ua en ru

Кадровий конфлікт у ДФС: Лікарчук звинуватив Насірова у призначенні людей Януковича

Кадровий конфлікт у ДФС: Лікарчук звинуватив Насірова у призначенні людей Януковича Лікарчук звинуватив свого начальника в численних зловживаннях на митниці

Вчора парламентський Комітет із запобігання та протидії корупції вирішив звернутися до прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, міністра фінансів Наталії Яресько та голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова за поясненнями щодо звинувачень, які на засіданні комітету в черговий раз висловив заступник голови ДФС Костянтин Лікарчук, який у службі курує напрямок митниці. Зокрема, він звинуватив свого начальника в паралізуванні його роботи та численних зловживаннях на митниці.

Кадрові претензії

Костянтин Лікарчук розповів, що вже з моменту його призначення в травні 2015 р. йому дали чітко зрозуміти, що кадрами він не займатиметься і попросили узгоджувати всі кадрові подання із колишнім керівником Київської (регіональної) митниці Геннадієм Романенком.

"Я зіткнувся з ситуацією, коли чи не в перші дні перебування на посаді мені було сказано, що кадрових повноважень в мене немає, що є людина, яка займається кадрами, і було рекомендовано прислуховуватись до думки цієї людини в кадрових питаннях. Я називав прізвище цієї людини - це Романенко Геннадій Васильович. При Калєтніку (екс-керівник митниці Ігор Калєтнік, - ред.) він був керівником декількох митниць, а Київську регіональну він очолював вже при Клименку (колишній міністр доходів і зборів Олександр Клименко, - ред.)", - заявив Лікарчук.

Також Лікарачук наголосив, що більшість пропозицій на подання, які робив Романенко, - це колишні кадри з команди екс-президента Віктора Януковича.

"Після того, як я відмовився це робити всі мої кадрові ініціативи, всі мої організаційні ініціативи були заблоковані, тобто з середини травня по початок червня служба знаходилась в такому заблокованому вигляді", - підкреслив Лікарчук.

Чиновник також розповів, що врешті він погодився з тим, щоб йому пропонували, на кого робити подання, але просив пропонувати людей "без серйозного сліду, тобто без того, щоб люди були прямо замішані у корупційних діях".

При цьому він додав, що попри все, зміг просунути своїх людей на керування деякими митницями. Однак, за словами Лікарчука, урядовою постановою від 22 липня, яка внесла зміни до положення про ДФС, його взагалі усунули від процесу призначень на посади в Державній митній службі.

Лікарчук також звинуватив Насірова в тому, що він призначив начальником Головного управління власної безпеки ДФС свого однокласника Юрія Шеремета.

Реформи і плани

Проте це далеко не всі претензії, які є у Костянтина Лікарчука до Романа Насірова і також - до Наталії Яресько. Зокрема, він зазначив, що реформуванням митниці в Мінфіні сьогодні ніхто взагалі не займається, а починаючи з травня цього року, коли Насіров був призначений керівником ДФС, ситуація на митниці в кращу сторону не змінилася.

"Я не бачив концепції реформування митниці, яка була б підготовлена ДФС і затверджена нею. Ми готували, як митні департаменти, таку концепцію, декілька разів її представляли експертам Міжнародного валютного фонду і всередині ДФС, я говорив про неї з міністром фінансів. Але наша думка не враховується, і фактично в центральному апараті ДФС всі рішення, пов'язані із тим чи іншим реформуванням митниці, приймаються податковими департаментами", - заявив Лікарчук.

Одним із найбільших зловживань у ДФС Лікарчук називає перегляд планів для регіональних митниць.

"З початку липня були збільшені, при чому абсолютно незаконно на мою думку, плани для митниці на 20%. Просто так волюнтаристськи, причому не вносилися зміни до закону України про державний бюджет. До того ж, наскільки мені відомо, ці зміни вносило навіть не Міністерство фінансів - це зробила ДФС своїм наказом за підписом Насірова. Головне, що для деяких митниць плани були скориговані таким чином, що вони їх виконують і перевиконують, а для деяких - таким чином, що їх неможливо виконати, зокрема, на мою думку, це стосується Одеської митниці ", - зазначив Лікарчук.

Він також додав, що через те, що на Одеській митниці були перекриті всі корупційні схеми із неї почали "втікати вантажі", які тепер розмитнюються на київській регіональній митниці.

