ru ua

Які товари і послуги подорожчають у 2018 році

Які товари і послуги подорожчають у 2018 році У цьому році ціни на продукти харчування будуть рости (фото Віталій Носач, РБК-Україна)

Ціни на продукти харчування будуть рости, але вже не так стрімко, як у 2017 році.

У минулому році ціни на споживчі товари і послуги зросли більше, ніж очікували в уряді. Під впливом експортних цін і африканської чуми в Україні подорожчало м'ясо, через брак сировини і нарощування поставок за кордон - молочна продукція, з-за негоди - овочі і фрукти. Експерти очікують, що продовольство все ще буде дорожчати і в цьому році, але, можливо, вже не так стрімко, як у минулому. Крім того, через девальвацію гривні і зростання світових цін на нафту зросте вартість палива на українських АЗС. Найбільш невизначена ситуація поки склалася з цінами на житлово-комунальні послуги. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

Ціни на споживчі товари і послуги в минулому році зросли на 13,7%, повідомив у вівторок, 9 січня, Держстат. Підсумковий показник відрізняється від прогнозів уряду і Національного банку - Кабінет міністрів у державному бюджеті на 2017 рік планував інфляцію в розмірі 8,1%, а прогноз НБУ на початку 2017 року був 9,1%. Всупереч прогнозам, ціни росли швидше.

Причин для розгону інфляції було кілька. По-перше, зріс внутрішній попит і збільшилися витрати виробників з-за дворазового підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень. На цей фактор вказав НБУ в своїх інфляційних звітах. По-друге, на вартості деяких продуктів позначилося підвищення світових цін (наприклад, на м'ясо) і поганий урожай з-за пізніх заморозків (фрукти й овочі).

Турботи вегетаріанців

В 2018-2019 роках при відсутності різких стрибків на світових ринках очікується помірне зростання цін на сировину і продовольчі товари - у межах 2-5%, випливає з інфляційного звіту НБУ. До того ж фактором стримування продовольчої інфляції, на думку аналітиків Нацбанку, може стати висока врожайність. Зрозуміло, якщо в Україну не прийдуть пізні заморозки, як це сталося в минулому році.

Адже фруктово-овочева група продуктів торік росла в ціні на тлі збільшення імпортної продукції в тому числі з-за невдалого врожаю, викликаного пізніми весняними заморозками. Більш того, фрукти очолили список максимально продуктів, які подорожчали за підсумками минулого року. За даними Держстату, їх вартість зросла на 34,5%. Овочі також суттєво подорожчали - на 24,7%. За словами начальника відділу аналізу ринків компанії Pro-Consulting Олександра Ткачова, в січні-березні можна буде спостерігати сезонне підвищення цін на овочі. Але вже після збору врожаю ціни на дану групу товарів почнуть знижуватися.

М'ясо і не тільки

М'ясо в динаміці зростання цін зайняло другу сходинку в минулому році вартість м'ясної продукції зросла на 30%. Цей факт не залишив байдужим прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, який пояснював підвищення цін на м'ясо нарощуванням обсягів експорту, і, отже, появою дефіциту на внутрішньому ринку. За даними ГФС, у 2017 році Україна експортувала понад 4,9 тисяч тонн свинини, що на 1,8 тисяч тонн більше, ніж роком раніше. До речі, імпорт свинини в минулому році перевищив експорт, склавши 5,6 тисяч тонн.

Але причина не тільки і не стільки в експорті. На подорожчання м'яса також впливає зменшення поголів'я великої рогатої худоби (ВРХ) в країні, що призводить до зниження пропозиції на ринку. Тільки за 11 місяців минулого року, за даними Держстату, поголів'я ВРХ скоротилося на 1% (до 3,9 млн голів), а за останні п'ять років - з 1 січня 2013 року - майже на 16%. Свинина в свою чергу дорожчала через африканської чуми, спалахи якої в минулому році охопили кілька регіонів України.

