Як змінилися уподобання українських туристів по відпочинку закордоном
Українські туристи стали більше віддавати перевагу відпочинку в Єгипті, ніж у Туреччині.
Багаторічний лідер за популярністю серед українських туристів - Туреччина - може втратити пальму першості в 2017 році. За рахунок зниження цін різко зросла популярність відпочинку в Єгипті. Але різкі зміни уподобань українських туристів на цьому не закінчаться. Завдяки безвізовому режиму з ЄС, туроператори очікують буму попиту на відпочинок у Європі. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
На південь
Серед українців найбільш популярним літнім напрямком для відпочинку є Туреччина, а зимовим - Єгипет, розповідає директор з розвитку туроператора TPG Валерій Паренчук. При цьому традиційно в останні роки Туреччина знаходилася на першому місці за загальним організованому турпотоку з України. Але за підсумками січня-листопада поточного року Єгипту вдалося змістити цю країну з першого рядка. Про це свідчать дані, як мінімум, двох великих мереж турагентств - "Мережі агенцій горящих путівок" і "Поїхали з нами", які є в розпорядженні РБК-Україна.
Інформацію від мереж про зміну лідера підтверджують і представники туроператорів. Власник туроператора Join Up! Олександр Альба каже, що в 2017 році Єгипет вийде на перше місце за популярністю серед українських туристів. "Туреччина переміститься на друге місце. У 2017 році в Туреччину на відпочинок на курорти Анталья, Даламан, Бодрум, крім Стамбула, поїде приблизно 690 тис. туристів. При цьому в Єгипет відправиться приблизно 770 тисяч українців", - говорить він.
Директор мережі туристичних агенцій "Поїхали з нами" Олег Кулик пояснює зміну лідерства тим, що попит на Єгипет зріс більш істотно, ніж на Туреччину. "У свою чергу це відбулося через те, що ціни на відпочинок в Єгипет знизилися, а в Туреччину, навпаки, зросли. Турецькі готелі підняли ціни, в першу чергу, із-за того, що в Туреччину, на відміну від Єгипту, повернулися туристи з Росії", - пояснює він.
Начальник аналітичного відділу "Мережі агенцій горящих путівок" Євген Мандзюк також вважає зниження цін на тури в Єгипет основною причиною лідерства цієї країни в сфері туризму. Крім того, він додає до причин втрати лідерства Туреччиною почастішали скарги від туристів на якість послуг у готелях, зокрема, на прибирання в номерах і на харчування.
наприклад, в "Мережі агенцій горящих путівок" продажі турів у Єгипет збільшилися на 52%, а до Туреччини - лише на 4%. При цьому середній чек на тури в Єгипет знизився на 9% до 467 доларів (на одного туриста), а у Туреччину зріс на 5% до 607 доларів. Олег Кулик каже, що в його мережі ціни на відпочинок в Єгипет знизилися приблизно на 10-15%, а в Туреччину збільшилися на 10%.
"Такого падіння цін на тури в Єгипет, - ред.) не було давно. І оператори заповнюють чартери без особливих проблем", - зазначає директор туркомпанії All Travel (уповноваженого агентства туроператора Mouzenidis Travel) Альберт Ованесов.
Правда, не всі на туристичному ринку вважають, що Туреччину вдалося потіснити з перших позицій. Директор Центру розвитку туризму України Володимир Царук прогнозує, що, незважаючи на те, що в деяких мережах турагентств Єгипет вийшов на перше місце по продажах, в сукупності, за підсумками 2017 року найбільше українських туристів, які поїдуть на відпочинок саме до Туреччини - близько 1-1,2 млн осіб, в тому числі на курорти близько 1 млн осіб, а в Єгипет - 0,65 млн осіб. "Багато турів продається незалежними агентствами або мережами агентств, які належать туроператорам. Тому необ'єктивно оцінювати картину тільки на підставі деяких мереж, - пояснює він. - Крім того, готельна база Туреччини приблизно на 30% більше, ніж Єгипту".
Чекаємо безвиз
Ще однією популярною серед українських туристів країною для відпочинку, як і раніше, є Об'єднані Арабські Емірати. В поточному році в "Мережі агенцій горящих путівок" вона розташувалася на третьому місці за кількістю продажів, а в "Поїхали з нами" - на четвертому.
Але останнім часом продажі турів у цю країну почали знижуватися, оскільки, як вже писало РБК-Україна, Україна домовилася з ОАЕ про введення безвізового режиму з грудня. "У листопаді продажі турів в ОАЕ впали в очікуванні запровадження безвізового режиму, що дозволило б туристам заощадити на витратах на отримання віз у цю країну (ціни візи та її оформлення досягає 100 і більше доларів, - ред.). Але, як нам стало відомо, ще не до кінця пройдені всі необхідні процедури між країнами за погодженням введення безвізового режиму", - каже Євген Мандзюк. За його даними, в цьому році середній чек на тури в ОАЕ збільшився на 77% до 997 доларів.
