ua en ru

Джерело: Модернізація ЧФ РФ є одним з елементів пакету домовленостей по зниженню ціни на газ для України

Автор: RBC.UA
У Києві знову, як і при підписанні Харківських угод навесні 2010 року, вирішили пов'язати питання Чорноморського флоту з ціною на газ. За даними джерел видання "Дзеркало тижня. Україна", угода з модернізації ЧФ РФ - один з елементів обговорюваного Києвом і Москвою великого пакета домовленостей, які передбачають зниження ціни на газ для України.

У Києві знову, як і при підписанні Харківських угод навесні 2010 року, вирішили пов'язати питання Чорноморського флоту з ціною на газ. За даними джерел видання "Дзеркало тижня. Україна", угода з модернізації ЧФ РФ - один з елементів обговорюваного Києвом і Москвою великого пакета домовленостей, які передбачають зниження ціни на газ для України.

Робота над угодою про модернізацію озброєння і техніки ЧФ йде давно. "Для росіян це одне з принципових угод, оскільки дозволяє зробити Севастополь відносно боєздатною військово-морською базою, де знаходилися б сучасні кораблі, в тому числі і класу "Містраль". Інакше кораблі Чорноморського флоту, що базуються в Криму, перетворяться на іржаві руїни", - наголошується в статті Володимира Кравченка.

Співрозмовники видання розповідали, що позиція української сторони до останнього часу полягала в тому, щоб в угоді про оновлення військової техніки і озброєння були прописані не тільки механізм, процедура їх заміни, а й був зафіксований пункт обов'язкового узгодження з Україною заміни кораблів, літаків. При цьому самі росіяни пропонували українській стороні, щоб технічне обслуговування цих російських кораблів проводили судноремонтні підприємства України, намагаючись таким чином добитися від українців згоди на якнайшвидше підписання документа.

"Севастополь має сакральний вплив на розуми російського керівництва, змушуючи чіплятися за військово-морську базу в Криму. Для росіян Севастополь не просто місто, а ностальгічний символ імперської величі Росії. І тому заради збереження бази та зміцнення її військового потенціалу Москва готова йти на поступки Києву. Адже угоди щодо Чорноморського флоту знову можна буде подати внутрішньому російському споживачеві як великий успіх російської дипломатії. Не кажучи вже про те, що будь-яке посилення позицій ЧФ Росії в Криму посилює і позиції Росії на півострові", - наголошується в статті.

Нагадаємо, при Президентові Вікторі Ющенку проблема Чорноморського флоту знову стала однією з головних у відносинах Росії та Україні. Кульмінацією стали погрози Києва перешкодити поверненню кораблів, які вирушили для виконання бойових завдань біля берегів Грузії під час війни в серпні 2008 р.

Зазначимо, на даний час Київ і Москва спільно підготували два проекти додаткових угод по базуванню Чорноморського флоту РФ в Криму. За словами міністра оборони РФ Анатолія Сердюкова, сторони вже мають певні напрацювання і бачення подальшої співпраці.

Як повідомляє Фонд державного майна України, з 6 жовтня по домовленості Міністерств закордонних справ України та Російської Федерації в Криму почали інвентаризацію об'єктів нерухомості, використовуваних російським Чорноморським флотом на підставі угоди між Україною і Росією про параметри поділу ЧФ. На сьогодні вже здійснена інвентаризація понад 200 об'єктів.

Нагадаємо, в квітні цього року міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко повідомив про досягнення прогресу в питанні інвентаризації земель та інфраструктури, переданих у користування Чорноморському флоту РФ. За його словами, після інвентаризації нерухомого майна повинна бути визначена ринкова вартість об'єктів оренди.

В той же час, за оцінками Міністерства фінансів Криму, компенсація за базування Чорноморського флоту Росії на території півострова повинна становити не менше 39,4 млн грн і її повинні отримувати ще 10 регіонів автономії.

Раніше, 20 жовтня 2010 р. міністр оборони України і РФ Михайло Єжель і Анатолій Сердюков в Ялті підписали "Протокол між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Російської Федерації про надання інформації про загальну чисельність особового складу і основних озброєнь Чорноморського флоту Російської Федерації, що знаходяться на території України".

Відповідно до підписаного протоколу, російська сторона щорічно до 1 січня надаватиме українській стороні інформацію про загальну чисельність особового складу і основних озброєнь Чорноморського флоту РФ, який дислокується на території України. Інформація торкатиметься, зокрема, загальної чисельності особового складу, чисельності бойових і надводних кораблів, підводних човнів, бойових катерів і допоміжних суден, бойових броньованих машин, літальних апаратів, деяких типів артилерійських систем калібру 100 мм і більше, мінометів калібру 82 мм і вище.

Нагадаємо, 21 квітня 2010 р. в Харкові Президент України Віктор Янукович і Президент Росії Дмитро Медведєв підписали угоду між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України, згідно з якою термін перебування ЧФ Росії продовжений на 25 років - до 2042 р.