ua en ru

Як позначиться на Україні падіння цін на нафту

Автор: RBC.UA
Протягом останніх кількох тижнів світові ціни на нафту активно падають. За словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, це має спричинити зниження цін на ринку нафтопродуктів і в Україні.

Протягом останніх кількох тижнів світові ціни на нафту активно падають. За словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, це має спричинити зниження цін на ринку нафтопродуктів і в Україні.

"Протягом останніх кількох тижнів світові ціни на нафту активно падають. 24% падіння цін на нафту на світових біржах. Для світу і України це хороша новина. Для Росії це не дуже хороша новина... Тому я сьогодні провів переговори з компаніями, які продають нафтопродукти в Україні, щодо зниження цін на нафтопродукти в Україні", - сказав Яценюк у ході засідання Кабінету міністрів 16 жовтня.

Між тим, на думку провідного експерта з енергетики Центру Разумкова Володимира Омельченка, істотне зниження вартості нафтопродуктів в Україні може відбутися лише теоретично.

"Зниженню вартості на них в Україні перешкоджає ситуація, коли імпортерам дуже складно купити валюту в необхідних розмірах. Другою причиною є монополізація на ринку нафтопродуктів. Позитив у тому, що без падіння світових цін на нафту ціни на нафтопродукти в Україні зростали б, а так вони стабілізувалися, і в деяких випадках мають тенденцію до зменшення. Можливо, все-таки це зниження буде, але не тією мірою, щоб відповідати кон'юнктурі на міжнародних біржах", - заявив Омельченко в коментарі РБК-Україна.

При цьому експерт зазначив, що Україна більш ніж на 80% залежить від поставок імпортних нафтопродуктів.

Здавалося б, зниження вартості нафти різних марок на міжнародних біржах могло б посилити позиції України в газових переговорах з Російською Федерацією. Однак, на думку представників українського Міненерго, це все ж малоймовірно.

"Це мало б посилювати позицію України, оскільки в усьому світі ціни на нафту пов'язані із ціною на газ. Інше питання, чим керуватиметься російська сторона - економічними міркуваннями чи ні. Це питання. На мій погляд, для них це більше політичне питання, ніж економічне", - заявив РБК-Україна заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Вадим Уліда.

Аналогічну думку в коментарі РБК-Україна висловив Омельченко. "Я думаю, що падіння цін на нафту ніяк не відіб'ється на позиції Росії, оскільки Росія ставить у пріоритет не комерційне питання, а військово-політичне. Вони намагатимуться досягти своєї мети будь-яким способом, в тому числі використовуючи енергетичну зброю. З боку Росії стоїть завдання зберегти Україну на "газовому гачку"", - заявив він.

Своєю чергою експерт у сфері енергетики Володимир Саприкін вважає, що падіння цін на нафту - це тимчасове явище, яке буде загальмоване зимовими погодними умовами у Європі.

"Ті тенденції, які відбуваються протягом останніх декількох тижнів, різке зниження - це все-таки тимчасове явище. Я думаю, що нафта буде рости в ціні, але із часом. Я думаю, що коли почнуться серйозні морози у Європі, ціна на нафту підросте, але разом з тим, вона навряд чи буде досягати 100 доларів за барель за маркерним сортом Brent", - заявив РБК-Україна експерт.

За його словами, найбільший вплив на російську нафтовидобувну галузь справляє саме марка Brent.

Однак Саудівська Аравія і Кувейт, які входять до ОПЕК, схоже, не мають наміру скорочувати видобуток і готові миритися з низькими світовими цінами. За даними джерел Reuters, представники Саудівської Аравії заявили учасникам ринку в особистих бесідах, що не заперечують проти падіння цін до 80 дол. за барель, якщо це допоможе країні боротися з конкурентами, включаючи США, де стрімко зростає видобуток сланцевої нафти.

Нагадаємо, ціна нафтового кошика ОПЕК станом на звітну дату 16 жовтня 2014 . знизилася ще на 0,9% до позначки 81,17 дол./бар. При цьому станом на 16 жовтня вартість нафти марки Brent перебувала на рівні 83,35 дол. за барель, а WTI на рівні 80,83 дол. за барель.

Михайло Криволапов