ua en ru

Джерело: На переговорах з СА з ЄС Україна відмовилася від вимоги прямої перспективи членства

Автор: RBC.UA
В ході переговорів в Брюсселі 11 листопада на рівні експертів щодо Угоди про асоціацію України з ЄС в питанні щодо європейської перспективи Україна відмовилася від вимоги про пряму фіксацію необхідних норм у преамбулі СА. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерела, близькі до переговорів.

В ході переговорів в Брюсселі 11 листопада на рівні експертів щодо Угоди про асоціацію України з ЄС в питанні щодо європейської перспективи Україна відмовилася від вимоги про пряму фіксацію необхідних норм у преамбулі СА. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерела, близькі до переговорів.

Як стверджують співрозмовники видання в обох переговорних командах, натомість українська сторона готова зробити односторонню заяву про свою "європейську ідентичність" і про те, що "кінцевою метою СА є повноцінне членство України в ЄС".

"Україна нарешті висловила готовність до односторонньої заяви про свою перспективу, і ми дуже цьому раді. Це вихід з нинішньої ситуації. ЄС не буде перешкоджати такій заяві України",- заявив співрозмовник видання в зовнішньополітичній службі ЄС.

Вибір шляху односторонньої заяви створює для України іміджеву проблему, оскільки раніше українське керівництво і представники МЗС неодноразово декларували, що без чіткої фіксації європейської перспективи в тексті СА "угода буде порожньою" і підписувати її не має сенсу. Однак у зовнішньополітичному відомстві вважають, що зможуть впоратися з цим завданням.

"Я кому завгодно доведу, що угода в будь-якому випадку містить європейську перспективу! По суті, СА є дорожньою картою підготовки України до членства, це випливає з безлічі її положень",- заявив виданню дипломат, який брав участь в роботі над договором.

Нагадаємо, 11 листопада прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що компромісний варіант угоди про зону вільної торгівлі і асоціацію з ЄС підготовлений.

Представник Єврокомісії Пітер Стано після завершення 21-го пленарного раунду переговорів у Брюсселі відзначив, що Європейський союз очікує "фіналізації" операції, як тільки політична ситуація в Україні буде сприятливою.

Очікується, що тему остаточного оформлення угод про вільну торгівлю і асоціацію між Україною і ЄС обговорять під час візиту українського Президента в Польщу на наступному тижні, де Віктор Янукович повинен зустрітися з польським і німецьким Президентами.

Раніше повідомлялося, що Європейський парламент (ЄП) готується прийняти нову критичну резолюцію по Україні. Як стало відомо виданню "Комерсант-Україна", в цей раз ЄП може зажадати від органів влади ЄС призупинити переговори щодо Угоди про асоціацію до вирішення накопичених проблем, зокрема тих, які стосуються Юлії Тимошенко.

8 листопада заступник міністра закордонних справ Віктор Майко повідомив, що всі політичні переговори, між Україною та Європейським Союзом про зону вільної торгівлі та асоційоване членство, планується врегулювати до 19 грудня.

Нагадаємо, 27 жовтня ц.р., Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. Остаточний текст резолюції по Україні став результатом компромісу усіх політичних сил Європарламенту. Переговори щодо укладення Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною було вирішено не припиняти. Але депутати погодилися, що доля цього документа після його погодження та підписання повинна бути поставлена ​​в залежність від прогресу Києва на шляху демократизації.

Зазначимо, у двосторонніх відносинах України та Європейського союзу нині намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення двох кримінальних справ проти Тимошенко.

Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному зі звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку того, що відбувається серед світової громадськості. Подібний підхід до судових розглядів, за оцінкою перших осіб держав у складі ЄС і провідних політиків, може загрожувати Україні припиненням переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, а також створення ЗВТ з ЄС.

18 жовтня, глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Президента України Віктора Януковича в ЄС, який був запланований на 20 жовтня. Прес-служба верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон повідомила, що рішення про скасування візиту було прийняте європейськими політиками для того, щоб підкреслити необхідність "досягнення прогресу у забезпеченні верховенства закону та незалежності судової влади" в Україні.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".