В.Янукович: Вступ до НАТО для України на сьогодні є нереальним
Президент України Віктор Янукович вважає нереальним для України зараз вступити до НАТО. Про це він заявив сьогодні в ході робочої поїздки до Львова, передає кореспондент РБК-Україна.
"Якщо говорити про вступ до НАТО, то сьогодні це для нашої країни нереально... Сьогодні відносини з НАТО ми бачимо як партнерські", - сказав глава держави. При цьому він додав, що Україна повинна співробітничати з НАТО, але для вступу до альянсу необхідна підтримка населення.
В свою чергу міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявив сьогодні, що питання про членство України в НАТО поки що знімається. К.Грищенко вважає, що ідея членства України в Альянсі "не користується підтримкою більшості українців і деструктивно впливає на ефективність зовнішньої політики держави".
"Враховуючи це, Україна продовжуватиме розвивати свої взаємини з Альянсом, але питання про членство наразі знімається з порядку денного. Саме такий підхід найбільше відповідає сучасному стану речей", - запевнив К.Грищенко.
У той же час він зазначив, що загалом тема участі України в міжнародних організаціях є надзвичайно актуальною, оскільки це дає для держави можливості для використання найкращого міжнародного досвіду та ресурсів для розвитку країни.
Нагадаємо, вчора на засіданні робочої групи Україна-НАТО заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв заявив, що у поточному році Україна має намір узяти участь в силах реагування НАТО.
У свою чергу, перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш повідомив у ході засідання, що Україна продовжить співпрацювати з НАТО, розвиваючи паралельно стратегічне партнерство з РФ.
Зі свого боку заступник генерального секретаря а НАТО Іржі Шедіві зазначив, що НАТО буде продовжувати надавати допомогу Україні в сфері реформування сектору безпеки та оборони.
Нагадаємо, напередодні І.Шедіві під час зустрічі з журналістами у Києві назвав «безпрецедентною» ситуацію, щоб країна виконувала Річну національну програму (РНП) підготовки до вступу в Організацію Північноатлантичного договору без подальшого наміру набуття членства в альянсі. Як повідомляло ВВС, він підкреслив, що в НАТО вважають внутрішньою справою України і поважають суверенне рішення керівництва держави стосовно набуття позаблокового статусу, про що заявляє Президент України Віктор Янукович. Заступник генсека НАТО також підкреслив, що РНП є національним документом, який розробляється і виконується самою країною, а НАТО лише надає допомогу в імплементації цієї програми.
Іржі Шедіві також погодився, що в умовах зміни зовнішньополітичного курсу керівництво України вважає за доцільне переглянути наявну нормативно-правову базу, зокрема, у питаннях співробітництва з НАТО. Він зазначив, що після того, як ці питання будуть опрацьовані, українська сторона може оприлюднити свої ініціативи щодо корегування подальшої співпраці з альянсом, і спільними зусиллями це буде уточнено в залежності від зовнішньополітичного курсу керівництва України: «Але найголовніше - це не назва документів, а їхній зміст, який повинен бути практичним і прагматичним».
Він також підкреслив, що керівництво України запевнило альянс, що, незважаючи на стратегічну зміну української зовнішньої політики, це не вплине на подальшу співпрацю у сфері здійснення оборонної реформи. У зв'язку з цим Іржі Шедіві заявив, що керівництво НАТО також отримало запевнення від української влади про продовження участі військовослужбовців Збройних сил України в усіх чотирьох операціях під керівництвом НАТО.
Нагадаємо, раніше генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен відзначав, що Україна може стати членом НАТО, за умови, що країна буде відповідати необхідним критеріям. 23 квітня ц.р. він заявив, що підписання угоди між Росією та Україною про Чорноморський флот не перешкодить Україні увійти до складу НАТО. Він відзначив, що названа двостороння угода не вплине на стосунки НАТО ні з Москвою, ні з Києвом. А.Ф. Расмуссен уточнив, що вступ України до НАТО все ще можливий за умови виконання низки вимог.
У свою чергу, Президент України Віктор Янукович заявляв, що питання про вступ України в НАТО не стоїть. За його словами, відносини, які є в України з НАТО, достатні для того, щоб вибудовувати партнерські відносини з коаліцією, і руйнувати їх Україна не буде.
Відзначимо, обіцянка прийняти Київ до складу альянсу була дана на саміті НАТО в Бухаресті в 2008 р., і альянс з тих пір не раз підтверджував своє рішення. НАТО пообіцяло продовжити підтримку реформ в Україні, необхідних для надання плану дій з членства в НАТО.
НАТО - військово-політичний союз, який створений в 1949 р. з метою протидії загрозі нападу з боку СРСР. Головним завданням НАТО є гарантування геополітичної стабільності в світі. Основні напрямки діяльності: захист цінностей демократії, свободи особистості, економіки, вільного підприємництва і верховенства закону, розвиток міжнародної співпраці.