ua en ru

В Ірані до смертної кари засудили чотирьох осіб за велику фінансову аферу

Автор: RBC.UA
Чотирьох людей в Ірані засудили 30 липня до смертної кари, ще двоє - до довічного ув'язнення в рамках найскандального процесу за весь час існування Ісламської Республіки.

Чотирьох людей в Ірані засудили 30 липня до смертної кари, ще двоє - до довічного ув'язнення в рамках найскандального процесу за весь час існування Ісламської Республіки. Звинуваченими у справі проходили 39 осіб, усі вони отримали тривалі терміни ув'язнення.

Процес, що почався в лютому 2012 р., завершився в атмосфері суворої секретності. Імена злочинців так і не були названі. Згідно з повідомленням національного інформаційного агентства IRNA, серед засуджених є кілька державних високопосадовців у ранзі заступників міністра.

Влада Ірану, що зіткнулася з тиском на міжнародній арені, прагне домогтися національної єдності у своїй країні. Щоб інформація про корупцію у вищих ешелонах влади не викликала зайвих пересудів, було прийнято рішення під час процесу називати звинувачуваних на прізвиська, а не їхніми справжніми іменами.

Головного злочинця на суді називали Амір Мансур Аріа. Про його особу нічого не відомо. Звинувачуваного визнали гідним епітета "той, що гниє на землі" - у рамках іранської юридичної традиції це означає "ворог Аллаха". Цей термін застосовується в Ісламській Республіці до тих, хто вчинив найтяжчі злочини.

З повідомлення іранських властей стали відомі лише загальні подробиці звинувачень. Стверджується, що один із злочинців сфальсифікував документи, щоб отримати великий кредит в одному з державних банків, а виручені гроші мав намір витратити на придбання акцій компаній, що мають національне значення. Загальний обсяг коштів, задіяних в афері, склав 2,6 млрд дол.

Раніше вважалося, що зловмисник, якого називали "містер Ікс", працював сам протягом двох років. Однак у вересні 2011 р. в Ірані заарештували 19 осіб, підозрюваних у шахрайстві на суму 28 трлн ріалів (2,6 млрд дол.). Як заявили тоді представники слідчих органів, таке стало можливим внаслідок "безпрецедентного рівня корупції у державній та банківській системах" країни.

Вердикт у справі шахраїв і корупціонерів був винесений на тлі кулуарного протистояння між президентом країни Махмудом Ахмадінежадом і духовним лідером мусульман-шиїтів Алі Хаменеї. Напередодні стало відомо, що суд Ірану усунув від посади одного з прихильників голови держави. Одночасно успіху вдалося досягти й Ахмадінежаду: завели кримінальну справу проти брата одного з його найлютіших ворогів - спікера парламенту.