ua en ru

Іспанія вивезла з США скарб ціною в 500 млн дол

Автор: RBC.UA
Іспанія вивезла з Флориди (США) скарб ціною в 500 млн дол., що складається з старовинних іспанських монет із золота і срібла. Скарби відправилися в Іспанію на двох військових літаках, передає BBC. Раніше суд визнав цю країну законним власником скарбу.

Іспанія вивезла з Флориди (США) скарб ціною в 500 млн дол., що складається з старовинних іспанських монет із золота і срібла. Скарби відправилися в Іспанію на двох військових літаках, передає BBC. Раніше суд визнав цю країну законним власником скарбу.

Скарб виявила в 2007 р. американська компанія Odyssey Marine Exploration, що займається глибоководними пошуками. Тонни золота і срібла перебували на затонулому в 1804 р. у Гібралтарській протоці іспанському фрегату Nuestra Senora de las Mercedes. Скарби виявилися найціннішими з коли-небудь піднятих з води. Загальна вага скарбів склала 17 тонн.

Компанія зберігала їх на своєму складі в місті Тампа у Флориді. Однак свої права на скарб заявив уряд Іспанії, який звернувся до суду з відповідним позовом.

Судові слухання тривали протягом п'яти років. В результаті суди в США відхилили всі претензії компанії Odyssey, включаючи вимогу до Іспанії компенсувати витрати за зберігання скарбу в сумі 413 тис. дол. Суди ухвалили, що незалежно від того, хто знайшов корабель зі скарбами і де вони зберігалися, власність повинна повернутися в країну походження, в даному випадку в Іспанію, хоча монети чеканилися в Перу, яка у той час була іспанською колонією.

Зазначимо, що влада Перу також зробила спробу отримати права на піднятий з дна Атлантичного океану скарб. Вона звернулася в четвер до Верховного суду США із запитом про припинення відправки скарбів.

Нагадаємо, у вересні 2011 р. компанія Odyssey заявила про ще одну гучного знахідку. На дні Атлантичного океану за 500 кілометрів від Ірландії в трюмах судна Gairsoppa, потопленого німецьким підводним човном в 1941 р., було виявлено срібло на суму близько 230 млн дол. Згідно з умовами контракту з Міністерством транспорту Великобританії, компанія Odyssey, що проводила пошукові роботи, отримала 80% вартості скарбів.

А вже в лютому цього року американський шукач скарбів Грег Брукс заявив, що йому пощастило знайти на дні океану скарб епохи Другої світової війни. За 80 км на південь від Атлантичного узбережжя США він наткнувся на британське торговельне судно SS Port Nicholson, затонуле в 1942 р. з вантажем платини вартістю близько 3 млрд дол. Мисливець за скарбами мовчав про свою знахідку протягом чотирьох років, поки велися переговори про проведення рятувальних робіт. Право власності на вміст трюмів судна досі не врегульоване.

Зливками дорогоцінного металу Радянський Союз мав намір розплатитися з американським казначейством за військові постачання. Підтвердження припущенням були отримані на місці аварії: досліджуючи остов корабля, підводний апарат зробив відеозаписи, на яких видно 30 ящиків. На думку керівника компанії Sub Sea Research, саме в них спочиває безцінний вантаж.