ua en ru

Кіно як бізнес: українське кіно прагне зали

Кіно як бізнес: українське кіно прагне зали Українське кіно набирає популярність
Українське кіно починає складати конкуренцію голлівудським блокбастерам в кінотеатрах. Найкращі результати за касовими зборами показують фільми, зняті в партнерстві з російськими студіями. Українські фільми для внутрішнього ринку поки не цікавлять ні масового глядача, ні кінотеатри.

Українське кіно починає складати конкуренцію голлівудським блокбастерам в кінотеатрах. Найкращі результати за касовими зборами показують фільми, зняті в партнерстві з російськими студіями. Українські фільми для внутрішнього ринку поки не цікавлять ні масового глядача, ні кінотеатри.

Кращі побачення

минулого тижня українська "Студія Квартал 95" повідомила, що її комедія "8 кращих побачень" встановила рекорд за касовими зборами серед українських фільмів. У перші дні прокату, з 3 березня по 8 березня, фільм зібрав понад 22 млн гривень. За цей період його подивилося понад 336 тис. глядачів в Україні. "8 кращих побачень" йде на 200 екранах у 141 кінотеатрі країни.

"Це абсолютний рекорд за всю історію прокату серед фільмів українського виробництва. За перший вікенд "8 кращих побачень" побачило більше людей, ніж за весь період прокату інших українських фільмів", - йдеться в повідомленні прес-служби "Студії Квартал 95".

побачення 1

Фото: кадр з кінофільму "8 кращих побачень"

Найближчі "конкуренти" - це "Поводир" і "Незламна", які були рекордсменами за зборами серед українських фільмів у 2014 і 2015 роках. За перший уїк-енд "Незламну" подивилося близько 100 тис. глядачів, а касові збори склали 4,5 млн гривень.

"Поводир" у свій час зібрав 4,32 млн гривень, а в перший уїк-енд його подивилося близько 95 тис. глядачів. За весь період прокату ці картини подивилося 276 тис. і 358 тис. глядачів відповідно. Якщо порівнювати "8 кращих побачень" з світовими блокбастерами, які показували на території України в 2015-2016 роках, то по зборах за перший уїк-енд (чотири дні), цей фільм поступився лише сазі "Зоряні війни. Пробудження сили".

поводир 1

Фото: кадр з фільму "Поводир", режисер Олесь Санін

Кіно вскладчину

Хоча у виробництві "8 кращих побачень" і брала участь "Студія Квартал 95", фільм знятий на кошти російського продюсерського центру "Горад". Як пояснює директор з розвитку "Студії Квартал 95" Ірина Побєдоносцева, фільм знімався в Україні українською знімальною групою з американським оператором Брюсом Аланом Гріном і режисером Марюсом Вайсбергом.

"Це наша картина, яка вже сьогодні продана в кілька країн", - уточнила вона. Зокрема, фільм показують у кінотеатрах Росії, Литви, Латвії, Естонії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Молдови, Білорусі та Німеччини.

На питання про те, скільки українська знімальна група заробила завдяки такому вдалому прокату, у "Студії Квартал 95" поки не можуть відповісти. "Про це ще рано говорити, фільм йде в прокаті, і, я думаю, буде йти ще кілька тижнів", - пояснює Побєдоносцева. Говорити про прибуток, за її словами, можна буде тільки після закінчення прокату.

"8 кращих побачень" став восьмим повнометражним фільмом, знятим "Студією Квартал 95". Останні два релізу, "Кохання у великому місті-3" і "8 нових побачень", які були в прокаті в 2013 році, і в 2014 році, за перший уїк-енд свого показу зібрали 14,4 млн гривень і 16,2 млн гривень відповідно.

Вони також знімалися в спільно з російськими продюсерами. "Українські продакшни мають достатні потужності, щоб робити хороший продукт. Але у наших продюсерів грошей зараз немає", - констатував менеджер медіа-консалтингової компанії "Медіа Ресурси Менеджмент" ("МРМ") Олександр Захлюпаный.

За даними "МРМ", за 2015 рік в широкий прокат вийшло 29 фільмів виробництва України або спільно з Україною, 13 з яких - повнометражні художні. Для порівняння, у 2013 році в український прокат вийшло 14 проектів, а в 2014 році - 15, якщо враховувати "Кохання у великому місті-3" та "Вій", у виробництві яких брали участь українські компанії.

"Вперше кількість проектів українського виробництва перевищила кількість російських фільмів", - йдеться в звіті "МРМ".

незламна 2

Фото: кадр з фільму "Незламна" ("Битва за Севастополь"), режисер Сергій Мокрицький

При цьому, як випливає зі звіту, розраховувати на успіх у прокаті в Україні можуть поки тільки спільні проекти з Росією. "Такі проекти збирають великі суми хоча б тому, що спочатку робляться, як мінімум, для двох ринків. Прокатники з задоволенням беруться за такі проекти, а хвиля масштабної PR із сусідніх країн доходить і до України", - пояснив РБК-Україна Захлюпаный.

Складна конкуренція

Українським фільмам, знятим виключно для вітчизняного ринку, поки що важко конкурувати з копродакш-проектами і голлівудськими блокбастерами. В Україні багато що залежить від кінотеатрів, яким великі світові студії диктують свої правила. Щоб працювати з прокатників, кінотеатри погоджуються на ці правила, і для українського продукту часто просто не вистачає часу і місця.

поводир 2

Фото: кадр з фільму "Поводир", режисер Олесь Санін

Як розповів РБК-Україна Захлюпаный, в більшості випадків режисери і продюсери українських фільмів самостійно домовляються з кінотеатрами і беруть на себе PR своїх проектів. "Якщо прокатник бачить потенціал в українському проекті, він готовий вкладатися в рекламну кампанію. Але самі продюсери намагаються скоротити витрати на прокатників", - зазначив він.

Законодавство передбачає квоту в 30% для українських фільмів у кінотеатрах, але при цьому держава ніяк не може контролювати дотримання цієї квоти. Кінотеатри, в свою чергу, не отримують жодних преференцій від держави взамін. "На сьогодні у нас немає ніяких пільг від держави за кинодемонстрации українського кіно. Я щиро сподіваюся, що ситуація з нашим кінематографом зміниться не тільки для кінотеатрів, але і для продакшнів, і держава зверне увагу на розвиток власної кіноіндустрії - такого важливого елементу розвитку нашої культури", - повідомила співзасновник та керуючий партнер мережі кінотеатрів "Оскар" Ірина Зоря.

незламна1

Фото: кадр з фільму "Незламна" ("Битва за Севастополь"), режисер Сергій Мокрицький

В силу своїх можливостей кінотеатри підтримують українське кіно. Як розповіла РБК-Україна Зоря, її кінотеатрі в ТРЦ "Гулівер" минуло багато гучних прем'єр. Серед них - прем'єри цього року "Полон" і "Політ золотої мушки". Скоро буде прем'єра нового фільму Любомира Левицького "#Selfieparty".

Але кінотеатри, в першу чергу, орієнтуються на запити і смаки глядачів, і, якщо фільм дійсно хороший і на нього йдуть глядачі, то, як вважає Зоря, його будуть готові випускати на рівні з мейджерами всі кінотеатри України.