Китай і Японія відновили міжурядові переговори
Китай і Японія відновили переговори на вищому рівні. Представники японської та китайської делегацій, які прибули на 8-й саміт Форуму "Європа-Азія" (АСЕМ) до Брюсселя, підтвердили, що діалог між двома країнами почав налагоджуватися, передає «Сіньхуа».
Прем'єр Держради КНР Вень Цзябао провів бесіду з японським колегою Наото Каном. У ході бесіди глава китайського уряду заявив, що острови Дяоюйдао є здавна територією Китаю. Він підкреслив також, що збереження і забезпечення подальшого розвитку взаємовигідних стратегічних відносин між Китаєм і Японією відповідає корінним інтересам обох країн та їх народів.
Сторони погодилися активізувати обміни між народами та міжурядові контакти, а також провести, коли для цього настане зручний момент, двосторонню зустріч на високому рівні.
Нагадаємо, 9 вересня ц.р. китайський траулер зіткнувся з двома японськими прикордонними катерами поблизу двох островів, права на які заявляють Токіо і Пекін. Японці підозрювали, що китайський траулер свідомо пішов на таран катерів. Пізніше влада Японії ухвалили рішення звільнити екіпаж траулера, проте капітан судна був заарештований, що викликало невдоволення китайської сторони. Після того як арешт громадянина КНР був продовжений, Пекін оголосив, що припиняє контакти з Токіо на міністерському рівні.
У кінці вересня Японія відпустила капітана китайського судна, однак до того, як поставити крапку в конфлікті, сторони обмінялися взаємними докорами і вимогами вибачень та відшкодування збитків.
8-й саміт АСЕМ відкрився в понеділок у Брюсселі, в ньому беруть участь керівники країн-членів АСЕМ або їх представники. Головною темою дводенного саміту є "покращення життя народу" - підвищення добробуту та гідності населення", в центрі уваги учасників також знаходяться такі теми, як управління глобальними фінансами та економікою, тривалий розвиток і зміна клімату.
На саміті, що проходить Росія, Австралія і Нова Зеландія прийняті до лав Форуму в якості нових членів, з їх вступом число країн-членів Форуму досягло 48. З них європейськими членами є 27 країни ЄС, Росія та Єврокомісія, а азіатськими - 18 країн-членів Азіатсько-Тихоокеанського регіону, а також секретаріат АСЕАН.
Перший саміт АСЕМ відбувся у 1996 р. в Бангкоку, це важливий міжурядовий форум азіатських і європейських країн для розгортання політичного діалогу, торговельно-економічного співробітництва та соціально-культурного обміну на основі взаємної поваги, рівності та відкритості, послідовності та консенсусу шляхом консультацій.