Україна може вкласти до 790 млн євро в будівництво Транскаспійського газопроводу
Україна готова брати участь у будівництві Транскаспійського газопроводу, вклавши до 790 млн євро в проект за умови включення в нього відгалуження до ЗПГ-терміналу в грузинському порту Кулеві, звідти газ можна буде поставляти в Україну морем. Київ вже направив офіційну пропозицію про свою участь у проекті Туркменістану та Азербайджану. Про це виданню "Комерсант-Україна" повідомило високопоставлене джерело в департаменті нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго.
"Ми готові вкласти кошти в розмірі до 10% загальної вартості проекту за умови, що газопровід буде з'єднаний зі ЗПГ-терміналом Кулеві в Грузії. В Україні газ буде приймати термінал, який планують побудувати в порту Южний", - зазначає співрозмовник видання. Він уточнює, що для цього необхідно побудувати відгалуження від Транскаспійського газопроводу, що дозволить збільшити обсяг перевалки через термінал в Кулеві з нинішніх 10 до 20 млрд кубометрів газу в рік.
За словами співрозмовника видання в Міненерго, кошти для участі в будівництві Транскаспійського газопроводу готові виділити як НАК "Нафтогаз України", так і інші українські інвестори.
Нагадаємо, вчора, 4 квітня, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив на зустрічі з Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, що Україна має намір стати учасником проекту будівництва Транскаспійського газопроводу.
Зазначимо, вартість проекту становить 7,9 млрд євро. Транскаспійський газопровід, лобійований ЄС, повинен увійти до складу "Південного газового коридору", покликаного диверсифікувати маршрути і джерела енергопостачання в ЄС в обхід Росії. До проектів "Південного коридору" також відносяться газопровід Nabucco, Трансадріатичний газопровід (TAP), "Білий потік", ITGI (газопровід Туреччина-Греція-Італія). Транскаспійський трубопровід, як передбачається, стане поставляти газ для трубопроводу Nabucco. Однак перспективи самого Nabucco вкрай туманні - в ЄС сумніваються в економічній доцільності проекту, а тому терміни його реалізації вже неодноразово переносилися.
У свою чергу Туркменістан веде переговори про вихід на газовий ринок Європи. Проте країна не хоче використовувати для цього російську ГТС. Тому в Ашхабаді зацікавлені у реалізації Транскаспійського трубопроводу - через Азербайджан в обхід Росії.
Наприкінці минулого року повідомлялося, що Україна і Туркменістан домовилися про постачання газу. Однак єдиний шлях, яким можна поставляти в Україну туркменський газ в даний час, - це російська газотранспортна система. Тоді як Росія в цьому не зацікавлена. Альтернативний спосіб - Транскаспійський газопровід, який поки що існує лише у вигляді проекту, але активно лобіюється США і Європейським Союзом.