Які зобов'язання перед ЄС Україна планує виконати в цьому році
Кабінет міністрів затвердив план заходів щодо виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
На засіданні 25 жовтня Кабінет міністрів затвердив комплексний план заходів по виконанню Угоди про асоціацію з ЄС. Документ, копію якого має в своєму розпорядженні РБК-Україна, чиновники виписали на 683 сторінках. План передбачає близько двох тисяч завдань та приблизно п'ять тисяч кроків щодо їх реалізації. Завдання сформовані для всіх відомств, як мінімум, до 2024 року. Але багато владі потрібно встигнути ще в нинішньому році. Докладніше - у РБК-Україна.
Затверджений урядом план передбачає не тільки зобов'язання і завдання, прописані в Угоді про асоціацію України з ЄС. Документ містить і вирішення двосторонніх органів асоціації, які протягом останніх років були підписані сторонами і стали частиною зобов'язань України.
Левова частка завдань, запланованих українським урядом на цей рік – технічні. Вони передбачають приведення українського законодавства у відповідність з європейським різних сферах. Але є цілком конкретні дії, які чиновники і парламент повинні встигнути виконати за залишилися до кінця року два місяці. Причому, існує ймовірність, що за деякими з запланованих заходів дедлайн в цьому році буде зірваний, оскільки часу на реалізацію частини плану залишилося зовсім трохи.
За словами віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, план по виконанню Угоди про асоціацію з ЄС розрахований на десять років. Хоча в документах останній термін виконання завдань – грудень 2024 року. Чиновник уточнила, що дійсно є сектори, де уряд відстає за термінами реалізації Угоди. Зокрема, за словами віце-прем'єра, це стосується питань митниці, транспортного сектору, навколишнього середовища і соціальної допомоги. "Зараз цей план заходів дасть можливість всім чітко побачити, де є вузькі місця, де ми не просуваємося, з чиєї вини не просуваємося. Часто це не є відповідальністю міністрів. Часто на рівні парламенту затримуються законопроекти", - заявила вона.
На необхідності консолідації зусиль всіх гілок влади Києву натякають з Брюсселя. За словами глави представництва ЄС в Україні Х'югу Мінгареллі, для української влади зараз важливо забезпечити потужну координацію між різними міністерствами, які задіяні в реалізації Угоди про асоціацію. "Перед кожною сесією уряд має чітко визначати ті пріоритетні заходи, які повинні бути впроваджені в парламенті", - підкреслив Мінгареллі.
Кілька завдань, які стоять перед урядом, стосуються соціального забезпечення тимчасово переміщених осіб. Міністерству соціальної політики разом з іншими відомствами треба за два місяці розробити проект закону щодо механізму виплати пенсій і соціальних виплат на контрольованих територіях. За цей же час потрібно встигнути створити і протестувати базу даних про внутрішньо переміщених осіб.
Крім Мінсоцполітики, в цей процес залучені МВС, Мін'юст, Міграційна служба і Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб МВС і Держприкордонслужба, у свою чергу, також зобов'язані підготувати проект закону, який дозволить удосконалити правила проїзду та виїзду з тимчасово окупованих територій.
У цьому ж році чиновники повинні досліджувати корупцію в Україні та оцінити виконання Антикорупційної стратегії. На підставі цього аналізу планується створити новий проект стратегії та узгодити його з ЄС.