ua en ru

Як допомогти волонтерам і не стати жертвою аферистів

Автор: RBC.UA
Щоб розібратися, як збираються гроші на потреби АТО, необхідно розуміти, що відповідно до закону "Про волонтерську діяльність", волонтерство є формою благодійності і являє собою роботи і послуги, які безкоштовно надаються волонтерами та волонтерськими організаціями.

Андрій Сидоренко, юрист ЮФ "Ілляшев і партнери",
спеціально для РБК-Україна

Щоб розібратися, як збираються гроші на потреби АТО, необхідно розуміти, що відповідно до закону "Про волонтерську діяльність", волонтерство є формою благодійності і являє собою роботи і послуги, які безкоштовно надаються волонтерами та волонтерськими організаціями.

За законом волонтери можуть отримати кошти (гроші) та інше майно для здійснення волонтерської діяльності. Щоб зібрані кошти не обкладалися податком, необхідно, щоб волонтерська організація була внесена до податкового реєстру неприбуткових організацій.

Можна сказати, що з цього починається нелегкий шлях волонтерів. Тобто, щоб волонтер зміг нормально працювати, йому необхідно створити організацію і внести її до податкового реєстру неприбуткових організацій. Після цього неприбуткова організація зможе отримувати пожертвування, на законних підставах звільняти їх від податків і надавати за рахунок отриманих пожертвувань допомогу.

В цьому, напевно, і криється корінь всіх правових проблем волонтерів: необхідно витратити сили і енергію на бюрократичні оформлення, замість того, щоб використовувати їх на благі цілі. Можливо тому зараз багато волонтерів не обтяжують себе формалізацією своєї діяльності, а просто збирають гроші і допомагають нужденним у цьому людям.

Існування організації в реєстрі неприбуткових організацій може допомогти волонтеру отримувати допомогу від юридичних осіб - платників податку на прибуток. Податковий кодекс дає можливість платникам податку на прибуток відносити на витрати благодійні виплачені неприбутковим організаціям, внесених у податковий реєстр. Платники податку на прибуток можуть відносити на витрати до 4% від суми доходу за попередній рік.

Проблемою боротьби з шахрайством при зборі коштів на благодійні цілі - не тільки на цілі АТО - є збір коштів у готівковій формі в так звані "благодійні скриньки", з якими ходять волонтери благодійних організацій. Є шахраї, які прикриваються іменами відомих благодійних організацій, які збирають гроші для себе під виглядом волонтерів. Зазвичай такі псевдоволонтери не мають запечатаних (опломбованих) урн для збору коштів, не мають ні документів (довіреності) діяти від імені благодійної організації, ні документів, які підтверджують мету збору грошей.

Але крім таких шахраїв можуть існувати і псевдоблагодійні організації. За документами вони займаються благодійною діяльністю, а насправді займаються підприємництвом у вигляді організованого жебрацтва. Такі організації можуть за день збирати десятки тисяч гривень пожертвувань у вигляді готівки, але ці гроші витрачаються на підтримку діяльності організації: конденсаційні та заохочувальні виплати волонтерам - до відкатів контролюючим органам. У підсумку на рахунки таких благодійних організацій потрапляють крихти від зібраних коштів.

Саме цим можна пояснити, чому велика кількість наших співгромадян самостійно вирішує збирати гроші на допомогу учасникам АТО. А за рахунок того, що більшість волонтерів не спромагаються документально оформити свою діяльність, працюючи через Facebook, друзів і знайомих, дуже важко відрізнити, з ким ви маєте справу - з шахраєм або добропорядним громадянином, який не хоче вплутуватися в бюрократичні формальності.

Тому всім громадянам, які хочуть допомогти волонтерам, а не шахраям, доведеться перевіряти добропорядність волонтерів через відгуки своїх друзів і знайомих. Адже відсутність документів у початківця волонтера не означає, що він шахрай, а наявність волонтерських реєстрацій і документів не зробить з шахрая доброчесну людину.