ua en ru

Китай йде на реформи: Орієнтир зростання ВВП в 2012 р. знижений до 7,5%

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Китаю Вень Цзябао скоротив орієнтир зростання для країни до 7,5% в 2012 р., щоб дати економіці більше простору для уповільнення, коли уряд буде проводити обіцяні економічні і соціальні реформи в очікуванні майбутньої передачі влади. Про це повідомляє Reuters.

Прем'єр-міністр Китаю Вень Цзябао скоротив орієнтир зростання для країни до 7,5% в 2012 р., щоб дати економіці більше простору для уповільнення, коли уряд буде проводити обіцяні економічні і соціальні реформи в очікуванні майбутньої передачі влади. Про це повідомляє Reuters.

Як говориться в повідомленні, виступаючи на щорічній парламентській сесії, Вень Цзябао опустив орієнтир з 8%, довгий час колишнім цільовим рівнем річного зростання економіки. Інвестори, які чекають, що фокус політики держави зміститься на відновлення балансу економіки і зниження цінового тиску, передбачали цей крок.

"Ми маємо намір забезпечувати стабільний і активний економічний розвиток, зберігати стабільні ціни і захищатися від фінансових ризиків, підтримуючи загальну грошову і кредитну масу на прийнятному рівні, а також здійснювати обережний і гнучкий підхід", - сказав Вень Цзябао в щорічній робочій доповіді Національного народного конгресу.

Прем'єр назвав "розширення споживчого попиту" основним пріоритетом в 2012 р. "Ми посилимо заходи, які стимулюють споживання, - сказав Вень Цзябао. - Ми рішуче скоригуємо розподіл доходів, збільшимо доходи груп з низьким і середнім доходом і підвищимо споживчу здатність людей".

Його щорічна доповідь парламенту була присвячена бар'єрам, які уряд має подолати, щоб побудувати більш збалансовану економіку, що дозволяє більш ефективно поділити багатство між мільйонами звичайних фермерів і робітників-мігрантів, які як і раніше не хочуть витрачати гроші.

Прем'єр і голова Компартії Китаю Ху Цзіньтао правлять Китаєм вже майже десятиліття, протягом якого країна пройшла через фінансову кризу і стала другою найбільшою економікою світу після США. До кінця 2012 р. комуністична партія приведе до влади нову когорту лідерів, а Вень Цзябао і Ху Цзіньтао підуть у відставку під час національної парламентської сесії на початку наступного року.

Відзначимо, якщо темпи зростання опустяться до рівня 7,5%, це буде мінімальний показник з 1990 р. У реальності орієнтир працює швидше як бар'єр, через який треба перейти: 8-процентний орієнтир, який встановлювався в попередні 8 років, кожен раз з легкістю був подоланий.

"В останні роки орієнтир ВВП, очевидно, швидше був мінімальним прийнятним значенням, ніж "стелею", так що я думаю, більш імовірно, що уряд в глибині душі розраховує на зростання трохи вище 8%. Здається вкрай малоймовірним, що нас очікує значний прогрес в області структурних реформ, враховуючи передачу влади. Зниження показників зростання просто відображає реальність - зростання сповільниться, тому що інший світ буде слабшати", - вважає Пол Кейві з Macquarie Bank.

Нагадаємо 28 лютого фахівці Світового банку (СБ) і дослідницького центру при Держраді КНР, які підготували спільну доповідь з пропозиціями щодо модернізації майже всіх секторів економіки країни, висловили думку, що економіка Китаю досягла поворотної точки і потребує структурних реформ. Аналітики відзначають: уряд КНР надто захопився регулюванням економіки. За останні 10 років роль держави в цій сфері різко виросла, що, на думку СБ, негативно позначається на зростанні ВВП країни.

Раніше протягом 30 років економіка Китаю зросла на 10% у рік. За підсумками III кварталу 2011 р. зростання ВВП в річному вирахуванні склало 9,1%, що стало найгіршим показником за 2 роки. В IV кварталі темпи знизилися ще сильніше: приріст ВВП склав 8,9%, що стало найгіршим результатом за 10 кварталів. У листопаді минулого року, вперше за 3 роки, зафіксовано спад промислового виробництва. Європейська боргова криза вдарила по китайському експорту, одночасно скоротилося споживання на внутрішньому ринку через посилення монетарної політики.

Раніше влада Китаю пообіцяла стабілізувати експорт і підтримати імпорт в 2012 р., щоб врівноважити торгівлю, намагаючись змінити баланс економіки та ізолювати її від впливу зниження світового попиту.