ua en ru

Источник в МИД РФ: Россия может вынудить Украину присоединиться к Таможенному союзу

Автор: RBC.UA
Експерти вважають, що Росія остаточно розчарувалася в Співдружності незалежних держав і має намір зробити ставку на розвиток Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і Митного союзу (МС). При цьому РФ хоче змусити Україну приєднатися до МС, пише видання "Комерсант".

Експерти вважають, що Росія остаточно розчарувалася в Співдружності незалежних держав і має намір зробити ставку на розвиток Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і Митного союзу (МС). При цьому РФ хоче змусити Україну приєднатися до МС, пише видання "Комерсант".

У випадку з ОДКБ Росія збирається вжити заходів щодо підвищення боєздатності організації. Зараз при прийнятті будь-яких рішень серед країн - членів організації обов'язковий консенсус, тоді як в майбутньому передбачається ряд питань вирішувати за допомогою голосування, повідомив генсек ОДКБ Микола Бордюжа.

У свою чергу, джерело в МЗС Росії повідомило, що з таким підходом не згоден Узбекистан. У зв'язку з цим Президенту середньоазіатського держави Ісламу Карімову буде запропонований вибір - залишитися в ОДКБ або залишити організацію. Зараз у цю структуру, крім Узбекистану, входять Вірменія, Білорусія, Казахстан, Киргизія, Росія і Таджикистан.

Реформування МС буде проходити таким чином, щоб змусити Україну приєднатися до організації. За словами високопоставленого російського дипломата, Росія, Білорусія і Казахстан збираються укласти угоду про технічне регулювання між МС і третіми країнами.

Домовленість передбачає, що третя країна зобов'язана буде привести своє законодавство у відповідність з правилами МС.
Відзначимо, що останнім часом українська влада не може визначити прийнятну для інших позицію щодо співробітництва з МС. Так, виступаючи у Верховній Раді України зі щорічним посланням, Віктор Янукович сказав, що Україна хоче співпрацювати з МС за схемою "три плюс один".

Пізніше Янукович заявив, що співпраця України з МС не буде перешкоджати створенню зони вільної торгівлі з ЄС, а в майбутньому зможе сприяти євроінтеграційним процесам на євроазійському просторі.

Між тим, за словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова повноправному членству у МС заважає членство у СОТ. Азаров зазначив, що, незважаючи на те, що для Україні вигідна економічна інтеграція з Росією, і він завжди був прихильником цього, проте вступ у 2008 році України до СОТ накладає необхідність в разі приєднання України до МС перегляд угод з усіма країнами-членами СОТ.

Зі свого боку, президент Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу назвав неможливим одночасний вступ України в МС і створення ЗВТ з ЄС. Також і російське керівництво бачить Україну тільки повноправним членом МС, без застосування формули "три плюс один" або інших форматів неповного співробітництва.

В якості стимулу для вступу України до МС Росія пропонує можливий перегляд газових угод 2009 р., які українське керівництво називає кабальними. Мова йде про продаж газотранспортної системи та / або злиття "Газпрому" і "Нафтогазу України". Ні на один з варіантів України поки не погоджується.

При цьому глава міністерства закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не намагається загнати Україну в МС, але хоче, щоб та визначилася, чи хоче вона в нього вступати чи ні.