Дослідження: США стоять на порозі нової іпотечної кризи
Важка ситуація на іпотечному ринку США може стати причиною банкрутства Федерального управління житлового будівництва (FHA), що страхує кредиторів від неспроможності домогосподарств. Згідно з дослідженням професора Уортонської школи бізнесу при Університеті Пенсільванії Джозефа Джюрко, врятувати відомство від втручання влади зможе тільки швидкий підйом американського ринку житла.
Значна роль FHA на іпотечному ринку і низька вартість нерухомості можуть дорого коштувати американським платникам податків, цитує професора Джюрко The Wall Street Journal. За підрахунками експерта, єдине самофінансоване американське відомство може втратити в найближчі роки до 50 млрд дол., заповнювати які доведеться рядовим платникам податків країни.
На сьогоднішній день FHA виступає страховиком по більш ніж 30% свіжих іпотечних кредитах, фінансуючи власну діяльність і виплачуючи страхові премії з отриманих від домогосподарств комісій. На кінець серпня 2010 р. портфель відомства складався з 7,2 млн позик на загальну суму 1 трлн дол. В якості забезпечення по цих кредитах FHA акумулювало суму в 31,7 млрд дол., якої, проте, може не вистачити для виплат по всіх зобов'язаннях відомства у разі подальшого уповільнення американської економіки і падіння цін на ринку житла.
Основну небезпеку для фінансової стабільності FHA можуть представляти позичальники, чиї будинки "знаходяться під водою". Цей термін означає, що величина залучених ними по іпотеці і заплачених за нерухомість коштів перевищує поточну ринкову вартість житла. Такі позичальники є найбільш імовірними банкрутами - навіть при наявності коштів для оплати кредиту їм вигідніше відмовитися від нинішнього будинку та купити аналогічний за менші гроші. За оцінками професора Джюрко, будинку біля половини домогосподарств, які застраховані в FHA, зараз "знаходяться під водою".
Нинішнє дослідження є далеко не першим попередженням про можливі збитки для платників податків США. Раніше про ці проблеми вже попереджали, приміром, економісти з Університету Нью-Йорка, що випустили спільне дослідження з місцевим Федеральним резервним банком.
На цьому тижні очікується щорічний звіт FHA, від якого експерти не чекають нічого хорошого. Деякі політики, які належать переважно до Республіканської партії, вже заявили про необхідність істотно підвищити вартість страховки від FHA з метою захистити платників податків від чергового порятунку потопаючих. Щоправда, такий крок згодом може виявитися фатальним - всі пов'язані з ростом вартості страховки витрати ляжуть на американські домогосподарства, що знову призведе до плачевних наслідків для ринку житлової нерухомості.
"Поточний стан американського ринку житла досі викликає побоювання. Ціни тимчасово стабілізувалися, однак ми прогнозуємо їх падіння в наступному році на 10-15%. Судячи з усього, цей рік виявиться найгіршим для ринку - обсяги продажів житла мінімальні, а кількість банкрутств хоч і зменшилася, але все ще залишається на високому рівні. Така ситуація зберігатиметься ще кілька років", - пояснив аналітик IHS Global Insight Патрік Ньюпорт.
Нагадаємо, в 2006 р. в США почалася іпотечна криза, що через рік викликала катастрофічні наслідки. Головною його причиною стало зростання неповернень житлових кредитів неблагонадійними позичальниками. Іпотечна криза стала початком світової економічної кризи 2008 р. Першою жертвою кризи стала іпотечна компанія New Century Financial Corporation, схожа доля спіткала компанію American Home Mortgage Investment Corp. Компанії перестали видавати кредити, скоротили штат своїх співробітників, а їхні акції істотно впали в ціні. Влітку криза торкнулася інвестиційних фондів найбільших фінансових компаній, які вклали кошти в іпотечні облігації: Bear Stearns, Goldman Sachs, BNP Paribas. На міжнародних ринках стала намічатися криза ліквідності. Центробанки всього світу почали вливати в свої фінансові системи десятки і сотні мільярдів доларів.