Кабмін запропонував ВР створити "Нафтогазу" спецрахунок для розрахунків за газ
У Верховній Раді України зареєстрований законопроект № 9364 від 31 жовтня 2011 р. ініційований Кабінетом міністрів України про внесення зміни до статті 18 закону України "Про основи функціонування ринку природного газу". Текст законопроекту опублікований на сайті ВР.
Згідно з текстом законопроекту, в статті 18 закону України "Про основи функціонування ринку природного газу" вноситься нова частина, згідно з якою на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання гарантованих постачальників, їх структурних підрозділів, а також підприємств, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам, не може бути звернене стягнення за зобов'язаннями суб'єктів ринку природного газу. Операції на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання не підлягають припиненню.
Законопроект спрямований на виключення відволікання коштів, що надійшли від споживачів за природний газ, на інші цілі, своєчасне проведення розрахунків за природний газ.
Оскільки, на сьогоднішній день НАК "Нафтогаз України" імпортує значні обсяги природного газу з Російської Федерації, говориться в пояснювальній записці до законопроекту, актуальним є питання повних і своєчасних розрахунків з ВАТ "Газпром". Можливе відволікання коштів, що надійшли від споживачів за природний газ, на інші потреби, крім розрахунків за отриманий природний газ, є неприпустимим.
Саме застосування таких рахунків дозволить чітко розподілити плату споживачів природного газу на оплату самого товару і послуг з його транспортування, розподілу та постачання, йдеться в записці.
Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" у жовтні 2011 р. перерахувала ВАТ "Газпром" близько 867 млн дол. за поставку природного газу в попередньому місяці. В цілому, за даними прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Україна в 2011 р. сплатила близько 70 млрд грн за газ.
НАК "Нафтогаз України" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування і зберігання нафти і газу, постачання природного і зрідженого газу споживачам. Понад 90% нафти і газу в Україні видобувається підприємствами НАК. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти і конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші види нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.
Нагадаємо, 2 вересня Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідовано. У той же день Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру почати реформування компанії.
Зазначимо, сьогодні стало відомо, що Кабінет міністрів прийняв рішення про збільшення статутного капіталу НАК "Нафтогаз України" на 4 млрд грн шляхом випуску додаткових акцій існуючої номінальної вартості зі збереженням 100% акцій у власності держави. 26 жовтня своєю постановою Кабінет міністрів України збільшив статутний капітал НАК "Нафтогаз України" на 3,5 млрд грн - до 45 млрд 840 млн 905 тис. грн. До того, статутний капітал НАК становив 42 млрд 340 млн 905 тис. грн.
Зазначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко відзначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів. Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол. за тис. куб. м.
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшов в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.
26 жовтня Азаров заявив, що Україна і Росія близькі до компромісу по газовому договору. При цьому він відзначив, що мова йде про "великий пакет документів, який визначає весь спектр взаємин" і що рішення може бути вигідним для обох сторін. Інші подробиці український прем'єр розкривати не став, додавши лише, що компроміс не пов'язаний з питанням про вступ України в Митний союз РФ, Білорусії і Казахстану.
Нагадаємо, чистий прибуток НАК "Нафтогаз України" в I півріччі 2011 р. склав 490 млн 88 тис. грн проти збитку у розмірі 866 млн 712 тис. грн роком раніше. Чистий збиток НАК "Нафтогазу України" за 2010 р. склав 21 млрд 431 млн 345 тис. грн проти прибутку роком раніше.