Джерела: Палестина відмовилася від ідеї членства в ООН
Влада Палестини відмовилася від ідеї отримання членства в Організації Об'єднаних Націй (ООН), передає Associated Press. "Ми змирилися з тим, що Палестинській автономії не вдасться стати повноправним членом ООН, і готові вдатися до запасного варіанту", - заявили палестинські чиновники, які побажали зберегти анонімність.
Тепер влада Палестини постарається заручитися поліпшеним статусом спостерігача при ООН, який відкриє країні доступ до ключових міжнародних організацій.
Нагадаємо, раніше членам Ради Безпеки (РБ) ООН не вдалося прийти до консенсусу з питання про те, чи приймати заявку Палестини про членство в організацію. Так, США і їх союзники вважають, що автономія не відповідає необхідним критеріям. Їхні опоненти, в числі яких і РФ, наполягають на можливості надання Палестині членства.
У вересні ц.р. глава Палестинської автономії Махмуд Аббас направив в ООН заявку про надання автономії статусу держави і прийняття до організації. Аббас, виступаючи на сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку, закликав світову спільноту визнати незалежність Палестини. Він також заявив, що палестинці прагнуть до миру з Ізраїлем, однак позиція Ізраїлю з питання про будівництво єврейських поселень на палестинських територіях зробила неможливим продовження двосторонніх переговорів.
Його ініціатива зустріла сильний опір, у першу чергу з боку США, які мотивують свою позицію тим, що членство Палестини в ООН призвело б до зриву переговорного процесу на Близькому Сході. Крім того, різко виступає проти Ізраїль.
Влада Палестини має намір домогтися визнання незалежності країни, розраховуючи, що після цього Ізраїлю буде значно складніше проводити будь-які військові операції на територіях Західного берега річки Йордан і сектора Газа, що, як наслідок, спричинить зниження напруженості. Влітку 2011 р. адміністрація США зробила нові спроби організувати переговори між сторонами, які не поновлювалися з вересня 2010 р.
Ізраїльська сторона називає такі заявки Палестинської автономії "абсолютно безпідставними" і такими, що суперечать досягнутими домовленостями, так само як і резолюції ООН. В інтерв'ю американському телеканалу NBC прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заявив, що палестинці намагаються отримати свою державу не для досягнення миру, а щоб продовжити конфлікт з Ізраїлем.
Ще більше ускладнило ситуацію нещодавнє прийняття Палестини в ЮНЕСКО. Проти вступу в ЮНЕСКО Палестини проголосували США, Канада і Німеччина, між тим підтримали цю заявку Бразилія, Росія, Китай, Індія, ПАР і Франція. Великобританія від голосування утрималася. США, Канада і Ізраїль вже оголосили про припинення фінансування ЮНЕСКО, а Тель-Авів пообіцяв інтенсифікувати процес будівництва в Східному Єрусалимі. Крім того, Ізраїль заморозив переведення податкових надходжень, належних Палестині.
Варто відзначити, що саме питання будівництва єврейських поселень на арабських територіях є основною причиною подачі палестинської заявки в ООН. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун у жовтні розкритикував намір Ізраїлю по розширенню будівництва в Східному Єрусалимі, згідно з яким там планується додатково звести 2,6 тис. житлових будинків. Раніше це зробила речник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд, яка заявила, що США розчаровані рішенням влади Ізраїлю схвалити план будівництва. Вона зазначила, що ця ініціатива перешкоджає спробам відновити прямі переговори між Ізраїлем і Палестиною.
"Близькосхідний квартет", в який входять представники США, Євросоюзу, Росії та ООН, раніше закликав ізраїльтян і палестинців до швидкого повернення за стіл переговорів для укладення мирної угоди. У заяві членів квартету сказано, що їм хотілося б досягти в тримісячний термін вироблення всебічних пропозицій з питань територій і безпеки, а протягом півроку - значного прогресу в мирному процесі.
Однак Аббас заявив, що переговори з Ізраїлем не будуть відновлені до тих пір, поки не зупиниться будівництво в єврейських поселеннях на території Західного берега. Ізраїльська влада заявляє, що передумова припинення будівництва поселень є неприйнятною.
Варто також відзначити, що держава Палестина офіційно визнано багатьма державами і входить до складу Ліги арабських держав, але не має статусу повноправного члена ООН, оскільки не визнана трьома постійними членами Ради Безпеки ООН - США, Францією і Великобританією.