ua en ru

Італія та Іспанія заблокували прийняття пакту про стимулювання економічного зростання

Автор: RBC.UA
Глави Італії та Іспанії заблокували прийняття угоди про стимулювання економічного зростання в ЄС. Прийняття положень документа, який на саміті в Брюсселі йшов з позначкою "невідкладні заходи", тепер відкладено на невизначений термін.

Глави Італії та Іспанії заблокували прийняття угоди про стимулювання економічного зростання в ЄС, повідомляє Reuters. Прийняття положень документа, який на саміті в Брюсселі йшов з позначкою "невідкладні заходи", тепер відкладено на невизначений термін.

Прем'єр-міністр Італії Маріо Монті та його іспанський колега Маріано Рахой відмовилися підписувати документ, який передбачав виділення стимулюючого пакета коштів у розмірі 120 млрд євро. За словами обох лідерів, вони не мають наміру продовжувати розгляд довгострокової ініціативи до тих пір, поки Німеччина не погодиться затвердити короткострокові заходи по зниженню ставок прибутковості їхніх облігацій.

Оглядачі зазначають, що настрої в рамках єврозони зараз досить поляризовані - між "північними" кредиторами і "південними" боржниками виявилися вельми значні розбіжності про те, яким шляхом необхідно рухатися у вирішенні боргової кризи, що стала загальним ярмом для пов'язаного єдиною валютою союзу.

Разом з тим голова Європейської ради Херман ван Ромпей, який вийшов із засідання для зустрічі з журналістами з годинним запізненням, запевнив присутніх, що в діалозі сторін немає непереборних перешкод. "Немає ніякої блокади, ми продовжуємо працювати, і ми просуваємося вперед", - повідомив він. Проте трохи пізніше Президент Франції Франсуа Олланд підтвердив раніше висловлені побоювання про припинення розгляду довгострокових заходів розвитку.

Головне завдання пакту про економічне зростання полягає в тому, щоб через Європейський інвестиційний банк запустити серію цільових проектів по створенню і модернізації європейської інфраструктури, виділивши для цього приблизно 1% сумарного ВВП ЄС - близько 130 млрд євро.

Про необхідність стимулювання зайнятості та економічного зростання лідери ЄС заговорили після саміту в січні. Вони випустили заяву, в якій говорилося, що для подолання кризи недостатньо одних лише заходів податково-бюджетної консолідації. Необхідно також проводити реформи ринку праці і заохочувати інвестиції.

Згідно із заявою, економічне зростання перебуває в прямій залежності від зайнятості, тому необхідно робити упор на створення робочих місць, особливо в наукоємних галузях, пов'язаних з передовими напрямками економіки. За допомогою нових освітніх програм, створення центрів перепідготовки кадрів та ін. європейські лідери мають намір вирішити проблему 23 млн безробітних в ЄС.

Нагадаємо, вчора в Брюсселі стартував саміт ЄС. Це 19-я зустріч ЄС на вищому рівні з грудня 2009 р., коли почалася грецька криза, що дала поштовх економічним потрясінням зони євро.

Оглядачі зазначають, що серед лідерів союзу немає єдності з приводу заходів, які слід застосувати для боротьби з кризою і відновлення економіки. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, по суті, залишається на самоті, відстоюючи користь жорсткої економії. Навіть Франція при новому Президенті Франсуа Олланд згортає реформи системи пенсійного забезпечення та ринку праці. І в Італії технократ Маріо Монті втратив реформаторський запал. Монті, Олланд та інші вважають, що країни Євросоюзу занадто багато заощаджують і занадто мало інвестують в економічне зростання і боротьбу з безробіттям.

На саміті також будуть розглянуті перспективи створення так званого міжбанківського союзу - загальноєвропейського фонду, створеного на відрахування від прибутку банків, призначеного для рекапіталізації проблемних фінансових установ.

Ідея цього проекту - змусити банки самостійно платити за свої проблеми, не залучаючи кошти платників податків. Зазначимо, що програми допомоги Іспанії та Кіпру будуть обговорюватися окремо на засіданні лідерів 17 країн, що відбудеться в п'ятницю.