Лише восени, коли світові ціни на м'ясо стали потроху знижуватися, вартість м'ясної продукції незначно впала і на внутрішньому ринку. "Ціна на свинину знизилася на 3-4% із-за того, що знижувалася ціна на світовому ринку, а курс гривні в той момент був відносно стабільним", - пояснив директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Які товари і послуги подорожчають у 2018 році"Ціни на свинину і м'ясо великої рогатої худоби підтягують і зростання цін на курку, так як ці ринки взаємопов'язані між собою. Курятина є більш дешевим замінником для даних видів м'яса. Відповідно, коли на ринку спостерігається зростання цін на свинину та м'ясо ВРХ, споживачі починають переходити на більш дешеву курятину. Отже, підвищений попит також провокує зростання ціни", - пояснив РБК-Україна Олександр Ткачов.

На його думку, м'ясо-молочна група товарів буде дорожчати і в цьому році при збереженні поточних тенденцій на ринку. "Основним фактором впливу залишиться зниження поголів'я ВРХ і свиней, а також витрати на їх утримання. Варто врахувати, що в держбюджеті-2018 закладено курс долара 30,1 гривень, що може говорити про подальшу девальвацію гривні. Даний фактор вплине на збільшення витрат з транспортування, що, в кінцевому рахунку, позначиться на кінцевій вартості продукції на полиці", - вважає начальник відділу аналізу ринків Pro-Consulting.

Хлібне місце

На початку року напевно буде дорожчати хліб. За словами Олексія Дорошенка, на зростання його вартості в тому числі вплине і зростання мінімальної зарплати з 3200 гривень до 3723 гривень, а також груднева девальвація гривні більш ніж на 3%. "Аналогічна тенденція спостерігалася в січні і лютому 2017 року, коли також зростала "мінімалка". Тоді підприємства говорили, що у них зросла собівартість виробництва, відповідно, вони підвищували ціни на найдешевші сорти хліба. Ціна хліба, в якому рентабельність 100%, і вартість якого на полиці - 30 гривень, практично не зростала. Але, коли маржа маленька, як на соціальні сорти хліба, тоді мінімальна зарплата починає грати роль", - зазначив Дорошенко. До речі, за минулий рік хліб в середньому подорожчав майже на 11%.

Яєчний переполох

В минулому році більш ніж на 21% подорожчали яйця. При тому, що ще в першій половині 2017 року цей продукт дешевшав - в травні вартість яєць була майже на 47% нижче, ніж у грудні 2016 року. У Союзі птахівників України раніше пояснювали, що на початку року виробники були змушені працювати в збиток. Ще в 2016 році ряд країн ввели обмеження на постачання яєць з України через спалахів пташиного грипу. Втім, це не завадило їм наростити експорт в другій половині року, після чого вартість яєць в українських магазинах стала стрімко зростати. У 2017 році Україна експортувала 88,58 тисяч тонн яєць, тоді як роком раніше цей показник був 50,6 тисяч тонн.

Перед новорічними святами, за даними Держстату, яйця все ще дорожчали. Але зараз, за словами Олексія Дорошенка, ряд торгових мереж починає знижувати вартість цієї продукції. "Якщо в одній торговій мережі яйця з'явилися дешевше, це означає, що починається гонка за покупцем. Розпочнеться демпінг, і ми будемо бачити поступове здешевлення, можливо, гривень на п'ять", - припустив експерт.

Молочні ріки

Молоко залишається одним з лідерів по зростанню вартості продовольчої корзини. Все тому, що виробникам не вистачає сировини для переробки. "Брак якісної сировини пояснюється скороченням поголів'я ВРХ. На подорожчання молока й молочної продукції також традиційно позначається і сезонний фактор. Наприклад, з перекладом корів на зимове утримання зменшуються обсяги надоїв. Крім того, для м'ясо-молочної продукції характерно подорожчання за рахунок підвищення ціни на корми, енергоресурси і транспорт", - пояснив Олександр Ткачов.

Проблему з дефіцитом молочної сировини країна не зможе самостійно вирішити ще років 5-7, вважає Олексій Дорошенко. "Україна так і не стала імпортером молока як сировини для подальшого виробництва. Але це, можливо, буде відбуватися в 2018 році, якщо домовимося з Євросоюзом про якихось окремих коридорах для швидкого митного оформлення цього продукту. І Польща, і Литва будуть раді продавати молоко в якості сировини. Але поки питання тривалої "розмитнення" не дає можливості перейти на закупівлі у цих країн", - говорить Дорошенко.

