ua en ru

Ізраїль вимагає від France 2 виправити репортаж 13-річної давності

Автор: RBC.UA
Ізраїль вимагає від французького телеканалу France 2 внести правки до репортажу про загибель 12-річного хлопчика Мохаммеда аль-Дури, знятий у вересні 2000 р., йдеться в повідомленні France 2.

Ізраїль вимагає від французького телеканалу France 2 внести правки до репортажу про загибель 12-річного хлопчика Мохаммеда аль-Дури, знятий у вересні 2000 р., йдеться в повідомленні France 2. Така вимога міститься у представленому в Ізраїлі звіті про роботу комісії, що з'ясовувала обставини створення репортажу про аль-Дуру.

Читайте також: Ізраїль завдав авіаудару по Сирії (відео)

Йдеться про показаний 13 років тому сюжет, у якому Мохаммед аль-Дура та його батько опинилися під обстрілом у секторі Гази, в результаті чого хлопчик загинув, а чоловік отримав поранення. Це збіглося із проведенням Ізраїлем спецоперації проти палестинців після провалу чергового раунду переговорів.

30 вересня 2000 р., після початку другої палестинської інтифади, кореспондент France 2 Чарльз Ендерлін і оператор Абу Рахма знімали перестрілку бойовиків та ізраїльських військових у секторі Гази. У кадр потрапили двоє палестинців - Джамаль аль-Дура і його син Мохаммед, які опинилися під перехресним вогнем на одній з вулиць. Батько, як стверджували автори відеосюжету, був поранений, а син убитий. Безпосередньо момент смерті хлопчика на плівку не потрапив, але в репортажі було показано тіло дитини з коментарями, що вона загинула від ізраїльської кулі.

Аль-Дура став сприйматися арабами як мученик, а репортаж France 2 вважався частиною антиізраїльської кампанії у ЗМІ.

У вересні 2012 р. прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху (на фото) розпорядився почати розслідування загибелі аль-Дури.

У підсумковій 36-сторінковій доповіді йдеться, що "докази будь-якої причетності ізраїльських військовослужбовців до поранення і загибелі Мохаммеда аль-Дури і його батька відсутні".

Читайте також: Нетаньяху має намір винести будь-яку мирну угоду з Палестиною на референдум

Автори доповіді наголосили, що твердження, яке містить у репортажі France 2, про загибель хлопчика від ізраїльської кулі завдало великої шкоди іміджу країни, а також протягом багатьох років провокувало напади бойовиків-ісламістів і "слугувало натхненням і виправданням тероризму та антисемітизму". У якості першого кроку для компенсації заподіяної шкоди, вважають автори доповіді, France 2 повинен пред'явити громадськості виправлену версію репортажу.

Також у доповіді ставиться під сумнів сам факт того, що хлопчик і його батько отримали кульові поранення в той момент, коли знімався репортаж. На підставі вивченого чорнового відеоматеріалу, йдеться в документі, можна зробити висновок, що на момент закінчення зйомки хлопчик був живий.

Ізраїль вимагає від France 2 виправити репортаж 13-річної давності

(Кадр з репортажу. Фото: AFP)

Батько Мохаммеда аль-Дури, своєю чергою, назвав підсумки розслідування повністю сфальсифікованими. "Ізраїльтяни брешуть і намагаються приховати правду", - заявив Джамаль аль-Дура, зажадавши сформувати для розслідування інциденту міжнародну комісію, до складу якої також увійшли б члени сім'ї загиблого і представники ізраїльської сторони. Керівництво телеканалу заявило про готовність до будь-якого розслідування.

Зазначимо, що Ізраїль спочатку приніс публічні вибачення за загибель аль-Дури, проте потім відразу кілька незалежних журналістських розслідувань дійшли висновку, що дитина була вбита палестинськими бойовиками. Ізраїль тривалий час офіційно не реагував на скандал, що розгорнувся навколо репортажу France 2, - свою версію подій, котра покладає провину за подію на бойовиків, він представив лише у 2007 р.

Як повідомлялося напередодні, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) розслідує штурм міжнародної "Флотилії свободи", що прямувала до Гази у 2010 р. Тоді при захопленні корабля ізраїльськими спецпризначенцями загинули дев'ять громадян Туреччини.

Читайте також: Ізраїль і Туреччина відновлять військову і дипломатичну співпрацю

Загибель пропалестинських активістів з Туреччини різко зіпсувала відносини Анкари з Ізраїлем. Згідно з опублікованим у 2011 р. звітом ООН, військове вторгнення ізраїльської армії до Гази для підтримки блокади було "надмірним заходом".

France 2 - головний канал французького громадського телебачення. У Франції його називають червоною кнопкою за те, що в його оформленні використовується червоний колір. Телекомпанія France 2 заснована 21 грудня 1963 р. З 1 липня 2008 р. канал почав мовити у форматі високої чіткості.

Зміст ефіру - національна та міжнародна інформація, а також кращі зарубіжні шоу і передачі. Канал є флагманом інновацій France Televisions і всього французького телебачення.