Кабмін почав процедуру реструктуризації кредиту "ВТБ"
Уряд почав процедуру обміну частини кредиту "ВТБ" на валютні облігації. Як відзначають джерела видання "Комерсант-Україна" на фінансовому ринку, великий обсяг розміщення доларових облігацій внутрішньої держпозики на вчорашньому аукціоні став першою частиною цього обміну. Запропонована прибутковість за новими паперами - 9,3-9,45% - набагато вище ставки за чинним кредитом, однак краще можливої ставки нинішнього розміщення Україною євробондів.
Вчора Міністерство фінансів провело найбільш успішний в поточному році аукціон з розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). В держбюджет було залучено 4,32 млрд грн, при цьому практично весь попит був забезпечений паперами з валютною прив'язкою - їх розмістили на суму 535,17 млн дол.
При цьому учасники фінансового ринку пояснюють: валютні папери були викуплені "ВТБ" в якості реструктуризації кредиту VTB Capital на суму 2 млрд дол.
Нагадаємо, минулого тижня міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко повідомив подробиці схеми погашення Україною цього кредиту. Так, половину цієї суми - 1 млрд дол. - пропонується обміняти на аналогічний пакет ОВДП. "В ході аукціону ми побачили реалізацію цих домовленостей - "ВТБ" провів перший транш з викупу ОВДП", - зазначив виданню фінансист.
Примітно, що раніше Порошенко говорив, що папери будуть розміщені "за процентною ставкою, яка істотно нижча поточних ринкових котирувань". При цьому в ході вчорашнього аукціону однорічні (на суму 235,1 млн дол.) і дворічні (на 150 млн дол.) валютні папери розміщувалися з прибутковістю 9,3% річних, а трирічні (на 149,9 млн дол.) - 9,45%. На 2,5-літні доларові ОВДП заявок подано не було. Також Мінфін задовольнив одну заявку на індексовані трирічні ОВДП (50,1 млн грн) із прибутковістю 9,3%. Таким чином, прибутковість розміщених вчора валютних ОВДП виявилася навіть вище ставки попередніх розміщень. Так, 22 травня Мінфін розміщував дворічні доларові ОВДП під 9,2%. Втім, обсяг цього розміщення був невеликий - всього 3 млн дол., тоді як у квітні прибутковість по доларових ОВДП відповідала нинішньої. У свою чергу ця прибутковість істотно вище ставки чинного кредиту "ВТБ" - 6,7% річних.
Втім, далеко не факт, що вийшовши на зовнішні ринки капіталу, уряд міг би розмістити євробонди з аналогічною прибутковістю. "Нинішній ринок підірваний невдалим розміщенням держпаперів Іспанії, а тому розраховувати на прийнятну ставку Україна в даний момент не може. Зараз ми могли б розміститися з прибутковістю близько 10% річних, а отже, запропонований варіант перепакетирования кредиту виявився вигідний", - пояснив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. "Останні великі розміщення валютних ОВДП були ще в квітні, до того ж значна їх частина купувалася держбанками, що не дозволяє сказати про реальну ринкову ставку на подібні папери", - уточнив керівник аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрій Шевчишин.
Втім, певну стурбованість фінансистів викликає той факт, що майже половина розміщених вчора валютних паперів припала на однорічні ОВДП. Нагадаємо, у наступному році на Україну чекають дуже великі виплати перед МВФ - 5 млрд дол., а тому експерти рекомендували домагатися перепакетування кредиту в папери з виплатою не раніше 2014 р. "Безумовно, перепакетування такої великої частини кредиту в однорічні папери - це ризик. Проте в будь-якому разі це краще нинішнього кредиту "ВТБ", який потрібно було продовжувати кожні півроку, і це було постійною загрозою фінансової стабільності країни. Тим більше, швидше за все ці гроші в наступному році виплачені не будуть - Кабмін доб'ється перепакетування цієї частини кредиту в нові папери", - упевнений Устенко.
Нагадаємо, Мінфін залучив кредит російського "ВТБ" (згодом права вимоги за нього передані ІК VTB Capital) на суму 2 млрд дол. 3 червня 2010 р. під 6,7% річних. За умовами договору позика видавалася терміном до грудня того ж року, але передбачалася можливість трикратної пролонгації на півроку. Мінфін вже тричі скористався правом пролонгувати кредит. У проспектах українських єврооблігацій, випущених в лютому і червні минулого року, наголошувалося, що кредит VTB Capital буде виплачено в грудні 2011 р. Однак він погашений так і не був. Кінцевий термін виплати по кредиту - червень 2012 р.