ua en ru

Кабмін скасував квоти на експорт кукурудзи

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України на сьогоднішньому засіданні відмінив квоти на експорт кукурудзи.

Кабінет міністрів України на сьогоднішньому засіданні відмінив квоти на експорт кукурудзи. Про це заявила перший заступник голови Адміністрації Президента України Ірина Акімова, передає кореспондент РБК-Україна.

"Зараз на Кабміні були скасовані квоти на кукурудзу. Я думаю, що це крок в правильному напрямі, який дозволить нам, з одного боку дати велику свободу дій, у тому числі свободу в плані бізнесу сільськогосподарським виробникам і торговцям на новий маркетинговий рік, і з іншого боку укріпити імідж України, як країни цивілізованої, яка здатна переходити на відкритіші та прозоріші механізми захисту свого ринку, в тих випадках, коли це необхідно", - зазначила І.Акімова.

У той же час, як заявив міністр агрополітики Микола Присяжнюк, скасування урядом квот на вивіз кукурудзи дозволить утримати зростання цін на зернові культури.

"Це нормальний сигнал для сільгоспвиробників, щоб збільшити посіви кукурудзи, а по-друге, ми бачимо, що спокійно зможемо утримати ціни, щоб не відбулося провокацій зростання цін для фуражного зерна в тому числі", - сказав М.Присяжнюк.

Він також заявив, що скасування квот на експорт інших культур обговорюватиметься пізніше. "А на решту (культур) дивитимемося після того, як ми проаналізуємо посіви озимини, як вони збереглися, як пройде посів ранніх ярих, і тоді приймемо рішення. Я думаю, що десь в числах 15 - 20 травня у нас буде баланс, і ми прийматимемо рішення", - сказав М.Присяжнюк.

Міністр агрополітики зазначив, що рішення набирає чинності з моменту підписання прем'єр-міністром України Миколою Азаровим.

Раніше сьогодні М.Азаров заявив, що уряд планує розглянути питання про скасування квот на експорт кукурудзи. Він відзначив, що Кабміну вдалося стабілізувати ситуацію на ринку зернових культур, борошна і кормів, а також створити достатні запаси.

"Тому зараз можемо розглянути питання про скасування експортних квот на кукурудзу. Уряд надалі буде послідовно лібералізувати зовнішньоекономічну політику, але з урахуванням реального стану справ на внутрішньому ринку", - зазначив прем'єр-міністр.

Нагадаємо, 23 квітня М.Присяжнюк заявив, що за результатами аналізу фахівців Міністерства аграрної політики і продовольства України, до кінця 2010-2011 маркетингового року є залишки в розмірі 2 млн т кукурудзи, що дозволить скасувати її квотування найближчим часом. Також він додав, що квотування експорту решти зернових планується відмінити після завершення весняно-польових робіт і посівної кампанії - з 1 липня.

М.Присяжнюк зазначив, що у 2011 р. площі під посіви кукурудзи збільшено до 3,1 млн га, всієї зернової групи - до 15,5 млн га. При цьому М.Присяжнюк підкреслив, що Мінагрополітики "досягнуто домовленості з Американською торгівельною палатою і Європейською бізнес асоціацією щодо узгоджених правил торгівлі зерновими на міжнародному ринку з урахуванням національних інтересів та потреб у забезпеченні продовольчої безпеки".

Раніше, 21 квітня ц.р. ВР прийняла за основу зміни до ПК щодо введення мита на експорт зерна. Документ, зокрема, передбачає до 1 січня 2012 р. встановити ставки вивізного (експортного) мита на пшеницю, ячмінь, кукурудзу. А саме: пшеницю і суміш пшениці та жита (меслин), полбу - 9%, але не менше 17 євро за т; ячмінь - 14%, але не менше 23 євро за т; кукурудзу - 12%, але не менше 20 євро за т.

В той же час, в зверненні Європейської бізнес асоціації (ЄБА) до Президента України та уряду відзначається, що в Україні відсутні об'єктивні підстави для обмеження експорту зерна, адже залишків зерна на сьогодні достатньо.

Крім того, на думку експертів, запропонований розподіл квот на експорт та імпорт товарів шляхом їх продажу на аукціонах не узгоджується з положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 р. та Угоди СОТ про процедури ліцензування імпорту, що підтверджується висновком Головного науково-експертного управління Верховної Ради України від 6 квітня ц.р.

В ЄБА також вважають, що уряд не повинен вводити обмежуючих заходів та забезпечити вільний експорт зерна принаймні до завершення поточного сезону (1 липня 2011 р.), а також надати бізнес-спільноті гарантії щодо рівності й прозорості регулювання ринку на наступні сезони.