ua en ru

чим відомий затриманий колишній прокурор Дмитро Сус

чим відомий затриманий колишній прокурор Дмитро Сус Дмитро Сус був заступником керівника так званого департаменту "Кононенко-Грановського"

25 липня детективи Національного антикорупційного бюро на території аеропорту "Бориспіль" затримали колишнього співробітника Генпрокуратури Дмитра Суса. Ще до листопада минулого року він працював заступником начальника Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки. У ЗМІ широко застосовується неформальна назва цієї структури - "департамент Кононенко-Грановського". У квітні 2017-го його звільнили з ГПУ за брехню в декларації. Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розповів, що Суса затримали в рамках розслідування про відсутність інформації в його декларації іномарки, а також про заволодіння чужим майном під час проведення слідчих дій у кількох кримінальних провадженнях. Про які саме провадження йде мова, у САП поки не повідомляють. Чим запам'ятався колишній прокурор і які відомі справи він вів, - в матеріалі РБК-Україна.

Машина на бабусю і звільнення

Після роботи в економічному департаменті ГПУ в листопаді 2016 року Дмитро Сус отримав нову посаду. Він став старшим слідчим з особливо важливих справ Головного слідчого управління ГПУ.

У деклараціях за останні роки Сус не вказував зареєстрований на нього Citroen C4, продаж автомобілів Peugeot 406 і Citroen C4 і тимчасове користування кімнатою в столиці.

Спочатку за брехню в декларації та в анкеті Генпрокурор оголосив догану Сусу. А в квітні цього року - звільнив "за систематичне грубе порушення вимог Законів України "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", правил прокурорської етики, вчинення дій, що порочать звання прокурора". Згодом Сус вирішив оскаржити своє звільнення. Засідання у цій справі відбудеться на початку вересня.

Також у ЗМІ стало відомо, що колишній слідчий забув вказати у декларації авто преміум класу Audi Q7 вартістю понад 900 тисяч гривень. Як з'ясувалося, автомобіль формально належав його 85-річній бабусі.

Але перед цим Сус запам'ятався участю у кількох резонансних справах, які вів департамент ГПУ нібито підконтрольний бізнес-оточенню президента Порошенко.

"Справа в'єтнамців"

23 травня 2016 в одеському ЖК "Деревня Лотоса", де проживає в'єтнамська громада, пройшли обшуки. На фото після слідчих дій можна було побачити зруйновані квартири та авто правоохоронців, яким вивозилося вилучене майно. Обшуками займалися співробітники економічного департаменту Генпрокуратури і Державної фіскальної служби. Серед них "засвітився" і Дмитро Сус.

Згодом мешканці заявляли, що в квартирах вибивали двері, зламували сейфи і без жодних пояснень забрали півмільйона доларів готівкою, ювелірні вироби і техніку.

У ЗМІ стало відомо, що обшуки проходили в рамках розслідування провадження щодо умисного ухилення від сплати податків і зборів в особливо великих розмірах членами транснаціонального угруповання, яке займається виготовленням та збутом контрафакту.

Спочатку дії співробітників ГПУ в Одесі правоохоронці розслідували, але ніхто не знайшов порушень. З жовтня 2016-го інцидентом зацікавилася НАБУ, яке після обшуків у Суса заарештувало мобільний телефон і документи на Audi Q7 його бабусі.

"Нафтогазвидобування" і інтереси президента

Сус брав участь у розслідування з приводу зникнення Олега Семінського, екс-голови правління найбільшої приватної газодобувної компанії країни "Нафтогазвидобування". Кримінальне провадження було відкрито ще у 2012 році, коли в лютому Семінський зник.

На той момент власниками компанії були нинішній депутат "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич і колишній Міністр транспорту і зв'язку України Микола Рудьковський. Мажоритарні акціонери посварилися, і Семінський зник. У кінці 2013-го Шуфрич і Рудьковський продали акції "Нафтогазвидобування" Ринату Ахметову.

Навесні-влітку 2015-го року, в рамках розслідування зникнення Семінського, ГПУ активно заарештовувала майно та рахунки "Нафтогазвидобування". У холдингу Ахметова скаржилися, що компанії фактично забороняють вести господарську діяльність.

Варто відзначити, що в кінці 90-х років акціонером "Нафтогазвидобування" був нинішній глава держави Петро Порошенко. ЗМІ писали про те, що між ним і Ахметовим виник конфлікт за контроль над компанією, наслідком якого були систематичні арешти від ГПУ.

Біглий нардеп Олександр Онищенко згодом заявляв, що нібито Порошенко на компанію не претендував, а лише вимагав $200 млн "відкупних" від Ахметова.

Справа Семінського досі не розкрита.

Сутичка з НАБУ

Влітку минулого року Сус став головним героєм у війні НАБУ з Генпрокуратурою. 5 серпня в будівлю НАБУ з обшуками прийшли працівники ГПУ на чолі з Дмитром Сусом. Вони хотіли провести обшук і вилучити документи в межах провадження з незаконного прослуховування працівників ГПУ.

Слідчих ніхто не пустив, НАБУ навіть довелося використовувати спецназ. Глава НАБУ Артем Ситник стверджував, що відомство не може нікого "слухати", тому що цим у державі може займатися тільки СБУ.

Але на цьому історія не закінчилася. Через тиждень, 12 серпня, Сус разом з підлеглими затримали і 11 годин утримували двох працівників антикорупційного бюро. З'ясувалося, що ГПУ затримала співробітників НАБУ на конспіративній квартирі, коли ті здійснювали спостереження за прокурорами, в тому числі і за Сусом. НАБУшники заявляли про побиття, погрози та психологічний тиск з боку особисто Суса.

Пізніше на допомогу своїм співробітникам прибув все той же спецназ НАБУ, щоб вивести детективів. Спецназ розігнав групу Суса, яка блокувала квартиру. Сус спробував також перешкоджати виводу детективів.

Згодом ситуацію обидва відомства "розрулили". Генпрокурор Юрій Луценко говорив, що Сус побоювався стеження і замаху від фігурантів справи "Нафтогазвидобування".

Справа групи Burisma

У 2016-му році Сус також брав участь у розслідуванні кримінального провадження проти компаній, деякі з яких входять в групу Burisma. Зокрема, розслідувалося ухилення від сплати податків службовими особами компаній "Еско-Північ", "Парі", "Перша українська газонафтова компанія", "Зонд", "Інфокс". Їх контролює Микола Злочевський, міністр екології часів Віктора Януковича.

За клопотанням Суса в кінці липня минулого року свердловини цих компаній у Дніпропетровській та Харківській областях були арештовані. Компаніям заборонили використовувати свердловини, а також відчужувати видобуті вуглеводні.

Потім фірми порушили клопотання про скасування арешту. Юристи говорили, що у провадженні немає підозрюваних, а свердловини і вуглеводні не можуть бути доказами. Коли компанії подавали клопотання про зняття арешту, слідчий Сус не заперечував проти цього. Як наслідок – арешт скасували.

Потім і справу за цим епізодом було закрито. Генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що в результаті перевірки було донараховано податкові платежі у розмірі 180 млн грн, і Burisma повністю їх відшкодувала. "Експертиза нарахувала 180 млн грн. Всі ці 180 млн грн сплачені компанією в бюджет. Це найбільший платіж в бюджет за всю історію України", - говорив Луценко.

Членом ради директорів групи Burisma, що належить Злочевському, є Хантер Байден, син колишнього віце-президента США Джо Байдена. Також незалежним директором групи працює колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський.