ua en ru

Як партнери по коаліції мажоритарку ділили

Автор: RBC.UA
13 жовтня минув останній термін, коли кандидати в народні депутати могли зняти свої кандидатури з виборів до Верховної Ради. Політичні сили, що раніше об'єдналися навколо Євромайдану проти режиму Януковича, домовилися і зняли своїх кандидатів для того, щоб, за їх словами, не допустити в Раду представників від Партії регіонів. Але не всі з цих політичних сил задоволені результатами.

13 жовтня минув останній термін, коли кандидати в народні депутати могли зняти свої кандидатури з виборів до Верховної Ради. Політичні сили, що раніше об'єдналися навколо Євромайдану проти режиму Януковича, домовилися і зняли своїх кандидатів для того, щоб, за їх словами, не допустити в Раду представників від Партії регіонів. Але не всі з цих політичних сил задоволені результатами.

Представники партії "Народний фронт" Арсенія Яценюка та "Блоку Петра Порошенка" повідомили, що зняли на користь одна одної відповідно 9 і 2 кандидатів. При цьому кандидат від "Народного фронту" Вікторія Сюмар розповіла РБК-Україна, що партія змушена була в односторонньому порядку знімати власних кандидатів на мажоритарних округах, аби в парламент не пройшли ті, хто голосував за закони 16 січня.

"Ми виходили з того, щоб не допустити колишніх регіоналів до влади, і ми просто пішли на більший компроміс. По Києву ми їх (Блок Петра Порошенка, - ред.) просили узгодити і підтримати наших, але цього не сталося", - обурюється Сюмар.

Голова парламентської фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв зазначає, що партія зняла своїх кандидатів на користь незалежних кандидатів, а також висуванців "Блоку Петра Порошенка", "Свободи" та "Народного фронту".

"Батьківщина" зняла з мажоритарних округів 7 кандидатів, там де ми вбачаємо є найбільші можливості для перемоги регіоналів або регіоналів, що перефарбувалися", - сказав РБК-Україна Соболєв.

Але, за його словами, на компроміс задля узгодження єдиного кандидата в багатьох округах не хотіли піти ані "Блок Петра Порошенка", ані інші партії. "Ми попробували провести такі переговори, ми зрозуміли, що на жаль на відміну від 2012 р., коли ми змогли провести в парламент по мажоритарних округах майже 45 депутатів, цього разу ми не змогли зробити. Це гірші традиції, коли повторили історію "Удару", який у 2012 р. не зняв кандидатів, і ми втратили 35 округів, а так могли перемогти кандидати від "Батьківщини", - каже Соболєв.

У ВО "Свобода" РБК-Україна повідомили про те, що не знімали жодного свого кандидата з мажоритарних округів, оскільки не виставляли їх в наперед домовлених округах. "Раніше було домовлено і узгоджено всіх єдиних кандидатів, тобто ми домовлялися з блоком Порошенка. На жаль, інші політичні сили до нашої домовленості не приєдналися", - розповів Ігор Мірошниченко.

При цьому свободівець скаржиться на те, що свої зобов'язання не виконав Блок Петра Порошенка, який не зняв своїх кандидатів, як домовилися політичні сили. "Я, наприклад, уповноважений відповідати за Сумщину. Там домовленості не виконані, і ніхто нічого не знімав. "Свобода" ніде не виставляла кандидатів, там де брала на себе зобов'язання не виставляти кандидатів на мажоритарних округах. Натомість наші так звані партнери казали, що не виставлять проти наших, але виставили", - розповів Мірошниченко.

Натомість представник "Блоку Петра Порошенка" Юрій Стець, запевняє, що всі домовленості перед іншими політичними силами, в тому числі перед "Свободою" виконані. "В мене була зустріч із заступником голови фракції "Свобода" Ігорем Кривецьким, і в нас є офіційна заява, що на округах, де ми домовилися, ми підтримуємо їхніх кандидатів", - заявив він РБК-Україна.

Стець запевняє, що коли йдеться про розподіл мажоритарних округів, то не може бути мови про звичайну арифметику, адже найперше треба дивитися соціологію. Він запевняє, що завдяки виконаним домовленостям між партіями по мажоритарних округах не пройдуть 99% одіозних регіоналів. "Ми не знімали своїх кандидатів в багатьох округах, тому що там не було одіозних регіоналів, які могли б потрапити у парламент. В тих округах йде чесна боротьба між кандидатом "Народного фронту" і кандидатом від Блоку Петра Порошенка. Хто переможе, той молодець, головне, щоб ніхто не фальсифікував вибори", - каже Стець.

На думку політолога Володимира Фесенка про несправедливий розподіл мажоритарних округів кажуть ті політичні сили, яким не вдалося переконати інші політичні партії зняти кандидатів по мажоритарних округах на користь їхніх кандидатів. На думку політолога, ситуація по мажоритарних округах не гірша, ніж у 2012 р. "Зараз ситуація набагато краща ніж в 2012 р., тому що абсолютна більшість кандидатів, які пройдуть до Верховної Ради, - це будуть кандидати від тих партій, які були в 2012 р. в опозиції", - вважає Фесенко.

За його словами, між партіями не може бути рівного розподілу мажоритарних округів. "Рейтинг Блоку Петра Порошенка в 3-4 рази більший, ніж рейтинг "Народного фронту", тому у цьому випадку не може бути розподілу 50 на 50, тому що рейтинги цих політичних сил відрізняються. Такого не буває в політиці", - резюмує політолог.

Тетяна Шпайхер