ua en ru

Київський торт: Порошенко поглинає Кличка

Київський торт: Порошенко поглинає Кличка Можливо, Порошенко і Кличко знову домовляться, як раніше домовлялися у Відні

Переговори про злиття "Солідарності" і "Удару" - на фінішній прямій. Попередня домовленість така: загальні списки на місцевих виборах в пропорції 70/30 (на користь "Солідарності") по всій країні, і 50/50 - у Києві та Львові. Віталій Кличко продовжує торгуватися ще за три регіони.

Партія "Солідарність" Петра Порошенка готується поглинути "УДАР" Віталія Кличка. Доля партії мера Києва вирішиться на з'їзді, який попередньо призначений на 12 серпня.

За словами заступника голови КМДА Павла Рябікіна (на останніх виборах мера очолював штаб Кличка, - ред.), на з'їзд, в тому числі, буде винесено питання про ліквідацію партії.

"Йде підготовка до злиття в одну партію з "Солідарністю". Швидше за все, платформою для нової партії стане саме вона", - каже Рябікін.

Напередодні Віталій Кличко обговорював перспективи партії з нардепами від "Удару". Один з учасників зустрічі розповів, що на спілкування з Кличком прийшли всього дев'ять - з більш, ніж 30 членів парламентської групи "Удару".

"Віталій хотів дізнатися нашу думку по об'єднанню. Ми сказали, що шкода хоронити партію", - сказав співрозмовник РБК-Україна.

За його словами, для присутніх новина про злиття з "Солідарністю" стала несподіванкою.

"Останній раз ми всі збиралися 15 липня на дні народженні у Артура Палатного (нардеп від БПП, кум Віталія Кличка, - РБК-Україна). Я тоді запитав у Віталія: "Як ти йдеш на вибори?". Він відповів: "Від Удару". І ось місяця не минуло, а він вже об'єднується з БПП", - сказав соратник мера Києва.

Втім, бренд "УДАР" може зберегтися. За словами Рябікіна, одна з робочих назв нової партії "УДАР " Солідарність". Саме так сьогодні називається загальна фракція двох партій в Київраді.

Але команда Петра Порошенка не в захваті від такої назви. Вони хочуть, щоб в назві нової партії була сувора прив'язка до прізвища Порошенка. Мовляв, рейтинг глави держави зараз істотно вище рейтингу і "Солідарності", і "Удару".

Як домовляються

У неофіційних бесідах нардепи від БПП, як з табору Президента, так і прихильники Кличка, розповідають: переговори про злиття активізувалися на початку нинішнього тижня.

"В понеділок Адміністрація Президента зробила Віталію останнє речення. Він до ранку 4 серпня вів переговори на Банковій і, схоже, Порошенко його таки "доломав"", - сказав РБК-Україна представник "Удару".

За його словами, вдень у вівторок у розширеній групі депутатів в Viber Андрій Странніков (співголова фракції "УДАР-Солідарність" у Київраді), написав, що Порошенко і Кличко домовилися про злиття двох партій.

Увечері того ж дня перший заступник голови фракції БПП у Верховній Раді Ігор Кононенко публічно заявив, що БПП на виборах мера Києва підтримає Віталія Кличка.

Але переговори на цьому не закінчилися. Кононенко і Рябікін розповідають, що зараз продовжують погоджувати умови спільної участі в майбутніх місцевих виборах.

"Переговори на стадії завершення, але вони тривають. Поки ніяких подробиць", - сказав РБК-Україна Ігор Кононенко.

А, за словами Рябікіна, дві політсили створили групу, яка працює за багатьма напрямками, в тому числі, над загальним новим статутом майбутньої єдиної партії. Роботу цієї групи координують Кононенко та голова депутатської групи "УДАР" у парламентській групі БПП Тарас Кутовий.

Також джерела РБК-Україна в "Ударі" стверджують, що посередником у переговорах виступає Вадим Столар, одіозний київський забудовник і фактичний конкурент за вплив на процеси в Києві з першим заступником голови КМДА Ігорем Ніконовим.

"Він просто корисний всім, може зайти хоч в АП, хоч до боксера, хоч у "Опоблок", - сказав співрозмовник РБК-Україна.

З Вадимом Столаром на момент здачі матеріалу зв'язатися не вдалося.

Про що домовляються

Офіційно сторони поки не озвучують умови майбутнього злиття. Але неофіційно соратники Кличка розповіли, що попередні умови злиття двох партій виглядають наступним чином: "УДАР" і "Солідарність" формують списки в Київську та Львівську міськради за принципом 50/50, а в інших регіонах країни - в пропорції 70/30 (на користь "Солідарності").

Поки незрозуміло, чи будуть формуватися на паритетній основі списки тільки в міськради Києва та Львова, чи також в обласні ради цих регіонів.

Але "УДАР" поки не дав остаточної згоди на ці умови. Віталій Кличко намагається домовитися, щоб за київсько-львівським принципом були сформовані списки ще, як мінімум, в трьох обласних центрах.

Зокрема, мова йде про Одесу та Полтаву. В обох містах "УДАР" має сильні партійні структури. Одеську парторганізацію очолює екс-мер цього міста Едуард Гурвіц. Полтавську - Тарас Кутовий.

Соратники мера Києва підтвердили інформацію, що Едуард Гурвіц буде балотуватися на посаду мера Одеси. І його вже готова підтримати "Солідарність" Петра Порошенка.

