ua en ru

Джерело: НБУ і Мінфін погодили зниження ставки податку для фізосіб при торгівлі ОВДП до 6%

Автор: RBC.UA
Національний банк України погодив з Мінфіном зниження ставки оподаткування для фізичних осіб при отриманні ними доходу від торгівлі облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП) до 6%. Відповідна домовленість була досягнута на зустрічі першого заступника голови НБУ Юрія Колобова і міністра фінансів Валерія Хорошковського, повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело в НБУ.

Національний банк України погодив з Мінфіном зниження ставки оподаткування для фізичних осіб при отриманні ними доходу від торгівлі облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП) до 6%. Відповідна домовленість була досягнута на зустрічі першого заступника голови НБУ Юрія Колобова і міністра фінансів Валерія Хорошковського, повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело в НБУ.

Згідно ст. 165 Податкового кодексу, громадяни звільнені від сплати податку з відсотків, нарахованих на папери Мінфіну та НБУ. Однак фізособи платять 15% з доходу від інвестиційної діяльності, а 17% - якщо цей щомісячний дохід перевищує планку 10,17 тис. грн.

Банкіри відзначають, що зниження ставки податку підвищить інтерес громадян до вкладень у держпапери на вторинному ринку, де ОВДП можна купити з дисконтом (при продажі на вторинному ринку ПДВ-облігацій торги почалися з 25-процентного дисконту) і отримати додатковий оподатковуваний дохід. Приплив коштів на ринок необхідний, оскільки багато банків вже почали скорочувати обсяг активних операцій в Україні. При цьому Мінфін, навпаки, планує до 2012 р. наростити продаж ОВДП - з 50,3 млрд грн до 61 млрд грн.

"Багато хто хотів би купувати ОВДП", - говорить начальник відділу економічних досліджень "Ерсте Банку" Мар'ян Заблоцький. "Інтерес до державних паперів може збільшитися, але більшість людей будуть порівнювати прибутковість по них із прибутковістю депозитів у банках", - підкреслив директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко.

На останніх аукціонах Мінфін продавав короткі гривневі держпапери зі ставкою 13,5% (валютні - на 9,3%), тоді як на вторинному біржовому ринку їх середня дохідність становила 11-15%.

Зі зниженням податку експерти очікують збільшення попиту на ОВДП для мінімізації оподаткування прибутку. В умовах можливості проведення збиткових угод з цінними паперами юридичні особи можуть уникати сплати податку на прибуток у розмірі 21%, переводячи на прибуток фізосіб, які заплатять 6%. Цьому сприятиме спрощена процедура легалізації коштів.

"Фінансовий моніторинг при операціях з держпаперами не проводиться", - зазначив Заблоцький. Юристи говорять, що операції з цінними паперами на фондовому ринку припускають спрощену ідентифікацію клієнта, тому вже кілька років використовуються для легалізації капіталів. За даними НБУ, 19 січня на позабіржовому ринку було проведено 13 угод з 11,2 млн облігацій, прибутковість по яких перевищила 1775%, а 24 листопада 2011 р. прибутковість була навіть вище 4000%.

За оцінками банкірів, за кілька років обсяг виведення коштів за кордон завдяки фіктивними операціями з цінними паперами перевищив 27 млрд дол. "Частина цих коштів може бути повернута в Україну і легалізована тільки завдяки зниженню ставки оподаткування", - вважає Заблоцький.

Зазначимо, раніше повідомлялося, що НБУ може дозволити Держказначейству залучати і розміщувати свої ресурси на короткий термін. У Нацбанку вважають, що таке короткострокове залучення і розміщення коштів у нинішніх умовах буде сприяти поліпшенню економічної ситуації і надасть можливість залучити додаткові ресурси в економіку країни.

Нагадаємо, дефіцит платіжного балансу України в грудні 2011 р. скоротився в 9,5 рази - до 91 млн дол. порівняно з 870 млн дол. в листопаді. Золотовалютні резерви України в грудні скоротилися на 613,85 млн дол. (1,9%) - до 31,7 млрд дол. За 2011 р. дефіцит поточного рахунку збільшився в 3,1 рази - до 9,3 млрд дол. (5,5% від ВВП), порівняно з 3 млрд дол. (2,2% від ВВП) в 2010 р.

При всьому цьому останні розміщення ОВДП Мінфіном не користувалися особливим попитом серед інвесторів. Адже ОВДП, на думку експертів, є чи не єдиним способом залучення грошей всередині України. Про це раніше говорив і екс-міністр фінансів Федір Ярошенко, коли повідомляв, що Мінфін планує до 2012 р. віддавати перевагу внутрішнім запозиченням над зовнішніми.