Китай випробує фінансову реформу в одному місті
Влада Китаю вибрала місто Веньчжоу для обкатки фінансової реформи, дозволивши його жителям прямо інвестувати за кордоном і заохочуючи приватні інвестиції в місцеві фінансові інститути, йдеться в заяві, опублікованій в середу на сайті уряду, повідомляє Reuters.
Експеримент з "зоною загальних фінансових реформ" у Веньчжоу, який є важливим кроком до лібералізації китайського рахунку капіталу, може бути поширений і на інші частини країни, якщо виявиться успішним, говориться в заяві Державної ради.
Можливість інвестування за кордоном створить для китайських роздрібних інвесторів новий канал для вкладень в закордонні фінансові активи, крім існуючої програми Кваліфікованих внутрішніх інституціональних інвесторів (QDII).
Веньчжоу, розташоване в провінції Чжецзян на сході КНР, відоме як центр приватного підприємництва і кредитування на "сірому ринку".
Ідея про створення зони фінансових реформ з'явилася в кінці 2011 р. після серії повідомлень у ЗМІ про підприємців Веньчжоу, які втікали або кінчали життя самогубством через те, що не могли повернути дорогі нелегальні кредити.
Нагадаємо, раніше китайська влада оголосила про початок реформування економіки Піднебесної, яка почала сповільнювати своє зростання. Уряд КНР навіть скоротив орієнтир зростання для країни до 7,5% в 2012 р., щоб дати економіці більше простору для уповільнення, коли уряд буде проводити обіцяні економічні і соціальні реформи в очікуванні майбутньої передачі влади.
Інвестори чекають, що фокус політики держави зміститься на відновлення балансу економіки і зниження цінового тиску.
Прем'єр КНР Вень Цзябао раніше назвав "розширення споживчого попиту" основним пріоритетом в 2012 р. Він також заявив, що уряд країни має дозволити вступ приватних капіталів у фінансовий сектор і зробити цей процес "стандартизованим і відкритим".
Крім того, влада КНР готується запустити програму підтримки національних компаній-експортерів у квітні 2012 р. Державна ініціатива передбачає надання короткострокових експортних кредитів на 240 млрд дол.
МВФ вирішив заохотити Китай, спрогнозувавши, що при подальшому проведенні урядом Китаю курсу економічних реформ юань може стати резервною валютою МВФ. Зараз китайська національна валюта - юань - жорстко регулюється урядом країни. Проте раніше китайська влада заявила про намір збільшити використання юаня як міжнародної валюти і прийняла низку реформ у цьому напрямку.
Незважаючи на лібералізацію економіки, уряд Піднебесної не збирається втрачати контроль на цінами на житло. Врегулювання і контроль на китайському ринку нерухомості почалися в 2003 р., в якому були висунуті 6 заходів у цьому відношенні. В 2005 р. були розроблені 8 заходів врегулювання і контролю, в 2006 р. - 6 заходів.
Нагадаємо 28 лютого фахівці Світового банку (СБ) і дослідницького центру при Держраді КНР, які підготували спільну доповідь з пропозиціями щодо модернізації майже всіх секторів економіки країни, висловили думку, що економіка Китаю досягла поворотної точки і потребує структурних реформ. Аналітики відзначають: уряд КНР надто захопився регулюванням економіки. За останні 10 років роль держави в цій сфері різко виросла, що, на думку СБ, негативно позначається на зростанні ВВП країни. Раніше протягом 30 років економіка Китаю зросла на 10% у рік. За підсумками III кварталу 2011 р. зростання ВВП в річному вирахуванні склало 9,1%, що стало найгіршим показником за 2 роки. В IV кварталі темпи знизилися ще сильніше: приріст ВВП склав 8,9%, що стало найгіршим результатом за 10 кварталів.