Керівництво обох партій тему розподілу квот у виборчих списках не коментує. Кононенко і Рябікін на це питання відповідають однаково: "Ось, хто вам таке розповів, нехай той і коментує".

За словами Рябікіна, про розподіл квот на переговорах не йде, а списки будуть формуватися виходячи з того, скільки партій у кожному регіоні є сильних прохідних кандидатів.

Тим часом, керівні особи обох партій будують плани на майбутню місцеву кампанію і вивчають результати соціологічних досліджень.

В "Ударі" стверджують, що за їхньою закритою соціологією, зараз рейтинг "Солідарності" в Києві - 9%, "Удару" - 7%.

"Після об'єднання єдина партія може отримати близько 25%. Особливо, якщо партію підтримає Президент, у якого досі високий особистий рейтинг", - сказав РБК-Україна політик з оточення Віталія Кличка.

В команді Петра Порошенка стверджують, що рейтинг "Солідарності" - 15%, а "Удару" - 5%.

Кличко і конкуренти

І в "Ударі", і у "Солідарності" згодні в одному - об'єднання посилить шанси Віталія Кличка перемогти на виборах мера Києва.

Соратники Кличка стурбовані зростанням рейтингу нардепа від Троєщини Борислава Берези - поки єдиного серйозного конкурента чинного мера на майбутніх виборах.

"За останньою соціологією у Кличка 16%, а ось Береза за останній тиждень стрибнув з 4,7 до 7%", - сказав співрозмовник РБК-Україна в "Ударі".

Над розкруткою Борислава Берези працюють відразу два рейтингові телеканали - "Інтер" Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна, а також "1+1" Ігоря Коломойського. Це дає підстави припустити, що рейтинг політика буде продовжувати рости.

Про те, що Береза почав активну кампанію, свідчить велика кількість його рекламних бордів у столиці. Сам політик поки обережний.

"Борди, це, в першу чергу, реклама руху "Рішучі громадяни". Воно точно буде брати участь у виборах в Київраду. Що стосується мене, то давайте зачекаємо", - сказав РБК-Україна Борислав Береза.

Він також заперечує свій зв'язок як з Фірташем і з Льовочкіним, так і з Коломойським. "Ні з одним з олігархів я не пов'язаний і ніколи не був пов'язаний. Подібні чутки - частина інформаційної кампанії проти мене", - запевнив Береза.

Він також категорично спростував інформацію, то під час останніх парламентських виборів співпрацював з Ігорем Шуваловим - політичних та медіа-радник Сергія Льовочкіна.

Ще один потенційний кандидат в мери, про підтримку якого заявляла команда Коломойського - нардеп від "Батьківщини" Ігор Луценко - схоже, у виборах брати участь не буде.

"Мені ніхто не пропонував, а сам я не буду висуватися. Від "Батьківщини" кандидатом буде Володимир Бондаренко", - сказав Луценко РБК-Україна.

На цьому тижні також пройшов слух, що на виборах мера столиці балотуватиметься Юлія Тимошенко. Її команда цю інформацію спростувала.

"Юлію Володимирівну цікавить крісло Президента, а не крісло мера Києва", - сказав РБК-Україна представник "Батьківщини".

При цьому у партії уточнили, що на даний момент не хочуть вступати в конфронтацію з Президентом.

Представник "Батьківщини" вважає, що інформацію про похід Юлії Тимошенко на вибори мера Києва "розкручує Адміністрація Президента, щоб налякати цим Кличка".

Відзначимо, що раніше Петро Порошенко вів переговори про об'єднання з "Народним фронтом". Але ці переговори результату не дали.

Найбільш вірогідним кандидатом у мери столиці від НФ називають нардепа Леоніда Ємця. Сам він поки що теж дуже обережний.

"Я планую балотуватися, але це не остаточно. Остаточно можна буде визначитися, коли почнеться виборча кампанія", - сказав РБК-Україна Леонід Ємець.

Серед потенційних конкурентів Кличко і його соратник по "УДАРу" Віктор Чумак, заступник голови антикорупційного комітету. Співрозмовники РБК-Україна в "Ударі" стверджують, що у Чумака третій результат по місту.

Але Чумак теж поки не визначився, чи буде він брати участь у кампанії. "Не квапте події", - сказав він РБК-Україна.

Поки невідомо, чи буде висувати в Києві свого кандидата "Самопоміч" Андрія Садового. В якості потенційного кандидата від цієї партії раніше анонсувався депутат Київради Сергій Гусовський.

Втім, соратники Кличка сподіваються, що до його висунення справа не дійде. "Ми намагаємося домовитися, щоб Гусовський не висувався - в обмін на спокійний Львів, де у нас є сильний кандидат Оксана Юринець", - сказав співрозмовник РБК-Україна в "Ударі".

Якщо "Солідарність" все ж поглине "УДАР", то чинний мер столиці остаточно перетвориться з політика національного масштабу у регіонального представника команди Порошенка.

Втім, не виключено, що через пару років Президент спробує замінити його на більш лояльну фігуру. Адже, як відомо, наступні місцеві вибори можуть відбутися вже в 2017 році, що спікер Ради Володимир Гройсман неодноразово гарантував європейським політикам.

Мовляв, через два роки пройдуть важливі етапи децентралізації, і треба буде обирати нових мерів і депутатів - з новими повноваженнями. А поки всі застигли в очікуванні публікації закону про місцеві вибори, який все ще перебуває на експертизі в АП - перед тим, як його підпише (або не підпише Президент Петро Порошенко.