ua en ru

Джерело: Візит Януковича до Брюсселя залежить від ситуації у справі Тимошенко

Автор: RBC.UA
Візит Президента України Віктора Януковича до Брюсселя 20 жовтня залишається під загрозою скасування з боку Єврокомісії.

Візит Президента України Віктора Януковича до Брюсселя 20 жовтня залишається під загрозою скасування з боку Єврокомісії. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

В п'ятницю Єврокомісія (ЄК) вперше офіційно підтвердила, що заявлені раніше зустрічі Януковича з керівництвом ЄС можуть не відбутися. "Остаточне рішення буде ухвалено в найближчий день", - заявила журналістам прес-секретар ЄК Піа Аренкільде Хансен. Джерело в зовнішньополітичній службі ЄС підтвердило цю інформацію: "Ми готуємося і до візиту, і до варіанту його скасування".

Як повідомило інформоване джерело в Брюсселі, керівництво ЄС повідомило Києву про умови, за яких візит може відбутися: "Єврокомісія передала Януковичу неофіційне повідомлення про те, що не проводитиме переговори з ним до тих пір, поки він не продемонструє рішучої реакції у справі Тимошенко. До вівторка-середи Янукович повинен вирішити це питання".

У ЄС не вимагають звільнення Юлії Тимошенко в зазначені терміни, розуміючи, що це неможливо. Джерела чекають ухвалення парламентом і підписання Президентом закону про гуманізацію Кримінального кодексу в тій редакції, яка гарантує повну реабілітацію лідера "Батьківщини" при розгляді апеляції.

Втім, цим вимоги ЄС не вичерпуються. Брюссель наполягає на об'єктивному розгляді кримінальних справ відносно інших опозиційних політиків і на їх допуску до участі в парламентських виборах, а також має намір вимагати від Києва "певних змін виборчого законодавства". "Відносини між Україною та ЄС вже не будуть такими, як раніше", - заявив один з європейських дипломатів.

Зазначимо, що візит Януковича в Брюссель розглядається як останній крок перед підписанням угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі (ЗВТ) 14-15 грудня на саміті Україна-ЄС у Києві.

Як нещодавно заявила Кетрін Ештон, те, "як українська влада в цілому буде поважати універсальні цінності і верховенство права, і, зокрема, як будуть проводитися кримінальні справи проти членів колишнього уряду, містить ризик глибоких ускладнень для двосторонніх відносин України-ЄС, включаючи укладення угоди про асоціацію, наш політичний діалог і більш тісне співробітництво ".

11 жовтня Печерський райсуд Києва засудив Юлію Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

11 жовтня на Київ обрушився шквал критики з боку ЄС. Свою реакцію на рішення суду висловили МЗС Німеччини, Франції, Польщі. Про розчарування цим вироком вже заявили в ЄС. Про те, що вирок є політично вмотивованим, завив і Президент Європарламенту Єжи Бузек.

Україна сподівається підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом на саміті "Україна - ЄС" 15 грудня. Замість цього, європейські політики та дипломати неодноразово ставили під сумнів можливість її прийняття національними парламентами і Європарламентом в умовах вибіркового використання законодавства як засобу тиску на опозицію в Україні.