ua en ru

Китай розглядає можливість значних інвестицій в EFSF

Автор: RBC.UA
Китай розглядає можливість значних інвестицій в Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF). Розмір участі Пекіна в EFSF безпосередньо залежатиме від вкладів інших держав, а також від умов співпраці з фондом, повідомляє американська ділова преса з посиланням на джерела в китайському уряді.

Китай розглядає можливість значних інвестицій в Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF). Розмір участі Пекіна в EFSF безпосередньо залежатиме від вкладів інших держав, а також від умов співпраці з фондом, повідомляє американська ділова преса з посиланням на джерела в китайському уряді.

Очікується, що інвестиції Китаю в фонд європейської економіки можуть скласти від 50 до 100 млрд дол. Як пояснив один зі співрозмовників, у разі якщо умови здадуться Пекіну прийнятними, сума в 100 млрд не виглядає чимось немислимим. Проте Китай буде чекати гарантій.

Втім, офіційні особи як у Китаї, так і в EFSF поки заперечують можливість укладення якихось конкретних угод між фондом стабільності і китайською владою під час сьогоднішнього візиту глави EFSF Клауса Реглінга в Пекін для переговорів по можливій участі КНР у програмі порятунку єврозони. По приїзду в китайську столицю Реглінг заявив, що Китай навряд чи погодиться брати участь у програмі фінансової допомоги країнам єврозони.

За його словами, угода про списання половини боргу по облігаціях Греції, укладена на минулому саміті Євросоюзу (ЄС), вже є "винятковим випадком", тому немає причин залучати інші країни в процес допомоги Європі на особливих умовах. Реглінг також додав, що Китай зможе придбати ті ж облігації, що й інші держави. За його словами, Китай є "гарним, відданим клієнтом" у покупці облігацій з моменту створення EFSF.

"Це не означає, що ми очікуємо будь-яких конкретних результатів від цих переговорів. Це регулярні консультації ... не чекайте укладання угод. Поки ще рано говорити про конкретні суми", - сказав на прес-конференції Реглінг.

Також Реглінг зазначив, що під час наради зі співробітниками Міністерства фінансів і Народного банку Китаю китайські представники відмовилися вести переговори про конкретний розмір китайського вкладу в EFSF.

Китайська сторона підтвердила слова Реглінга. Віце-прем'єр-міністр фінансів КНР Чжу Гуаньгао на брифінгу повідомив, що питання скупки європейських облігацій не стоїть на порядку денному майбутнього саміту G20, а тому нічого конкретного зараз Китай сказати не може. Хоча він підтвердив, що варіант придбання єврооблігацій у Китаї розглядають, але тут потрібно оцінити можливі ризики.

Директор міжнародного департаменту Народного банку Китаю Чжан Тао сказав на тому ж брифінгу, що перед G20 стоїть завдання терміново відновити довіру ринку, а тому розглядаються різні варіанти виходу з ситуації.

Як повідомляє Bloomberg, вчора Президент Франції Ніколя Саркозі і голова КНР Ху Цзіньтао провели телефонні переговори, за результатами яких китайський лідер високо оцінив заходи стабілізації ринків, що вживаються європейською владою. Ху Цзіньтао також пообіцяв надати підтримку зусиллям європейських країн по збільшенню обсягу EFSF. "Саркозі і Ху Цзіньтао домовилися тісно співпрацювати з метою гарантувати внесок G20 у забезпечення зростання і світової стабільності", - сказано в заяві адміністрації Саркозі.

Bloomberg, посилаючись на інформовані джерела, повідомляє, що Японія також планує підтримати програму збільшення EFSF. Повідомляється, що після Пекіна Реглінг попрямує в Токіо для переговорів, аналогічних з Китаєм.

Зараз обсяг фонду складає 440 млрд євро, однак раніше ЄС озвучив плани щодо збільшення розміру фонду до 780 млрд євро, що неможливо без залучення нових інвесторів.

Нагадаємо, в ніч з 26 на 27 жовтня у Брюсселі відбувся саміт ЄС, в ході якого членам союзу вдалося домовитися про умови реструктуризації грецького держборгу і рекапіталізації банків ЄС. Пізніше було опубліковано офіційна заява евросаммита щодо перспектив європейської економіки.

Від Іспанії союз вимагав істотно лібералізувати ринок праці. Італія повинна збільшити пенсійний вік до 2026 р. до 67 років і в 2013 р. вийти на бездефіцитний бюджет. Греції вирішено списати 50% держборгу.

Збільшення EFSF передбачає участь фонду в рекапіталізації банківського сектора Європи. Влада союзу має намір збільшити нормативи достатності банківського капіталу до 9%, а грецьких банків - до 10%.

Нарешті, останнім, але найбільш значущим завданням ЄС є поступове формування "Європейського економічного уряду", який буде брати участь у формуванні та виконанні національних бюджетів країн - учасниць союзу.