"В нас склалася абсолютно патологічна ситуація, коли вантажі, які призначені для Одеси, для областей, які знаходяться коло Одеси, йдуть на Київську область і розмитнюються тут, а потім повертаються. Тобто логістичні витрати є вигіднішими, ніж розмитнювання на Одеській митниці ", - розповів чиновник.

Окрім того, за даними РБК-Україна, Енергетичній митниці обмежили повноваження по розмитненню енергоносіїв, що фактично призведе до ліквідації цього спеціалізованого митного підрозділу. У той же час лише за останні три місяці вона перерахувала до державного бюджету понад 7,5 млрд грн (дані з 1 червня по 1 вересня).

Докази знайдуться

Після виступу Лікарчука депутати запитали, чи є в нього доказова база щодо оприлюднених зловживань, і чи звертався він з цього приводу до правоохоронних органів. На що той відповів, що до правоохоронних органів сам не звертався, проте таку заяву зробив одеський губернатор Михаїл Саакашвілі, натомість чиновник зібрав відомості про усі факти зловживань.

"Як тільки будуть відповідні запити від слідчих органів, я всю цю інформацію надам, вона є конфіденційною, з конкретними назвами фірм. Також я пораджу слідчим, кого їм треба допитати в центральному апараті ДФС для того, щоб цю інформацію пояснили і допомогли розібратися в ситуації", - пообіцяв Лікарчук.

РБК-Україна звернулося до самого Романа Насірова з проханням прокоментувати звинувачення. На що голова ДФС звинуватив у порушеннях самого Лікарчука. За його словами, всі матеріали по Лікарчуку будуть передані до відповідних правоохоронних органів. Але що це за матеріали і про які саме факти йде мова, чиновник не уточнив.

Зазначимо також, що раніше високопосадовці ДФС розповідали РБК-Україна, що Лікарчук вважав, що буде повним начальником на митниці - з можливістю назначати своїх людей на регіональні митниці, але його призначили заступником голови ДФС, повністю підзвітним начальникові.

Реакція депутатів

Вже під час засідання комітету деякі депутати висловили своє критичне ставлення до того про що говорив чиновник. Так, нардеп від Радикальної партії Ігор Попов порадив Лікарчуку спробувати самому розв'язати конфлікт з вищим керівництвом, зустрітися з Наталею Яресько, врешті звернутися до правоохоронних органів.

"Ви від нас хочете, щоб ми "наїхали" на Насірова і вам віддали певні повноваження, і тоді ви зробите реформи? Це ж не дуже серйозна думка", - зазначив Попов.

Натомість нардеп Ігор Луценко ("Батьківщина") ситуацію описану Лікарчуком назвав внутрішньою владною конкуренцією, порівнявши її з ситуацією, що склалася між заступниками генерального прокурора.

Водночас він додав, що депутати не мають достатнього впливу для того, аби реагувати на повідомлення про корупцію в тому чи іншому відомстві.

"Ми тут такі самі статисти, як сорок вісім мільйонів інших громадян України. Система продовжує працювати", - констатував нардеп.

Що далі?

Костянтин Лікарчук розповів депутатам, що його вже чотири рази намагалися звільнити з посади, але зробити цього поки не вдається.

"В них там якісь проблеми з документами", - пояснив чиновник, додавши, що начебто остання спроба звільнення мала бути вчора на засіданні уряду.

Водночас поінформоване джерело РБК-Україна повідомило, що вчора на засіданні уряду це питання не піднімалося.

Крім того, за інформацією джерела, Лікарчук неодноразово сам намагався піти у відставку, але передумував у останній момент.

"Він хотів вже 31 серпня заяву на звільнення писати, але вирішив ще поборотися. За що, не знаємо", - розповів співрозмовник РБК-Україна.

У той же час високопоставлений чиновник в Міністерстві фінансів розповів РБК-Україна, що з Лікарчуком працювати непросто.

"З Насіровим працюється нормально, а з Лікарчуком - важко", - зазначив співрозмовник.

Втім, Лікарчук і сам визнає, що не є командним гравцем у команді Насірова.

"Наскільки мені відомо, у Міністерстві фінансів є така думка, що мене треба обов'язково звільнити тому, що я не командний гравець. Я на це пояснював, що я не хочу бути гравцем в команді Романенка і Насірова. Я дійсно в цій команді не командний, мабуть, гравець", - резюмував Лікарчук.

Ось цей новий шедевр Насірова про розподіл обов'язків... Він його таки підписав...

Posted by Kostiantyn Likarchuk on 2 вересня 2015 р.