ua en ru

Джерела: Німеччина готова пом'якшити свою позицію щодо участі приватного сектора в порятунку єврозони

Автор: RBC.UA
Німеччина готова пом'якшити вимоги до приватних інвесторів в держоблігації єврозони брати на себе частину витрат на порятунок, якщо валютный блок буде дотримуватися більш жорсткої бюджетної дисципліни, сказали Reuters джерела в ЄС.

Німеччина готова пом'якшити вимоги до приватних інвесторів в держоблігації єврозони брати на себе частину витрат на порятунок, якщо валютный блок буде дотримуватися більш жорсткої бюджетної дисципліни, сказали Reuters джерела в ЄС.

Одне з джерел сказало, що участь приватного сектора в реструктуризації боргів єврозони не буде скасована при переході на постійний Європейський механізм стабільності (ESM), "але формулювання може бути пом'якшене".

Джерело уточнило, що позиція Німеччини залежить від здатності 17 країн валютного блоку домовитися про жорсткий контроь над бюджетною дисципліною, включаючи санкції проти тих, хто не досягає макроекономічних орієнтирів.

Ідея в тому, щоб показати приватним інвесторам в держоблігації, що європейські політики не хочуть вирішувати проблеми суверенних позичальників тільки за рахунок них, і це має зміцнити їх довіру до облігацій країн єврозони, включаючи Італію.

Після настійних заяв про те, що приватні власники бондів повинні розділити вартість другої програми допомоги Греції, інвестори злякалися, що це стане прецедентом, який буде повторюватися кожен раз при виникненні проблем у будь-якого з суверенних позичальників.

Антикризовий механізм, кредитоспроможність якого складе 500 млрд євро, планується до запуску в середині 2013 р. Він повинен змінити Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF), який влада єврозони намагається розширити за рахунок фінансового плеча.

Зміни в параметрах антикризового механізму обговорюються в широких рамках переговорів про прискорення бюджетної інтеграції в єврозоні, в якій канцлер Німеччини Ангела Меркель бачить вихід з боргової кризи.

Друге джерело сказало, що мета змінити формулювання в договорі про постійний стабфонд, проект якого вже складений, - привести його у більшу відповідність з міжнародною практикою, що повинно заспокоїти ринки.

"Ми сподіваємося, що правила участі приватного сектора в ESM буде повністю відповідати міжнародній практиці і правилами МВФ", - сказав джерело - високопоставлений чиновник Європейського союзу.

Обговорення стабілізаційних механізмів, поглиблення бюджетної інтеграції і змін в договорі про Європейський союз, що посилюють контроль над фінансовою дисципліною, триватимуть аж до ключового саміту ЄС в Брюсселі наприкінці цього тижня.

Тим часом Європейський комісар по фінансам Оллі Рен закликав у неділю лідерів єврозони запустити антикризовий механізм вже наступного року, а не чекати до середини 2013 р. "Це був би дуже сильний сигнал про те, що єврозона здатна ухвалювати рішення, які зміцнюють економічну стабільність", - сказав Рен на фінському телеканалі YLE.

Зазначимо, лідери двох найбільших економік валютного блоку - Німеччини і Франції - повинні зустрітися в понеділок, щоб обговорити спільні пропозиції до саміту 8-9 грудня.

Тим часом, з'явилася інформація, що Федеральний резерв США нарівні з 17 центральними банками єврозони може дати кредити Міжнародному валютному фонду (МВФ) для підтримки сильно заборгувалих країн, повідомила німецька газета Die Welt з посиланням на джерела, близькі до переговорів.

Повідомляється, що центробанки єврозони можуть виділити щонайменше 100 млрд євро в спеціальний фонд, який може бути використаний для програм допомоги країнам, що зазнають боргових проблем. "Також інші центральні банки, наприклад, Федеральна резервна система США, вочевидь готові профінансувати частину витрат", - говориться в тексті статті, яка буде опублікована в понеділок.

Міністр фінансів США Тімоті Гайтнер може обговорити такий план в найближчі тижні під час візиту в Європу, повідомила газета.

Службовці сказали в суботу, що переговори про розмірі участі Центробанків єврозони в МВФ почалися на технічному рівні, після того, як міністри фінансів валютного блоку дали зелене світло. Ідея в тому, щоб МВФ мав порівнянну боєздатність з антикризовим фондом валютного блоку, який вирішено збільшити за рахунок фінансового плеча, на випадок якщо Іспанії та Італії потрібна буде негайна допомога.

Гайтнер переговорить з рядом європейських лідерів на цьому тижні і може зажадати від них рішучих заходів на саміті Європейського союзу проти поширення кризи суверенних боргів.

Представник американського Мінфіну в п'ятницю сказав, що США не планують давати кредити МВФ і що ресурси фонду адекватні.

Раніше Барак Обама заявив, що європейські країни володіють достатніми ресурсами для самостійного виходу з кризи. На його думку, якщо діяти рішуче і без зволікання, то країни ЄС знайдуть ефективні шляхи порятунку економіки.

Нагадаємо, 25 листопада Reuters повідомляло, що члени єврозони обговорюють можливість виключення участі приватного сектору з постійного механізму допомоги, який повинен вступити в силу в 2013 р. Обговорення проходять в рамках масштабних переговорів про зміну угоди ЄС з тим, щоб ввести в дію більш суворі бюджетні правила, як хоче Німеччина.

Німеччина вимагає, щоб інвестори приватного сектора - банки і страхові компанії - несли частину збитків, пов'язаних з порятунком Греції. Держави єврозони спочатку погодилися включити в договір про постійний фонд допомоги, Європейський механізм стабільності, пункти, які потребують участі приватного сектора.

Але більшість з 17 країн блоку тепер хочуть виключити з ESM ці поправки, і є зрушення до того, щоб це сталося, повідомили джерела. "Франція, Італія, Іспанія і всі периферійні країни" виступають за виключення цих поправок, сказало Reuters одне джерело з ЄС. "Проти цього Німеччина, Фінляндія і Нідерланди".

Інші джерела відзначали, що хоча наполегливість Німеччини в цьому питанні слабшає, поправки можуть бути виключені тільки в рамках загальних переговорів про зміну угоди ЄС.

Нагадаємо, 23 і 26 жовтня 2011 р. відбувся дводенний саміт країн Євросоюзу, присвячений вирішенню кризи в єврозоні. За підсумками зустрічі європейські лідери погодили деталі плану виходу з кризи. У тому числі глави країн ЄС досягли угоди з приватними кредиторами про добровільне списання 50% від суми боргу за грецькими облігаціями і домовилися збільшити EFSF до 1 трлн євро. Частину коштів для цього фонду може виділити Китай. Втім, як повідомлялося, офіційні особи як у Китаї, так і в EFSF поки заперечують можливість укладення якихось конкретних угод між фондом стабільності і китайською владою.

27 жовтня 2011 р. лідери єврозони погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшенні боргового тягаря Греції. Передбачається, що власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50% дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг Греції з поточного рівня 160% ВВП до 120% ВВП до 2020 р. При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Про які інструменти йдеться, поки невідомо, але, можливо, це буде забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з найвищим рейтингом AAA. В інтерв'ю німецьким ЗМІ керуючий директор Міжнародного інституту фінансів (IIF) Чарльз Даллара висловив думку, що на обмін грецьких держпаперів з втратою 50% вартості дадуть згоду 90% банків.