ua en ru

Підсумки саміту Україна-ЄС 2016

Підсумки саміту Україна-ЄС 2016 За підсумками саміту Порошенко, Туск і Юнкер виступили на прес-конференції
Автор: RBC.UA

Саміт Україна-ЄС 24 листопада завершився підписанням низки важливих документів і угод, позначених раніше в порядку денному. Також було піднято питання лібералізації візового режиму, і прогноз по його вирішенню досить оптимістичний. Чим закінчилася зустріч Україна-ЄС: підсумки саміту докладно на РБК-Україна.

Безвізовий режим: Україна чекає дій ЄС

Однією з головних тем саміту в Брюсселі було скасування візового режиму з країнами ЄС для громадян України. Незадовго до зустрічі Петра Порошенка з представниками Євросоюзу стало відомо, що безвізовий режим для України буде запроваджено, як тільки ЄС погодить механізм його припинення.

За результатами саміту президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер висловив упевненість, що це питання буде вирішене найближчим часом, і до кінця року Україна отримає безвізовий режим. Він заявив, що українська сторона виконала всі свої зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію, і тепер це внутрішнє питання Євросоюзу. "Це вже не стосується України – це стосується країн-членів ЄС",- підкреслив Юнкер.

В ході прес-конференції Петро Порошенко також зазначив, що з боку нашої країни всі вимоги були виконані, і цей саміт став першим, на якому питання на адресу України не задавалися. Україна імплементувала 144 пункти Угоди і сама могла задати питання, коли будуть виконані зобов'язання, взяті на себе ЄС.

"Чітко було зазначено, що Україна свою частину зобов'язань чітко виконала. Останнім підтвердженням цього є рішення 17 листопада, коли Рада ЄС одноголосно прийняв рішення, яким задекларувала політичну волю ЄС і всіх його членів надати Україні безвізовий режим і включила, нарешті, "зелене світло" на цьому шляху", - підкреслив Петро Порошенко.

Президент вважає, що подальше затягування рішення щодо візової лібералізації не вигідно ні Україні, ні Євросоюзу. Крім цього, учасники саміту висловили спільну позицію про те, що положення Угоди про асоціацію не можуть бути змінені або ж переглянуті.

На зустрічі з журналістами після саміту також було піднято питання про ратифікацію Нідерландами Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Нагадаємо, що на квітневому референдумі в Нідерландах, 61% опитаних висловилися проти ратифікації документа. Президент Ради ЄС Дональд Туск заявив, що 15-16 грудня будуть проведені переговори між урядом Нідерландів і Україною для досягнення компромісу і подальшої ратифікації Угоди.

Також, за словами керівників ЄС Туска і Юнкера, жодна з країн Євросоюзу не буде виступати проти "безвиза" для України. Незважаючи на чутки, ні Франція, ні Німеччина не зацікавлені в блокуванні безвізового режиму.

Підсумки саміту Україна-ЄС: співробітництво у сфері енергетики

Міністром енергетики та вугільної промисловості України Ігорем Насаликом та віце-президентом ЄК з питань Енергетичного союзу Марошем Шевчовичем за результатами саміту ЄС-Україна було підписано Меморандум про енергетичне партнерство.

Підсумки саміту Україна-ЄС 2016

Фото: сторони підписали підписаний Меморандум про енергетичне партнерство

Даний документ - аналог Меморандуму 2005 року, який оновлює його положення. Ключовим моментом є закріплення стратегічної ролі України як країни-транзитера. Меморандум передбачає інтеграцію енергоринків України та ЄС в атомній, вугільній, газовій сферах, з урахуванням інтересів споживачів і забезпечення безпеки енергоспоживачів і охорони навколишнього середовища.

Підсумки саміту з цього питання прокоментував президент України Петро Порошенко. Він вважає, що Україна і далі повинна виконувати ключову роль в доставці російського газу в країни Європи. У ході зустрічі президент обговорив з лідерами ЄС питання газопроводів "Північний потік" і OPAL. Порошенко зазначив, що минув рівно рік, як Україна перестала закуповувати газ у Росії, і спроба енергетичного шантажу з боку російського уряду повністю провалилася.

Саміт Україна-ЄС: підсумки 2016 в рамках надання фінансування

Ще одним документом, який був підписаний за результатами саміту Україна-ЄС, стала угода про фінансування заходу "Антикорупційна ініціатива Євросоюзу в Україні". На боротьбу з корупцією в Україні ЄС виділить 15 млн. євро. Дані кошти призначені для посилення можливостей органів державної влади, відповідальних за боротьбу з корупцією (НАБУ, антикорупційна прокуратура, Нацагентство з питань запобігання корупції, Нацагентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів), а також для забезпечення доброчесності працівників інших установ і органів юстиції

Підсумки саміту Україна-ЄС 2016

Фото: сторони підписали документ під назвою "Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні"

Крім цього, незабаром в Україні може бути надано третій транш від Євросоюзу в розмірі 600 млн. євро. На переговорах з головами інститутів ЄС Петро Порошенко повідомив, що має намір внести зміни в законодавство, що стосуються скасування мораторію на експорт деревини. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер на прес-конференції за підсумками саміту заявив, що після зняття Україною заборони на вивезення необробленої деревини, буде можливе отримання фінансування, згідно раннє виставленим ЄС умов. Рішення цього питання займе кілька тижнів.

Результати саміту Україна-ЄС: угода про зону вільної торгівлі

Петро Порошенко на зустрічі з керівниками ЄС підвів підсумки 10-місячного дії угоди про зону вільної торгівлі. Згідно з заявою президента, обсяг торгівлі з країнами Євросоюзу за цей час значно збільшився і досяг 41%. По закінченню саміту Порошенко повідомив, що Євросоюз готовий сприяти запровадженню автономних торгових преференцій для України.

Підсумки саміту: санкції та виконання мінських домовленостей

Учасники зустрічі в Брюсселі 24 листопада також обговорили Мінський процес. Як Україна, так і Євросоюз закликають Росію припинити військові дії на території України, забезпечити стійке припинення обстрілу, не перешкоджати допуску ОБСЄ до окупованих територій, а також державного кордону.

"Санкції повинні залишитися до тих пір, поки Росія не виконає в повному обсязі мінські домовленості і поки не буде відновлено повний суверенітет і територіальну цілісність України, включаючи Крим. Очікую, що до грудневого саміту в Брюсселі буде чітко підтверджена та позиція, яка сьогодні підкреслена. І дуже важливо, що прямо напередодні нашої зустрічі наша єдність і солідарність були продемонстровані в питанні протидії російській пропаганді", - заявив Порошенко.

У свою чергу, президент Ради Європи Дональд Туск підкреслив, що санкції проти РФ пов'язані з виконанням Мінських угод і позиція Євосоюзу з даного питання залишиться незмінною. "Я сподіваюся, і це більше, ніж надія, що санкції будуть продовжені ще до саміту ЄС у грудні", - заявив Туск.