ua en ru

США можуть скоротити ядерний арсенал на 80%

Автор: RBC.UA
Адміністрація США розглядає можливість скорочення ядерного арсеналу на 80%. У Білому Домі зазначили, що відповідні плани Президенту США Обами поки не представлені. Про це повідомляє Associated Press з посиланням на працівників апарату американського конгресу і колишнього співробітника Білого дому, котрі попросили не називати їх імен.

Адміністрація США розглядає можливість скорочення ядерного арсеналу на 80%. У Білому Домі зазначили, що відповідні плани Президенту США Обами поки не представлені. Про це повідомляє Associated Press з посиланням на працівників апарату американського конгресу і колишнього співробітника Білого дому, котрі попросили не називати їх імен.

Агентство відзначає, що такий крок був би відповідним до програми Президента США Барака Обами, який в 2009 р. обіцяв прагнути до загального ядерного роззброєння, однак, поза сумнівом, викличе шквал критики з боку республіканців в рік президентських виборів.

Згідно з джерелами, в Білому домі розглядаються три можливих варіанти скорочення стратегічного ядерного арсеналу: до 1100-100, 800-700 і 400-300 боєголовок. Будь-яких рішень поки не прийнято. Представник Білого дому Томмі Вієтор зазначив, що дані опції поки навіть не були представлені Обамі. А прес-секретар Пентагону Джордж Літл відмовився коментувати цю тему, посилаючись на її секретний характер. В той же час він зазначив, що Обама попросив Пентагон розробити кілька "альтернативних підходів" до ядерного стримування.

Нагадаємо, згідно діючого договору з Росією (СНО-III), обидві країни, починаючи з 2018 р. не повинні мати більш 1550 ядерних боєголовок. Скорочення ядерного арсеналу до 300 боєголовок повернуло б США до ситуації, яка існувала в середині 50-х рр. минулого століття. Рекордною кількістю боєголовок - 12 тис. - США володіли в 1980-х рр., а у 2003 р. їх кількість скоротилася до менш ніж 5 тис., нагадує Deutsche Welle.

Зазначимо, в березні 2011 р. американські ЗМІ повідомляли, що в Білому домі розглядали можливість подальшого скорочення кількості ядерних озброєнь - до рівня нижче передбаченого договором СНО-III.

Проте в травні Національне управління з ядерної безпеки США оголосило, що має намір продовжити термін служби стратегічного і деяких видів тактичної ядерної зброї, а також створити нові види атомних силових установок для ВМС США.

Американські ЗМІ припускають, що такі радикальні погляди на ядерне роззброєння обумовлені зростаючими витратами на підтримку нинішнього числа розгорнутих боєголовок в робочому стані. 20 лютого Обама представив конгресу проект федерального бюджету на 2013 фінансовий рік, згідно з яким США планують витратити на ядерну галузь 11,5 млрд дол., а це майже на 500 млн дол. більше, ніж в 2012 ФР і на 1 млрд дол. більше, ніж в 2011 ФР. Загальний оборонний бюджет становитиме 525 млрд дол., що на 6 млрд менше, ніж у поточному році. Всього ж збройні сили США скоротять свої витрати в найближчі десять років на 485 млрд дол.

У жовтні 2012 р. США почнуть утилізацію атомної зброї і очищення територій країни від наслідків його зберігання. На ці цілі США витратять 5,65 млрд дол.

При цьому, згідно з бюджетним розписом, дефіцит бюджету США на 2013 р. складе трохи більше 900 млрд дол. при загальному держборгу понад 16 трлн дол.

Новий бюджет відображає стратегію Пентагону, озвучену місяць тому Президентом Бараком Обамою, в якій США роблять акцент на використання спеціальних оперативних сил швидкого реагування. Вашингтон сконцентрується на фінансуванні програм, пов'язаних з сучасними видами озброєнь, спрямованих на безконтактний і диверсійний характер бойових дій. США виводять частину своїх військ з Європи, а також проведуть передислокацію на Далекому Сході.

Додамо, що в грудні 2011 р. Конгрес США ухвалив бюджет Міністерства оборони країни на 2012 р., незабаром його підписав Обама. Згідно з документом, на потреби Пентагону буде виділено 662 млрд дол., що на 43 млрд дол. менше, ніж в 2011 р.

Військовий бюджет США в 2011 р. був затверджений на рівні 725 млрд дол., на 2010 р. - у розмірі 636 млрд дол. Майже п'яту частину цієї суми схвалено на війни в Іраку і Афганістані.