ua en ru

Ізраїльські експерти: Єрусалим і Вашингтон можуть укласти військовий союз проти Ірану

Автор: RBC.UA
Ізраїль готує "зовнішньополітичні сценарії" на випадок появи в Ірану ядерної зброї. Про це повідомляється в звіті групи експертів з Дослідницького інституту з питань національної безпеки Ізраїлю, передає France 24.

Ізраїль готує "зовнішньополітичні сценарії" на випадок появи в Ірану ядерної зброї. Про це повідомляється в звіті групи експертів з Дослідницького інституту з питань національної безпеки Ізраїлю, передає France 24.

Незважаючи на те, що основною лінією зовнішньої політики Єрусалиму щодо Тегерана є перешкоджання створенню ядерної зброї, цей звіт був підготовлений за замовленням начальників розвідки і колишніх ізраїльських послів в Ірані, які не виключають таку можливість.

Згідно з документом, якщо іранським вченим вдасться створити і успішно протестувати ядерну зброю, на Близькому Сході відбудеться масштабний перерозподіл політичних сил. На думку експертів, Вашингтон запропонує Єрусалиму укласти військовий союз, при цьому закликаючи Ізраїль не здійснювати дій проти Ірану.

Росія прагнутиме до союзу з США, щоб запобігти розповсюдженню ядерної зброї в регіоні. Саудівська Аравія, швидше за все, запустить власну ядерну програму. Такі дані укладачі звіту зробили на основі зовнішньої політики згаданих країн.

З появою в Ірану ядерної зброї влада країни може виступити з низкою провокаційних вимог - наприклад, про розширення меж країни або заборону на присутність американських військових сил і засобів у регіоні Перської затоки.

"Ми вважаємо, що Іран буде використовувати ядерну зброю як вагомий аргумент у спорах з великими державами. Ймовірно, для зміцнення своїх позицій Іран стане вдаватися до загрози ядерного удару по опонентові", - говориться у звіті.

Одна з ключових проблем міжнародної політики пов'язана з ядерною програмою Ірану. Захід підозрює Ісламську Республіку в таємній розробці ядерної зброї і готовий завдати удару по його об'єктах ядерного паливного циклу. У свою чергу, Іран звинувачує США у проведенні політики подвійного стандарту і запевняє у мирній спрямованості своєї програми. Проблему не міг обійти Ізраїль, який неодноразово заявляв про можливість вирішення іранської проблеми військовим шляхом.

Напередодні офіційний представник Іранської Республіки на умовах анонімності підтвердив інформацію про початок експлуатації ядерного центру "Форду", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни Тегерана). США розцінили діяльність Ірану по збагаченню урану як порушення резолюції Ради Безпеки ООН.

Ядерна історія Ірану почалася в 1967 р., коли США передали іранському шахові перший реактор потужністю 5 МВт, у будівництві реакторів країні допомагали Німеччина і Франція. Самостійно розробляти ядерні технології Іран почав до середини 1980-х років. Наприкінці 2003 р. рада МАГАТЕ схвалила резолюцію, в якій йдеться, що Іран протягом 18 років приховував свою ядерну програму. Незабаром Іран зобов'язався припинити роботи по збагаченню урану, проте в 2006 р. влада країни оголосила про намір продовжувати розвиток власної ядерної програми, при цьому "виключно в мирних цілях". У грудні 2006 р. Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, яка накладала на Іран заборонні санкції, включаючи ембарго на постачання технологій, які можуть сприяти розвитку "ядерної змови" віроломної країни. Ці санкції неодноразово посилювалися, що, втім, не призвело до результатів. У 2007 р. Іран оголосив про початок промислового збагачення урану, а в січні 2011 р. - про налагодження повного циклу виробництва ядерного палива.

У листопаді 2011 р. МАГАТЕ опублікувало звіт, який ще більше загострив напруженість навколо ядерної програми Ірану. На підставі інформації розвідслужб експерти агентства зробили висновок, що деякі дослідження хоч носять і мирний характер, але "інші призначені для створення ядерної зброї". Також у звіті присутні дані про те, що Ісламська Республіка проводить розробки засобів доставки, наприклад, боєголовок для ракет. Тегеран заявив, що документ "написаний під диктовку США". Доповідь була направлена в Раду Безпеки ООН.

27 грудня 2011 р. перший віце-президент Ісламської Республіки Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що військово-морські сили Ірану заблокують прохід танкерів з Ормузської протоки (важлива транспортна артерія), якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану у відповідь на ядерну програму Тегерана. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група (авіаносець у супроводі групи бойових кораблів).

Міністр оборони США Леон Панетта днями заявив, що США готові рішуче присікати будь-які спроби Ірану перекрити Ормузську протоку, ключову нафтову артерію Перської затоки, аж до застосування військової сили.