ua en ru

Джерело: Україна і МВФ не домовляться про поновлення кредитування

Автор: RBC.UA
Двотижневі переговори місії Міжнародного валютного фонду з українською владою, що завершуються в Києві 4 листопада, скоріше за все, не закінчаться домовленостю про відновлення фінансової допомоги країні. Про це повідомило джерело, близьке до переговорів.

Двотижневі переговори місії Міжнародного валютного фонду з українською владою, що завершуються в Києві 4 листопада, скоріше за все, не закінчаться домовленостю про відновлення фінансової допомоги країні. Про це Reuters повідомило джерело, близьке до переговорів.

"Місія їде ні з чим. Важко уявити, щоб при такому рівні відсутності взаєморозуміння була б досягнута домовленість (про фінансування). Уряд відмовляється підвищувати тарифи (на газ для населення)", - сказало джерело.

За його словами очікувати від Росії такої знижки на газ, щоб можна було подолати дефіцит "Нафтогазу" без підвищення тарифів абсурдно. Співрозмовник також зазначив, що експерти МВФ стурбовані дефіцитом "Нафтогазу" та бюджету в цілому.

У свою чергу, інше джерело припустило, що підсумком двотижневих переговорів стане заява сторін про готовність продовжувати переговори і співпрацю.

У той же час, за словами прес-секретаря прем'єр-міністра України Миколи Азарова Віталія Лук'яненка, МВФ наполягає на підвищенні тарифів в будь-якому випадку. "... А ми відповідаємо, що знаходимося на фінішній прямій переговорів з Росією і, залежно від того, про що ми домовимося, стане зрозуміло, що робити з тарифами", - сказав він.

За його словами, з точки зору прес-служби уряду, переговори ведуться інтенсивно, на високому рівні, і мова йде про продовження програми співпраці. "...Ми очікуємо, що співпраця буде продовжуватися і після від'їзду місії", - сказав прес-секретар прем'єра.

Відзначимо, як повідомив раніше РБК-Україна прес-секретар прем'єр-міністра Миколи Азарова Віталій Лук'яненко, віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко та міністр фінансів Федір Ярошенко відбули до Вашингтона на переговори з керівництвом Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо подальшої співпраці України і МВФ.

Нагадаємо, 31 жовтня ц.р. керівник місії європейського департаменту МВФ в Україні Танос Арванітіс під час зустрічі з міністром фінансів України Федором Ярошенко заявив, що мета приїзду місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) - скоригувати економічну політику України відповідно викликам часу. Арванітіс також зазначив, що за час візиту МВФ до України буде обговорюватись виконання бюджету 2011 р. та основні показники проекту бюджету 2012 р.

При цьому Ярошенко підкреслив міцність намірів української влади щодо виконання взятих на себе зобов'язань в рамках спільної з МВФ програми stand-by.

Відзначимо, 28 жовтня ц.р. прем'єр-мiнiстр Микола Азаров заявив, що уряд i Нацiональний банк України в рамках меморандуму з Мiжнародним валютним фондом (МВФ) виконали практично всi цiльовi показники."Найголовнiший i найскладнiший пункт - дефiцит консолiдованого бюджету разом iз дефіцитом "Нафтогазу" - ми виконуємо", - наголосив голова українського уряду.

Нагадаємо, 25 жовтня ц.р. місія МВФ прибула в Україну і приступила до вивчення виконання раніше погодженої програми співробітництва. У вересні глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр оголосив перелік вимог, виконання яких необхідне для отримання Україною нового траншу. Серед них - проведення пенсійної реформи, корекція тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, пошук коштів для покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України". Ще однією умовою фонду, що виконана в червні, було скасування обов'язкового викупу Нацбанком облігацій в капіталі банків.

В той же день, 25 жовтня, Микола Азаров заявив, що уряд виходить з позиції, що вдасться знайти порозуміння з МВФ і не підвищувати зараз тарифи на газ і теплову енергію для населення. "Нас очікують непрості, складні переговори, але ми розраховуємо досягти взаєморозуміння", - підкреслив Азаров, коментуючи переговорний процес з МВФ.

Прем'єр-міністр розраховує на успішне завершення газових переговорів з Російською Федерацією, що разом з реалізацією програм енергоефективності та енергозбереження дозволить не підвищувати тарифи для населення. Азаров підкреслив, що всі пункти програми співпраці з МВФ виконуються, і він очікує на позитивні результати роботи місії МВФ в Україні.

Зазначимо, що в січні-вересні Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальні кредити у розмірі приблизно 1,5 млрд дол. кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення узгоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи (набула чинності з 1 жовтня) і підвищення тарифів на газ.

Нова програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15 млрд 150 млн дол під ставку 3,5% річних. Термін дії програми - 2,5 роки.

Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.