Кемерон: Іран підтримує сирійський уряд, поставляючи зброю
Великобританії слід активізувати зусилля, спрямовані на введення санкцій проти сирійського режиму. Про це в середу заявив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, повідомляє радіо "Свобода".
Кемерон також повідомив про підтримку сирійського Президента Башара Асада іранським урядом. Кемерон звинуватив підтримуване Іраном радикальне угруповання «Хезболлах» в поставках зброї до Сирії.
Євросоюз у понеділок на засіданні міністрів закордонних справ країн-членів ЄС обговорить питання введення санкцій проти сирійського режиму.
Нагадаємо, кілька днів тому, 15 січня Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав Президента Сирії Башара Асада припинити кровопролиття в країні і заявив, що "старий порядок", коли в країні одна сім'я може вирішувати всі питання, на Близькому Сході більше не діє. Пан Гі Мун звернувся до сірійського Президента із закликом "припинити вбивати власний народ" і заявив, що "шлях репресій веде в глухий кут".
Через нездатність Дамаска зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів Євросоюз і США застосували проти Сирії політику розширення економічних санкцій. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, в свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз запровадив ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
Під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. Однак, незабаром після початку роботи місії, ЛАД вирішила не направляти більше в країну своїх спостерігачів.
З березня 2011 р. у Сирії тривають масові заворушення та збройні виступи проти уряду країни. Протестувальники вимагають відставки Президента Асада та проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок, проте керівники опозиції під різними приводами відмовляються йти на зближення з владою і встановлення мирного діалогу. За даними ООН, жертвами кровопролиття стали вже більше 5 тис. осіб.
У Ірану з Європою і США також чимало проблем. У найближчий понеділок міністри закордонних справ Європейського союзу разом з єврокомісаром із зовнішньої політики Кетрін Ештон обговорять можливі дії щодо Ірану. Вчора Франція заявила, що виступить за більш швидке введення нафтового ембарго Тегерана. А Данія як голова ЄС запропонувала ввести повноцінне нафтове ембарго щодо Ірану з 1 липня 2012 р., після того як спливе період відстрочки, погоджений для чинних контрактів з Ісламською Республікою.
Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якому говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може вестися і до цього дня. США, Ізраїль і ряд країни Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.
Сьогодні Євросоюз спростував заяви глави іранського МЗС про готовність Ірану до нових шестисторонніх переговорів щодо його ядерної програми. Раніше Іран заявив, що готовий відновити переговори.