Кінах: Кабмін має намір ввести мита на експорт продукції хімпромисловості
Кабмін готує рішення про введення експортних мит на експорт продукції хімічної промисловості. Про це заявив президент Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), народний депутат фракції Партії регіонів Анатолій Кінах в ході 13 з'їзду УСПП, передає кореспондент РБК-Україна.
"За моєю інформацією, Кабінет міністрів планує прийняти рішення про введення експортних мит на продукцію нашої хімічної промисловості. Це не вихід. Ми вважаємо, що такі заходи не можна застосовувати. Треба шукати інші заходи для виходу з ситуації", - сказав він.
Кінах навів приклад з квотами на експорт зернових, що, на його думку, мало негативні наслідки для економіки.
Нагадаємо, восени 2010 р. через неврожай Україна ввела квоти на експорт зернових. 1 липня 2011 р. вони були скасовані. Замість квот було введене мито на експорт зерна до 2012 р.: на експорт пшениці на рівні 9%, але не менше 17 євро за тонну, кукурудзи - 12%, але не менше 20 євро за тонну і ячменю - 14%, але не менше 23 євро за тонну.
В результаті експорт з України практично припинився. Зернотрейдери говорили, що не можуть конкурувати з компаніями з РФ, оскільки російське зерно мінімум на 30 дол./т було дешевше українського. На думку заступника генерального директора Української аграрної конфедерації Олександра Ярославського, за час дії експортних мит на зернові культури Україна недоотримала 1,5 млрд дол. валютної виручки.
7 жовтня Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в цілому законопроект № 9239 від 4 жовтня ініційований народним депутатом від фракції Партії регіонів Григорієм Калетником, про затвердження ставок вивізного (експортного) мита на окремі види сільськогосподарських культур. Так, згідно з прийнятою редакцією законопроекту скасовувалися експортні мита на пшеницю і кукурудзу. Ввізні мита на ячмінь залишаються незмінними - 14%, але не менше 23 євро за 1 т., і діють до 1 січня 2012 р.
19 жовтня Янукович підписав закон, що скасовує експортні мита на пшеницю і кукурудзу.
Зазначимо, згідно з договором про ЗВТ з СНД, Україна встановила мита на експорт сталі і кольорового металу в рамках ЗВТ з країнами СНД на 2012 р. на 21%. Згідно з договором, встановлюється єдина ставка на експорт феросплавів, сталі, нікелю, цинку, олова, алюмінію, вольфраму, титану, металокераміки. Ставка експортного мита встановлюється відповідно до року членства України у СОТ: перший - 30 %, другий - 27 %, третій - 24 %, четвертий - 24 %, п'ятий - 21 %, шостий - 18 %, сьомий - 15 %. Згідно з договором, на 2010 і 2011 рр. ставка становить 24 %.
Нагадаємо, основним гравцем на хімічному ринку України є Group DF, підконтрольна бізнесменові Дмитру Фірташу. У її склад входить ряд активів у сфері хімічної промисловості. Підприємства і компанії Group DF здійснюють свою діяльність на Україні, в Австрії, Угорщини, Німеччини, Італії, Таджикистані, Швейцарії та Естонії. На підприємствах в 11 країнах Європи і Центральної Азії, що входять до складу Group DF, зайнято понад 25 тис. осіб.
За останні 15 років Дмитро Фірташ став одним з провідних інвесторів енергетичної та хімічної промисловості в Центральній і Східній Європі.
У 2003 р. Фірташ придбав хімічний завод "Нітроферт" - єдиного в Естонії виробника аміачних добрив, який має доступ до портів Балтійського моря. Потім він в 2010 р. придбав хімічне підприємство ПАТ "Концерн Стірол" (Горлівка, Донецької області), яке є основним виробником аміаку, карбаміду, аміачна селітри і нітрит-нітратових солей в регіоні. На початку цього року Фірташ придбав Сіверськодонецький "Азот", потім Черкаський "Азот" і ВАТ "Рівнеазот".
Рік тому Фірташ уклав договір про співробітництво в хімічній галузі з російським бізнесменом Аркадієм Ротенбергом, одним з найбільших підрядників "Газпрому".
Хімічні підприємства Фірташа отримують середньоазіатський газ через компанію бізнесмена Ostchem Holding Ltd. За інформацією прес-служби Group DF, українські виробники азотних добрив, які належать бізнесменові, купують газ за ціною вище 170 дол. за 1 тис. куб. м, але конкретну його вартість не повідомляють.