ua en ru

Кіпр попросить у ЄС 14 млрд дол для підтримки банківської системи (відео)

Автор: RBC.UA
Уряд Кіпру звернеться за фінансовою допомогою до Євросоюзу у розмірі 14 млрд дол., передає Associated Press з посиланням на обізнане джерело.

Уряд Кіпру звернеться за фінансовою допомогою до Євросоюзу у розмірі 14 млрд дол., передає Associated Press з посиланням на обізнане джерело.

За підрахунками експертів, країні необхідно до 7 млрд дол. для підтримки банківської системи країни. Крім того, в листопаді 2012 р. Кіпр має виплатити кредиторам 751 млн євро, хоча уряд не має необхідних для цього засобів. В цілому Кіпру треба виплатити кредиторам 6 млрд євро до кінця 2015 р.

Читайте також: Уряд Кіпру виключив варіант виходу країни із зони євро

Умови, на яких Кіпр має намір прийняти підтримку, поки невідомі, проте раніше уряд країни відмовився від програми фінансової допомоги, що передбачає приватизацію і індексацію заробітної плати.

Напередодні Кіпр відхилив пропозицію європейських кредиторів, що передбачає приватизацію і відмову від програми CoLA (індексація заробітної плати у зв'язку із зростанням вартості життя) в обмін на фінансову допомогу. Республіка не згодна продавати держпідприємства, які приносять хороший дохід скарбниці, та регламентувальні подібні умови документи ніколи не будуть підписані. Запропонована з боку Європейської комісії, Європейського центробанку і Міжнародного валютного фонду на розгляд кіпріотскій владі в кінці липня програма передбачає надання фінансової допомоги в обмін на проведення приватизації і заморожування держпрограми CoLA.

Читайте також: Грошові ресурси уряду Кіпру можуть закінчитися наприкінці листопада

Наприкінці червня 2012 р. уряд Кіпру звернувся до партнерів по єврозоні із закликом надати фінансову допомогу. У разі затвердження програми допомоги влада мала намір за рахунок виділених коштів боротися з наслідками, які викликає боргова криза в Греції. Міністр фінансів Кіпру Вассос Шиарлі 16 вересня ц.р. оголосив, що угода країни з "трійкою" кредиторів (Євросоюз, Міжнародний валютний фонд і Європейський центральний банк) буде підписана протягом найближчих тижнів. "Трійка" міжнародних кредиторів, куди входять МВФ, ЄЦБ і Єврокомісія, заявила, що допомога Кіпру складе 10 млрд євро (56% ВВП). Пізніше оцінка була підвищена до 12-16 млрд євро.

Через списання суверенного боргу Греції, проведеного при схваленні всіх країн-членів Євросоюзу, включаючи сам Кіпр, найбільші банки країни Popular Bank і Bank of Cyprus зафіксували дефіцит нормативного капіталу завбільшки 2,3 млрд євро і звернулися до влади за фінансовою допомогою. Експерти банків чекають, що Кіпр зануриться в рецесію в 2012 і 2013 рр., і вказують на необхідність термінових антикризових заходів, у тому числі скорочення виплат держслужбовцям.

Варто зазначити, що з травня 2011 р. Кіпр практично ізольований від міжнародних боргових ринків. Прибутковість торгованих облігацій Кіпру різко підскочила на тлі бюджетної нестабільності і "зав'язаності" місцевого банківського сектора на Грецію, яка перебуває в переддефолтному стані. На цьому тлі країна звернулася по фінансову допомогу, яку їй надала Росія завбільшки 2,5 млрд євро. Кошти були надані на 4,5 року за ставкою 4,5% річних. Представники кіпрського уряду повідомляли, що запропонована Москвою відсоткова ставка була значно нижче ставок, що обговорювалися з іншими потенційними кредиторами, зокрема європейськими країнами, які пропонували 15% річних. У липні ц.р. Росія отримала звернення від Кіпру на надання йому кредиту завбільшки 5 млрд євро.