Що ж стосується вершкового масла, поки воно дешевше, ніж у більшості країн ЄС. Тим не менш, цей продукт зростає в ціні, в тому числі, з-за активізації експорту. "Незважаючи на зростання цін в Україні та падіння вартості вершкового масла в Європі, у нас воно було на 20-30% дешевше, ніж у найближчих нам європейських країнах. Це означає, що потенціал для зростання існує", - додає Дорошенко.

Акцизні перипетії

Вплив на інфляцію надають адміністративно регульовані ціни, в тому числі, при підвищенні ставок акцизів на алкоголь і сигарети. У минулому році, згідно з даними Держстату, продукція з розряду "шкідливих звичок" подорожчала в середньому на 20,7%. У 2018 році ціни зростатимуть.

Приймаючи держбюджет на 2018 рік, парламент і уряд домовилися про підвищення ставок акцизу на сигарети в середньому на 29,7%. Як пояснив РБК-Україна директор з корпоративних та правових питань Imperial Tobacco в Україні Олег Стрекаль, ціни на сигарети після підвищення акцизів зростуть на 4,5-5 гривень за пачку. Але це не відбудеться одномоментно. "У виробників існують деякі запаси продукції зі старим акцизом. Плюс до цього, щоб не увергнути в шок споживача, ціни будуть підвищувати поступово, і згадані 4,5-5 гривень повністю перейдуть в ціну ближче до літа. Є побоювання, що активізується "чорний" ринок, оскільки легальний продукт стає все менш доступним для споживача", - пояснив співрозмовник.

Виробникам спиртного пощастило більше, ніж тютюновим компаніям. Вперше за кілька років при прийнятті держбюджету влади не стали підвищувати ставки акцизів на алкогольну продукцію. Але це зовсім не означає, що алкоголь не подорожчає. В асоціації "Укргорілка" раніше пояснювали, що навіть при незмінності податкового навантаження ціни будуть зростати під впливом інфляції та подорожчання вартості імпортних складових, які використовуються у виробництві горілки. Крім того, на вартість міцного алкоголю в роздробі впливає подорожчання спирту, який "горілчаникам" продає державний "Укрспирт". раніше писало РБК-Україна, у минулому році уряд збільшив мінімальні оптові і роздрібні ціни на міцний алкоголь і вино, як на тому наполягали виробники.

Бензин та "комуналка"

У списку одних з найбільш дорогих товарів за підсумками 2017 року закріпилося паливо. Середні роздрібні ціни на бензин на українських АЗС за минулий рік зросли на 19,2-20,1% (на 4,61-4,76 грн/літр), свідчать дані консалтингової компанії "А-95". Такий порядок цифр підтверджує Держстат, вказуючи на подорожчання палива на 20%. Це більше, ніж спочатку розраховували в уряді, готуючи макропрогноз на 2017 рік. На вартість палива, головним чином, вплинуло два фактори – зростання цін на нафту на світових ринках і падіння курсу гривні по відношенню до євро, до якого прив'язані ставки акцизів на паливо.

Говорити про те, що паливо буде дешевшати, поки рано. Радше навпаки. Останні дні біржові торги нафтою б'ють рекорди: вартість березневих ф'ючерсів на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE Futures у середу, 10 січня, перевалила за 69 доларів за барель. Це максимальний рівень за три роки. Що ж стосується курсу гривні до євро, то в 2018 році він оновив офіційний історичний максимум, наблизившись до рівня майже 34 гривень/євро, який після новорічних свят встановив НБУ.

Поки під питанням подальше підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. За попередній рік сукупно вся "комуналка" подорожчала на 10,6%. Але загальна статистика спотворюється через те, що вартість газу зросла всього на 1,2%, тоді як електроенергія подорожчала на 28,1%, водопостачання – на 20,2%, а утримання будинків – на 47,5%. З-за того, що ціна на газ практично не змінювалася, лише на 3,5% піднялися ціни на гарячу воду та опалення - найдорожчі комунальні послуги. Вже в цьому році ці послуги можуть подорожчати, якщо уряд перегляне вартість газу, як це було погоджено з Міжнародним валютним фондом. Втім, враховуючи, що поточний рік – передвиборний, влада, можливо, не зважаться на зростання тарифів.