Джерела: ЄЦБ призупинив виділення запозичень ряду грецьких банків
Європейський центральний банк (ЄЦБ) призупинив грошово-кредитні операції відносно низки грецьких банків через те, що вони досі не були успішно рефінансовані. Про це сьогодні повідомили джерела в ЄЦБ, передає Reuters.
Точна кількість фінансових інститутів, затронутих рішенням організації, невідома. За словами джерела, щонайменше чотири грецьких банки досягли негативного рівня статутного капіталу. Згідно з правилами роботи ЄЦБ, кредитним установам, що знаходяться в подібній ситуації, кошти не можуть бути надані.
Зазначимо, що за відсутності доступу до грошових ресурсів Європейського центробанку грецьким фінансовим інститутам доведеться звернутися до Центрального банку країни за наданням коштів у рамках механізму підтримки ліквідності (ELA).
Як пише сьогодні нідерландське ділове видання Financieele Dagblad, обсяг запозичень ЄЦБ грецьким банкам до травня суттєво скоротився порівняно з початком року. Так, ще в січні 2012 р. ЄЦБ видав фінансовим компаніям Греції 73 млрд євро кредитів. Тепер же кредитним організаціям довелося задовольнятися половиною від цієї суми.
У самій штаб-квартирі ЄЦБ у діловій столиці Німеччини у Франкфурті-на-Майні від будь-яких коментарів з даного питання поки відмовляються, повідомляє FD. Тим не менше, вже з'явилися певні роз'яснення від інсайдерів щодо того, з чим може бути пов'язана така поведінка регулятора. Одним із пояснень є те, що ЄЦБ відмовляє банкам в Греції фінансовій допомозі через політичний розкол в Афінах.
При цьому мова не може йти про використання інструментів тиску на політиків. Всі спроби трьох лідерів основних політичних партій Греції, "Нової демократії", СИРІЗИ і ПАСОК, сформувати уряд за підсумками парламентських виборів 6 травня зазнали фіаско. Не зміг створити уряд національної єдності і Президент Греції Каролос Папульяс. 17 червня в країні відбудуться нові вибори.
А поки Греція залишається без чинного уряду, у країні в повній мірі буксує виконання всіх необхідних програм бюджетної дисципліни. Більш того, не працює і програма рефінансування банківського сектора, що викликає найбільший неспокій у відомстві Драгі. Саме через це, вважають експерти, ЄЦБ і залишив грецькі банки без потрібних їм кредитів.
Ймовірний конфлікт інтересів може полягати в тому, що в рамках другої програми допомоги Греція вже отримала 25 млрд євро на рекапіталізацію банківської системи. Але, за даними Європейського центробанку, своїх коштів банкіри так і не отримали. У зв'язку з цим ЄЦБ не вважає за потрібне повною мірою фінансувати фінансові організації країни. Додатково в ЄЦБ перенаправляють запити на отримання позик у бік ЦБ Греції, який, як вважають в ЄЦБ, і тепер повинен піклуватися про свої компанії.
"Багато грецьких банків настільки слабкі, що ЄЦБ не хоче нести відповідальність за них і продовжувати надавати фінансову підтримку. З кожним днем ризики краху банківської системи лише зростають, одночасно з цим все більше банків Греції змушені нудитися в очікуванні коштів від ЄЦБ", - цитує FD слова своїх співрозмовників.
Зазначимо, вчора глава Центрального банку Греції Георг Провопоулос повідомив Президенту Каролосу Папульясу, що фінансові інститути стурбовані своїми перспективами на тлі масового відтоку депозитів, який був спровокований безрезультатними виборами. За інформацією регулятора, населення вилучило з банків за останні тижні близько 700 млн євро і ситуація може погіршитися.