ua en ru

Джерела: ЄС має намір парафувати СА з Україною 15 лютого

Автор: RBC.UA
Європейський Союз (ЄС) має намір парафувати угоду про асоціацію (УА) з Україною 15 лютого 2012 р. Про це пише "Дзеркало тижня. Україна" З посиланням на свої джерела. При цьому уточнюється, що парафувати будуть тільки англійський варіант тексту.

Європейський Союз (ЄС) має намір парафувати угоду про асоціацію (УА) з Україною 15 лютого 2012 р. Про це пише "Дзеркало тижня. Україна" З посиланням на свої джерела. При цьому уточнюється, що парафувати будуть тільки англійський варіант тексту.

За інформацією видання, текст УА дійсно технічно ще недопрацьований, як і стверджували сторони на саміті 19 грудня.

"Наприклад, перед самітом ще залишалися деякі питання у вітчизняних транспортників (навіть після проведеного минулого тижня телемосту з Брюсселем). Багато роботи в "тарифному" розділі частини угоди, що стосується вільної торгівлі", - йдеться в статті.

У минулий четвер уповноважений уряду України з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький терміново вилетів до Брюсселя для прискорення технічного доопрацювання розділів УА, присвячених ЗВТ. Вчора перший віце-прем'єр Андрій Клюєв оголосив про завершення 22 грудня звірки тексту проекту УА в частині створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. По закінченні звірки керівниками делегацій - П'ятницьким і директором генерального директорату "Торгівля" Єврокомісії Шлегельмільхом був підписаний відповідний протокол.

Видання відзначає, що деякі проблеми виникли всередині європейської команди, яка готувала УА. "Там теж існують деякі "тертя" між двома переговорними командами - "політичною" і "економічної". Наприклад, "економісти", які готували розділи по зоні вільної торгівлі, на момент саміту ще не передали "політикам" свою частину напрацьованого для зведення тексту в цілісний документ", - зазначає "Дзеркало тижня. Україна".

Проте видання зазначає, що не це стало головною причиною настільки безрезультативного саміту, а вже не раз обговорені проблеми з демократією в Україні.

Як стало відомо "Дзеркалу тижня. Україна", якщо раніше передбачалося, що Європарламент буде лише ратифікувати вже підписану угоду, то недавно в ЄС вирішили, що СА з Україною варто показати законодавчому органу ЄС до підписання. "З метою ознайомлення або ж схвалення - нам поки невідомо. Якщо схвалення, то це ще одна додаткова сходинкою на шляху до угоди, і невідомо, наскільки легко буде її подолати, незважаючи на всю раніше висловлену Україні Європарламентом підтримку", - йдеться в статті.

Крім того, незрозуміло, як вчинити з ЗВТ. Раніше передбачалося, що частина угоди, присвячена вільній торгівлі, почне працювати раніше, оскільки ратифікувати цю частину документа повинні лише Верховна Рада і Європарламент, на відміну від політичної частини, схвалити яку повинні будуть національні парламенти всіх 27 держав ЄС. Але, як стверджують джерела видання, на сьогодні чіткого механізму запуску ЗВТ немає.

Видання також повідомляє, що українська влада має намір перенести цілі шматки угоди до Порядку денного асоціації (ПДА), що з листопада 2009 р. регламентує наші відносини з ЄС після відслужилого свій термін Плану дій Україна-ЄС. "Таким чином, при бажанні реформуватися і наближатися до євростандартів у всіх сферах Україна зможе почати виконувати положення Угоди про асоціацію задовго до її вступу в дію", - повідомляє "Дзеркало тижня. Україна".

Нагадаємо, 19 грудня ц.р., в ході саміту Україна-ЄС у Києві голова Європейської ради Херман ван Ромпей повідомив, що переговори про угоду про асоціацію України з ЄС завершилися. "Ми можемо публічно заявити, що переговори про угоду про асоціацію завершені... це гігантський крок у наших відносинах, він має вирішальне значення для ваших європейських амбіцій", - повідомив тоді ван Ромпей.

Однак за підсумками саміту не було підписано жодного значущого документа.

1 грудня Європейський парламент на пленарному засіданні остаточно затвердив терміни парафування і прийняття Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, згідно з яким виконавчим органам ЄС рекомендувалося парафувати угоду до кінця 2011 р., і до кінця 2012 р. підготувати всі необхідні документи для ратифікації як в Європарламенті, так і в національних законодавчих органах. Разом з тим, в проекті доповіді містився пункт про необхідність створення механізмів припинення дії угоди у разі, якщо Київ буде ігнорувати або навмисно порушувати демократичні принципи, закладені в основу Угоди про асоціацію.

У рекомендаціях містився заклик до проведення економічних і правових реформ в Україні, а також висловлювалася готовність допомагати Україні в їх проведенні.

24 листопада глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентським зв'язків між Україною і ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджено в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.

Зазначимо, раніше Тейшейра заявив, що відносини України і ЄС не обмежуються лише переговорами щодо угоди про асоціацію. В той же час, Європейський Союз, як зазначив дипломат, "не буде витрачати кошти своїх платників податків на те, що не відповідає європейським стандартам". Крім того, події останніх років продемонстрували, що Україна "ще навіть не почала процес впровадження механізму стримувань і противаг у системі розподілу влади". Також не відповідають демократичним принципам і політичні справи Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, "що є вершиною айсберга".

27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію відносно України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, поваги до прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною.

Нагадаємо, Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".