Через скандал із "Газпромом" про будівництво газопроводу в обхід України держмонополія Польщі відсторонила гендиректора
Наглядова рада польської газової державної монополії Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) відсторонила від посади генерального директора компанії Гражину Піотровську-Оліву (на фото) через політичний скандал навколо нещодавньої угоди з російським "Газпромом", повідомив на прес-конференції прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Читайте також: Уряд Польщі шукає людину, яка підписала угоду між EuRoPol Gaz і "Газпромом"
Зазначимо, що Гражина Піотровська-Оліва була затверджена головою правління компанії PGNiG в березні 2012 р. З переможницею публічного конкурсу був укладений дворічний контракт.
Крім того, у відставку відправлено віце-президента PGNiG з торгівлі Радослава Дудзінського, передає польський телеканал TVN24.
Політичний скандал у Польщі, що завершився гучними відставками, розгорівся на початку квітня 2013 р., після того як "Газпром" і компанія EuRoPol Gaz (її співвласником є PGNiG) підписали в Санкт-Петербурзі меморандум про взаєморозуміння з реалізації проекту "Ямал-Європа - 2 "(друга гілка газопроводу Ямал - Європа) через територію Польщі в напрямку Словаччини та Угорщини потужністю не менше 15 млрд куб. м газу на рік.
Через кілька годин після зробленої заяви польський прем'єр Туск оголосив про те, що йому нічого не було відомо про підготовлювану угоду.
Читайте також: Польща не прийматиме рішення в газовій сфері на шкоду Україні, - Коморовський
Обурений Дональд Туск 19 квітня 2013 р. відправив у відставку міністра фінансів Миколая Будзановського за те, що міністр не зумів поінформувати главу уряду про домовленості "Газпрому" і EuRoPol Gaz. При цьому PGNiG заздалегідь знала про угоду і стверджує, що про неї був проінформований міністр економіки Януш Пехочіньскій.
Зазначимо, що польська компанія протягом довгого часу намагається скоротити залежність від російських поставок. Так, PGNiG поставила за мету наростити власний видобуток газу до 2015 р. більш ніж на 40% - до 6,2 млрд куб. м - порівняно з оцінним показником у 4,4 млрд куб. м за 2012 р. На даний час PGNiG купує в "Газпрому" понад 60% реалізовуваного в Польщі газу.
На початку листопада минулого року "Газпром" повідомив про підписання з PGNiG угоди про знижки щодо ціни на газ, що поставляється по газопроводу "Ямал - Європа". У повідомленні зазначалося, що нова ціна враховує поточні ринкові ціни на газ і нафтопродукти, але при цьому не ставляться під сумнів основоположні принципи торгівлі природним газом - довгострокові контракти, принцип "бери або плати", а також нафтопродуктова прив'язка.
Читайте також: Будівництво газопроводів в обхід України - "Газпром" планує другу гілку коридору Ямал - Європа
Деталі наданих знижок у повідомленні "Газпрому" не розкривалися. У той же час глава PGNiG заявляла, що нова угода передбачає зниження ціни на газ, що поставляється до Польщі, більш ніж на 10%. Своєю чергою, Будзановський повідомляв, що PGNiG отримала від "Газпрому" знижку на газ у розмірі більше 15%.
PGNiG - найбільша нафтогазова компанія Польщі, що займається розробкою газових і нафтових родовищ, видобутком, зберіганням і транспортуванням енергоносіїв, а також будівництвом і розвитком нафтогазової транспортної мережі, експортом і імпортом газу. У 2012 р. PGNiG скоротила закупівлі газу в "Газпрому" на 3% - до 9 млрд куб. м.
Будівництво трансконтинентального газопроводу Ямал - Європа було розпочато у 1996 р. Лінії з подачі газу проходять по території Росії, Білорусі, Польщі та Німеччини. Європейський союз відніс експортний коридор Ямал - Європа до пріоритетних інвестиційних проектів, що реалізуються в рамках Trans-European Network (TEN, "Транс'європейські мережі"). Проектна потужність газопроводу становить 32,9 млрд куб. м на рік; загальна протяжність - понад 2 тис. км. На даний час газопровід функціонує в однонитковому варіанті.
Читайте також: "Газпром" повідомив про перегляд цін на газ у IV кварталі 2012 р. для Axpo Trading, PGNiG, DONG і SEEL