Вільямс.

Зниження фіскального тиску на іноземні компанії - не єдина ініціатива влади КНР в рамках курсу на лібералізацію ринку капіталу. Як повідомлялося, нещодавно в Китаї дозволили іноземним хедж-фондам залучати гроші заможних китайців для інвестицій на закордонних ринках. Крім того, в червні Комісія з цінних паперів і бірж Китаю послабила вимоги до зарубіжних керуючих компаній по допуску на внутрішній фондовий ринок. Тепер їм досить керувати 500 млн дол. і працювати на ринку не менше двох років. До цього інвестувати в місцеві акції та облігації могли тільки фірми з досвідом роботи не менше п'яти років, які мають не менше 5 млрд дол. під керуванням. А в квітні колективний ліміт на інвестиції всередині КНР для закордонних керуючих фондами був збільшений з 30 млрд до 80 млрд дол.

Іноземний капітал потрібний Китаю як ніколи, зважаючи на уповільнення темпів зростання економіки - китайська економіка сповільнюється безперервно вже протягом шести звітних кварталів. Як повідомлялося, валовий внутрішній продукт (ВВП) Китаю в II кварталі 2012 р. виріс на 7,6% в річному обрахунку. Державне бюро статистики КНР характеризує зростання економіки як "стабільне" і "порівняно високе", попри те, що показник зростання ВВП Китаю в II кварталі 2012 р. став найнижчим з I кварталу 2009 р.