Олександр Альба каже, що, за його інформацією, безвізовий режим України з ОАЕ почне діяти з січня. "Як наслідок, в 2018 році зросте попит на цей напрямок. Але глобально введення безвиза не зробить великого впливу, оскільки на відпочинок в ОАЕ існує великий попит з боку Росії, туристи якої із-за заборони на польоти до Єгипту змушені літати в інші курортні такі країни як Таїланд, Домінікана, ОАЕ. У свою чергу, це стимулює місцеві готелі підвищувати ціни на свої послуги", - пояснює він.
Альберт Ованесов також додає, що в азійському напрямку останнім часом просіли продажу турів в Шрі-Ланку з-за нещодавньої повені, на Балі - через виверження вулкана. Також українці стали рідше дозволяти собі дорогий відпочинок на екзотичних курортах, каже він.
Безвиз з Європою
Разом з тим, вже можна підбити перші підсумки запровадження безвізового режиму України з ЄС. Результатом стало перерозподіл попиту між європейськими напрямами, каже Олександр Альба. "Дуже добре стала продаватися Іспанія, Італія. Але відбувся серйозний відтік туристів від Чорногорії. Раніше плюсами цієї країни були дешевизна відпочинку, безвізовий режим і, власне, атмосфера Європи, - розповідає він. - Але останнім часом попит на Чорногорію зріс з боку Росії, для якої продовжує діяти візовий режим з Європою і яка досі не відновила польоти в Єгипет. Така ж негативна динаміка відмічена і стосовно Кіпру. В цілому, попит на Чорногорію і Кіпр з боку українських туристів знизився в поточному році, порівняно з 2016 роком, на 20-25%", - говорить він.
За словами Альберта Ованесова, після введення безвізового режиму з ЄС багато туристи стали самостійно планувати свій відпочинок в Європі, оскільки більше не потребують послуг туркомпаній по оформленню віз. "Люди, особливо із західних областей, сідають на машини і подорожують Європою, каже він. - Не можна сказати, що безвиз вплинув на великий приріст туристів у країни ЄС, але їх фактично все-таки стало більше. Наприклад, продажу в Грецію, на даний момент, б'ють торішні рекорди по ранньому бронюванню".
Але Володимир Царук говорить, що дія безвиза з Європою ще не встигло повністю себе проявити. "Взимку серед українських туристів найбільше популярний гірськолижний туризм. Туристи, які віддають перевагу досить дорогий відпочинок в Альпах, і раніше без проблем отримували візи. Другий напрямок гірськолижного відпочинку - це Польща і Словаччина. Як правило, туди їздять відпочивати туристи з прикордонних областей, у яких також раніше, в основному, були візи в Європу. Тому зараз складно оцінити, наскільки безвиз допоможе зростання турпотоку в Європу, - каже він. - Разом з тим, результат безвиза буде ясний навесні. Українські туроператори замовили на наступну весну і літо додаткові чартери в Грецію та Італію. Це результат введення безвиза".
За даними мереж турагентств, серед європейських напрямків найпопулярнішими є Іспанія, Чорногорія, Кіпр, Болгарія, Греція та Італія. Альберт Ованесов додає, що взимку серед українців користуються попитом недорогі гірськолижні тури в Болгарію, Польщу, а також у Грузію. Директор туроператора Nordic Travel Ігор Кучер говорить, що цьогоріч традиційне новорічне напрямок – в Лапландії у Фінляндії – не стала більш популярне, ніж у минулому. "У попередні роки туроператори дуже сильно розкрутили це напрям. В результаті з України туди і так багато літає туристів, - розповідає він. - У цьому році туроператори не збільшили кількість чартерів в Лапландію. Як виявилося, це було вірне рішення, оскільки тільки зараз вдається завершити продаж турів на Новий рік. Разом з тим ще достатньо місць на Різдво".
В цілому, оцінки учасників ринку розходяться в оцінці очікуваного за підсумками поточного року числа виїхали на відпочинок з допомогою туроператорів українських туристів. За оцінкою Олександра Альби, в 2017 році обсяг організованого туризму з України складе приблизно 1,8-1,9 млн осіб, що більше попереднього року на 18%. Володимир Царук вважає, що у 2017 році з України поїде на відпочинок за кордон близько 3-3,5 млн туристів. "У сукупності, в поточному році організований турпоток (кількість проданих турів через турагентства, - ред.) вік, порівняно з 2016 роком, на 15-18%", - вважає він.
"Якщо до 2018 року не відновляться польоти з Росії в Єгипет, а в Україні збережеться стабільність в економіці, в наступному році турпотік з України зросте на 20%. При цьому кількість туристів з України до Єгипту зросте за рахунок стабільності цін на відпочинок у цій країні до 900 тис. осіб, а в Туреччину, навпаки, знизиться до 600-630 тис. осіб. В наступному році Туреччина підніме ціна на відпочинок у своїх готелях приблизно на 15% з-за високого попиту з боку Росії. Туреччина стане менш доступною для українців - розповідає Олександр Альба. В цілому, в 2018 році організований турпотік з України збільшиться за рахунок представників правоохоронних органів, яким збільшується фінансування з держбюджету, а також медиків, яким піднімуть зарплати після медреформи". За прогнозом Олександра Альби, в 2018 році турпотік з України в Іспанію збільшиться в чотири раз, Болгарію і Грецію - у два рази, в Єгипет - на 15%, а Туреччину впаде на 15-20%.