ua en ru

К.Грищенко: За відмову від високозбагаченого урану Україна отримає прискорювач нейтронів

Автор: RBC.UA
США передадуть Україні прискорювач нейтронів в обмін на відмову від високозбагаченого урану. Про це повідомив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

США передадуть Україні прискорювач нейтронів в обмін на відмову від високозбагаченого урану. Про це повідомив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко в телеефірі, передає РБК.

За його словами, найсучаснішу установку отримає Харківський фізико-технічний інститут.

Міністр відзначив, що Радбез України кілька разів розглядала питання відмови від високозбагаченого урану. За висновками керівників усіх трьох профільних інститутів у Харкові, Києві та Севастополі, поки не вдалося досягти яких-небудь конкретних результатів досліджень з цими матеріалами.

За словами К.Грищенка, вчені цілком підтримали ідею обміну високозбагаченого урану на аналогічну кількість низькозбагаченого. «Вони були одностайні в тому, що Україна тільки виграє, якщо ми замість високозбагаченого урану отримаємо низькозбагачений і одночасно з цим - додаткові можливості для проведення на найсучасніших наукових установках досліджень, які можуть просунути нас на шляху забезпечення енергетичної безпеки країни», - констатував міністр .

К.Грищенко в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» заявив, що ні один з керівників українських профільних наукових установ не повідомив про потреби в високозбагаченому урані для дослідницьких цілей.

При цьому він підкреслив, що при ухваленні рішення про відмову від високозбагаченого урану керівництво країни брало до уваги не лише інтереси дослідників, але й можливі міжнародно-політичні дивіденди.

Глава МЗС уточнив, що високозбагачений уран вивезуть до Росії для переробки його в низькозбагачений, після чого повернуть в Україну.

Нагадаємо, домовленість про знищення до 2012 р. в Україні високозбагаченого урану була досягнута між президентами США та України - Бараком Обамою і Віктором Януковичем під час дводенного саміту з ядерної безпеки, який пройшов у Вашингтоні 12-13 квітня ц.р.

Тоді прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс повідомив, що "це важливий крок, якого США домагалися майже 10 років".