ua en ru

Джерело: МВФ у Києві наполягав на підвищенні тарифів на газ для населення на 30%

Автор: RBC.UA
МВФ у переговорах з Україною наполягав на одномоментному підвищенні тарифів на газ для населення на 30% і для теплокомуненерго на 60%. Про це пише видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело, знайоме з ходом переговорів.

МВФ у переговорах з Україною наполягав на одномоментному підвищенні тарифів на газ для населення на 30% і для теплокомуненерго на 60%. Про це пише видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело, знайоме з ходом переговорів.

"Валютний фонд міг би погодитися на плавне підвищення тарифів. Проте в Кабінеті міністрів розраховують на успішний результат газових переговорів з Росією, тому на даний момент коригування тарифів небажане",- сказав співрозмовник. Враховуючи, що природний газ становить близько 70% у структурі тарифу на тепло, його подорожчання на 60% для ТКЕ підвищить тариф на централізоване опалення в середньому на 42%. В цілому зростання вартості газу, тепла та гарячої води може додати до споживчої інфляції до 2,1 процентного пункту.

Питання коригування тарифів ЖКГ виявилося не єдиною проблемою в ході переговорів. У МВФ наполягають на внесення коректив у бюджет 2012 р., пропонуючи розраховувати його, ґрунтуючись на зростанні ВВП на 4%, а не на раніше закладених 5%. "Обсяг номінального ВВП в 2011 р., навіть у разі 4-процентного зростання економіки, буде вище очікуваного і досягне запланованого нами рівня. Тому корекція не потрібна",- заявило джерело.

Однак цей аргумент не переконав МВФ. У результаті було запропоновано перерахувати доходи держбюджету на основі більш реалістичного прогнозу зростання ВВП, в результаті чого його дохідна частина повинна бути знижена на 3 млрд грн. Крім того, в якості альтернативи розглядається можливість прийняття низки заходів щодо збільшення доходів держбюджету. Минулого тижня перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова визнала, що сторони обговорюють обсяг розриву в держбюджеті.

"Як тільки цей розрив стане зрозумілий, ми будемо обговорювати, яким чином його закрити: зниженням держвитрат або збільшенням доходів", - сказала Акімова.

Джерело уточнило, що МВФ запропонував збільшити резервний фонд держбюджету з 3 до 5 млрд грн, а також розширити прогресивну шкалу оподаткування фізичних осіб. До 2011 р. в Україні стягувалося 15% від доходів громадян.

Зазначимо, в вересні глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр оприлюднив перелік вимог, виконання яких необхідне для отримання Україною нового траншу. Серед них - проведення пенсійної реформи, корекція тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, пошук коштів для покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України". Ще однією умовою фонду, виконаним ще в червні, було скасування обов'язкового викупу Нацбанком облігацій в капіталі банків.

Нагадаємо, 25 жовтня ц.р. місія МВФ прибула в Україну і приступила до вивчення виконання раніше погодженої програми співпраці. 31 жовтня ц.р. керівник місії європейського департаменту МВФ в Україні Танос Арванітіс під час зустрічі з міністром фінансів Федір Ярошенко заявив, що мета приїзду місії МВФ - скорегувати економічну політику України у відповідності з викликами часу. Арванітіс також зазначив, що за час візиту МВФ в Україну буде обговорюватися виконання бюджету в 2011 р. і основні показники проекту бюджету 2012 р. Місія МВФ в Україні офіційно повинна була завершитися 4 листопада.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров у свою чергу повідомив, що уряд виходить з тієї позиції, що вдасться знайти порозуміння з МВФ і не підвищувати в даний момент тарифи на газ і теплову енергію для населення. "Нас чекають непрості, складні переговори, але ми розраховуємо досягти взаєморозуміння", - підкреслив Азаров, коментуючи переговорний процес з МВФ.

Зазначимо, джерело, близьке до переговорів, повідомило агентству Reuters, що двотижневі переговори місії МВФ з українською владою не увінчаються домовленістю про відновлення фінансової допомоги країні. "Місія їде ні з чим. Важко уявити, щоб при такому рівні відсутності взаєморозуміння була б досягнута домовленість (про фінансування). Уряд відмовляється підвищувати тарифи на газ для населення", - сказав спврозмовник. За його словами очікувати від Росії такої знижки на газ, щоб можна було подолати дефіцит "Нафтогазу" без підвищення тарифів абсурдно. Він також зазначив, що експерти МВФ стурбовані дефіцитом "Нафтогазу" і бюджету в цілому. У свою чергу, інше джерело припустило, що підсумком двотижневих переговорів стане заява сторін про готовність продовжувати переговори і співпрацю.

3 листопада місія МВФ достроково залишила Київ. Ніяких домовленостей сторони не уклали.

Національний банк України (НБУ) пізніше опублікував заяву, в якій говориться, що НБУ сподівається, що найближчим часом МВФ спільно з Кабінетом міністрів України вирішить всі питання в рамках підписаного меморандуму, що дозволить отримати наступний транш. Згідно з повідомленням, отримання траншу МВФ "вкрай необхідно для просування України на шляху реформ".

Азаров 4 листопада повідомив, що Україна та МВФ домовилися про коригування програми співпраці на 2012 р. "Керівництво МВФ з розумінням підходить до вирішення тих проблем, які стоять перед Україною. І ми домовилися про те, що після завершення переговорів з Росією про ціну газу та інших питань, ми почнемо тісне співробітництво з місією МВФ про коригування програми співпраці на 2012 р.", - повідомив прем'єр-міністр.

Азаров зазначив, що відповідне рішення прийнято за результатами переговорів міністра фінансів України Ярошенка і віце-прем'єр-міністра - міністра соціальної політики Тігіпка з керівництвом МВФ у Вашингтоні.

Нагадаємо, ключовий кредитор України в липні 2010 р. схвалив програму співпраці stand-by на загальну суму понад 15,5 млрд дол. і в 2011 р. був готовий щокварталу виділяти Києву за 1,5 млрд дол. для підтримки реформ.

Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол. рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.

Нагадаємо, Тігіпко у вересні 2011 р. сказав, що відсутність фінансової підтримки МВФ позбавляє Україну також можливості отримати кредити Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій, необхідні в умовах недоступності зовнішніх позик через волатильність міжнародних ринків капіталу.