ua en ru

Кабмін пропонує скасувати з 2013 р. монополію БТІ на інвентаризацію нерухомості

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України пропонує скасувати з 1 січня 2013 р. монопольне право Бюро технічної інвентаризації (БТІ) на надання послуг з проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна. Відповідний указ поданий Кабміном у Верховну Раду України.

Кабінет міністрів України пропонує скасувати з 1 січня 2013 р. монопольне право Бюро технічної інвентаризації (БТІ) на надання послуг з проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна. Відповідний указ поданий Кабміном у Верховну Раду України і зареєстрований 10 квітня 2012 р. під № 10286-1.

Розробником закону є Міністерство юстиції України.

Цей закон, як говориться в пояснювальній записці до законопроекту, скоротить час і спростить процедуру проведення техінвентаризації, а також дозволить громадянам вільно вибирати суб'єкт, який буде проводити технічну інвентаризацію нерухомого майна. Послуги громадянам зможуть надавати не тільки комунальні підприємства (БТІ), але і фізичні особи-підприємці, а також юрособи за умови отримання ліцензії та наявності в штаті трьох фахівців, що мають кваліфікаційний сертифікат.

Процедуру технічної інвентаризації досить буде пройти лише один раз (первинна процедура є обов'язковою). Технічна інвентаризація нерухомості буде обов'язковою лише перед прийняттям в експлуатацію (у тому числі після реконструкції і капітального ремонту), а також перед проведенням держреєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва і у випадку держреєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомості у зв'язку з його знищенням. В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника, при цьому забороняється вимагати її проведення в непередбачених вище випадках. Таким чином, при купівлі-продажу нерухомості не знадобиться кожен раз давати запит в БТІ.

Термін проведення технічної інвентаризації з видачею відповідних документів не повинен перевищувати 30 календарних днів. Вся інформація буде вноситися до Державного реєстру прав на нерухоме майно, матеріали технічної інвентаризації є власністю держави.

Закон набуває чинності з наступного дня після його опублікування, крім статей 3, 4 і 12, які набирають чинності з 1 січня 2013 р.

Нагадаємо, 26 грудня 2011 р. Президент України Віктор Янукович підписав закон, який продовжує повноваження БТІ до 1 січня 2013 р. Відповідним законом на один рік відкладається вступ в силу законів "Про внесення змін до закону України" Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень "та інших законодавчих актів України" та "Про Державний земельний кадастр".

У Держземагентства впевнені, що перенесення терміну вступу в силу закону України "Про Державний земельний кадастр" на 1 січня 2013 р. дозволить ввести систему кадастру в дію без ускладнень.

Тобто, до кінця 2012 р. державна реєстрація прав на земельні ділянки та нерухоме майно здійснюватиметься за існуючими сьогодні правилами, тобто права на земельні ділянки будуть реєструвати територіальні органи Держземагентства, а права на іншу нерухомість - Бюро технічної інвентаризації.

Раніше передбачалося, що з 1 січня 2012 року реєстрацією прав на нерухомість повинна займатися Державна реєстраційна служба.