ua en ru

Столична земля оцінюється в 330 млрд грн при ринковій вартості 2 трлн грн

Автор: RBC.UA
Вартість київської землі складає 330 млрд грн, а за ринковими цінами земельно-ресурсний потенціал Києва оцінюється майже в 2 трлн грн. Про це заявив перший заступник директора КП "Київський інститут земельних відносин" (КП КІЗВ) Леонід Новаковський.

Вартість київської землі складає 330 млрд грн, а за ринковими цінами земельно-ресурсний потенціал Києва оцінюється майже в 2 трлн грн. Про це на сьогоднішньому засіданні колегії Київської міської державної адміністрації з питання використання земель столиці заявив перший заступник директора КП "Київський інститут земельних відносин" (КП КІЗВ) Леонід Новаковський, передає кореспондент РБК-Україна.

"За нормативної грошової оцінки вартість земель міста Києва складає 330 млрд грн. Якщо порівняти цю вартість із вартістю інших земель України, я повинен відзначити, що вартість усіх земель сільськогосподарського призначення, які були передані в приватну власність громадянам України в ході земельної реформи, а це 30 млн га, складає 340 млрд грн, або всього на 10 млрд грн більше", - повідомив Л.Новаковський.

"Ми повинні мати віддачу від цього потенціалу в процесі формування бюджету міста. Думаю в найближче десятиліття необхідно ставити питання про те, щоб у структурі надходжень до міських бюджетів ресурс землі становив не менше 25%. Таким чином, ми повинні наближатися до рівня, який є в столицях європейський країн", - підкреслив Л.Новаковський.

За його словами, з цією метою повинна бути задіяна на повну силу система стягування рентної плати за землю. "Зараз за земельним законодавством у постійному користуванні можуть мати землю тільки державні підприємства та організації, комунальні підприємства та організації, релігійні організації та організації інвалідів. Всі інші не можуть мати землю на праві постійного користування, а повинні мати землю на праві ренти. У нас приблизно 300 га землі зараз є, які перебувають у постійному користуванні, з яких сплачують земельний податок у розмірі 1%, в той час, як за ці землі повинна оплачуватися рентна плата в розмірі 3 - 12%", - уточнив перший заступник директора КП КІЗВ.

На сьогоднішній день по 75% від загальної кількості договорів, орендна плата становить менше 3%, в той час як за законом повинна становити 3-12%.

Крім того, за його словами на сьогоднішній день є важливим і актуальним питання нормативної грошової оцінки земель. "Я думаю, якщо ми в 2013 р. задіємо нову нормативну оцінку земель, яку ми повинні зробити в 2012 р., це також збільшить принаймні в 1,3-1,4 рази розмір надходжень і таким чином ми будемо мати базу для суттєвого поповнення бюджету міста", - зазначив Л.Новаковський.

У той же час він підкреслив необхідність проведення розробки планів земельно-господарського устрою території міста, який повинен з'явитися практично відразу після затвердження генерального плану розвитку Києва. "Ми повинні на кожну земельну ділянку мати не тільки сучасну інформацію, а й мати інформацію про те, як ця ділянка буде використана у перспективі по генплану, які показники у цієї ділянки (за вартістю, обмеження і так далі), які обмежувальні зони діють на цієї території, як буде формуватися заповідний природний фонд, як буде проходити земельне та містобудівне зонування", - впевнений Л.Новаковський.

Він також повідомив, що через ряд змін, внесених до чинне земельне законодавство України з 2002 р. по нинішній момент, Київ повинен передати в держвласність 12 тис. га землі. "На сьогоднішній день в Києві немає сформованої комунальної власності. Ми повинні її сформувати. Це не таке просте завдання. Ми у 2002 р. першими в країні розробили концепцію формування земель комунальної власності міста Києва та провели через сесію Київської міськради, але у нас не було закону про розмежування в цей час. Він з'явився тільки в 2004 р. і був задіяний у 2005 р. Поки ми почали розробляти проект, за цей час внесли вже 5 змін у чинне законодавство і якщо ми в 2002 р. повинні були в державній власності зберегти 4,8 тис. га, то зараз ми повинні передати вже 12 тис. га в цю державну власність", - зазначив Л.Новаковський.

Він також нагадав, що свого часу Фонд державного майна України (ФДМУ) вніс на розгляд парламенту пропозиції про те, щоб ФДМУ розпоряджався землями державних підприємств, землями товариств, де є частина державної власності і "не лише розпоряджався, але і здавав їх в оренду , тобто у нас вже є конкурент".

"Добре, що ВР заблокувала цей законопроект, але питання розмежування земель і питань, що стосуються комунальної власності, це термінове питання, яке ми маємо вирішити відповідно до цієї (Програми використання та охорони земель міста Києва на 2011-2015 рр.) програми", - підкреслив Л.Новаковський.

Нагадаємо, 29 вересня 2010 г. Кабінет міністрів України видав розпорядження про передачу цілісного майнового комплексу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у державну власність.

Згідно документу, Кабмін прийняв пропозицію Міністерства культури і туризму та Київської міської ради щодо передачі цілісного майнового комплексу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та будівлі Успенського собору, що розташований на території цього заповідника, у державну власність з віднесенням їх до сфери управління зазначеного міністерства.

Раніше, в середині липня 2010 р. Київрада дала згоду на передачу до державної власності будівлі Міністерства закордонних справ України, будівлі Дипломатичної академії та Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Відзначимо, 6 липня член постійної комісії Київради з питань власності, депутат Київради Денис Москаль заявив, що це рішення приймається для того, щоб будівлі посольств Київська влада не змогла виставити на аукціони. Д.Москаль додав, що оренда будівель посольств і консульств регламентується міждержавними угодами.