МВФ підтвердив намір залучити додаткове фінансування в розмірі 500 млрд дол
Міжнародний валютний фонд (МВФ) підтвердив намір залучити до 500 млрд дол додаткових ресурсів. Як говориться в заяві офіційного представника МВФ, фонд оцінює світові потенційні потреби у фінансуванні в 1 трлн дол. на найближчі роки.
Виходячи з цієї оцінки, МВФ хотів би отримати додаткові кредитні ресурси в обсязі до 500 млрд дол. При цьому у вказану суму входять 200 млрд дол, що країни єврозони в грудні 2011 р. пообіцяли внести до фонду на боротьбу з європейським борговою кризою.
"На цій попередній стадії ми вивчаємо можливості додаткового фінансування і не мають наміру надавати подальші коментарі, поки не будуть завершені необхідні консультації з членами фонду", - вказує МВФ.
Раніше сьогодні повідомлялося, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) оцінює свою потребу в додаткових ресурсах в 600 млрд дол., які необхідні для кредитування країн, що зіткнулися з проблемами через боргову кризу єврозони. Джерела уточнювали, що в якості безпосередніх кредитних ресурсів фонду необхідні 500 млрд дол., а ще 100 млрд дол. передбачається використати як "захисну надбудову" на випадок непередбачених обставин на ринках.
Спочатку ділові ЗМІ повідомили сьогодні, що МВФ планує збільшити свої ресурси на 1 трлн дол., проте потім в пресу просочилися більш реалістичні цифри. Чутки про намір МВФ залучити 1 трлн дол. швидко розійшлися ділових порталах і фінансових блогах в інтернеті, послуживши драйвером зростання фондових котирувань.
У грудні 2011 р. країни єврозони пообіцяли внести до МВФ 150 млрд євро (200 млрд дол.для боротьби з кризою суверенних боргів. Передбачається, що це зобов'язання враховано в оцінці додаткових потреб фонду в 600 млрд дол.
В даний час МВФ має приблизно 380 млрд дол., які він може використовувати для кредитування проблемних країн. Таким чином, виходячи з сьогоднішніх повідомлень, загальний обсяг резервів фонду може бути збільшений приблизно до 1 трлн дол.
Нагадаємо, на саміті G20 4 листопада 2011 р. країни G20 зобов'язалися забезпечити МВФ достатніми фінансовими ресурсами для виконання своєї системної ролі. Лідери G20 також доручили своїм міністрам фінансів пропрацювати до наступного міністерського засідання різні способи посилення кредитного потенціалу МВФ, включаючи перерахування коштів МВФ на двосторонній основі, розширення можливостей SDR (розрахункової одиниці фонду) і добровільні вкладення в спеціальні структури під егідою фонду.
В ході переговорів на саміті обговорювалося питання збільшення фінансових обсягів МВФ з метою сприяння вирішенню європейської боргової кризи. Передбачалося збільшити обсяг МВФ за рахунок добровільних внесків країн, які можуть дозволити собі це. Як повідомляв Reuters з посиланням на свої джерела, на збільшенні обсягів фонду наполягав Президент Франції Ніколя Саркозі. Обговорювалося, що це буде сума в розмірі 300-350 млрд дол. Пізніше Саркозі повідомив, що ресурси МВФ таки будуть збільшені, проте конкретні цифри стануть відомі лише в лютому 2012 р.
Пізніше Великобританія заявила, що потенційно здатна довести свою фінансову участь у механізмах МВФ до 40 млрд фунтів стерлінгів (64,1 млрд дол.) для надання допомоги світовій економіці.
Проте в 2011 р. американські чиновники опиралися ідеї збільшити свій внесок у МВФ, вважаючи, що Європа повинна вирішувати свої проблеми самостійно. На початку цього року під час переговорів між канцлером Німеччини Ангелою Меркель і главою МВФ Крістін Лагард остання зазначила, що США більше не мають фундаментальних заперечень щодо ідеї збільшення ресурсів МВФ.
Раніше повідомлялося, що країни БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південно-Африканська Республіка) виступають за збільшення розмірів Міжнародного валютного фонду (МВФ). Таким чином, вони можуть посилити свій вплив у структурі фонду. Експерти відзначали, що розвинені країни не підуть на такий крок.
Так, голова КНР Ху Цзіньтао, виступаючи на саміті G20 у січні, закликав міжнародне співтовариство "розширити використання SDR (штучний резервний і платіжний засіб МВФ), провести реформу валютного кошика SDR і створити міжнародну резервну валюту", фактично, в обмін на китайські вливання у фонд.
Розвинені країни раніше розглядали два можливих варіанти збільшення обсягу МВФ: вкласти гроші в створення спеціального фінансового інструменту на базі МВФ або просто позичити грошей фонду шляхом викупу облігацій. Гроші МВФ зможе також використовувати для фінансування нових кредитних ліній, щоб убезпечити себе від розповсюдження кризи зони євро.
У вересні 2011 р. глава МВФ Лагард попередила, що поточні кредитні можливості фонду "тьмяніють порівняно з потенційним обсягом кредитів, які можуть знадобитися в разі ескалації боргової кризи єврозони". У липні розрахунки показували, що за найгіршого розвитку подій обсяг валютного попиту складе 640 млрд дол.
МВФ вже фінансував програми стабілізації в Греції, Ірландії і Португалії, і є серйозні побоювання, що без кредитів МВФ не обійдуться Італії та Іспанія.