Іспанія вперше визнала, що їй потрібні гроші ЄС
Міністр фінансів Іспанії Крістобаль Монторо вперше визнав, що країні знадобиться економічна допомога для рекапіталізації банківської системи.
Як повідомляє канал "Россия 24", в інтерв'ю телеканалу Onda Cero міністр зазначив, що мова не йде про астрономічні суми, питання полягає в тому, звідки можуть надійти необхідні кошти.
"Ось чому важливо, щоб європейські інститути відкрилися б і допомогли нам досягти цієї цифри, тому що ми не говоримо про астрономічні суми", - заявив Монторо.
Напередодні на цю ж тему висловлювався прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой. Він пропонує використовувати для цієї мети кошти Європейського стабілізаційного механізму (ЄСМ). Вливання капіталу, за його словами, має проходити безпосередньо, без посередництва держбюджету. Нещодавно голова Banco Santander Еміліо Ботін підрахував, що для підтримки всього сектора необхідно близько 40 млрд дол.
Нагадаємо, Європейський Центральний банк (ЄЦБ) відкинув план рекапіталізації банків Іспанії, згідно з яким уряд країни збирався передати свої державні боргові папери на суму 19 млрд євро в материнську компанію банку, а той під час вікна рефінансування від ЄЦБ повинен був би обміняти їх на гроші.
Нагадаємо, раніше голова МВФ Крістін Лагард заявила, що МВФ не планує надавати екстрену фінансову допомогу Іспанії. У свою чергу, раніше, 29 травня, міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос спростував припущення про те, що банки країни не зможуть обійтися без фінансової підтримки і будуть змушені звернутися до ресурсів EFSF, щоб покрити потребу в рефінансуванні.
17 квітня ЦБ Іспанії оголосив про повторну рецесію. У IV кварталі минулого року іспанська економіка скоротилася на 0,3%. У I кварталі цього року ситуація повторюється, заявив без уточнення підсумків I кварталу 2012 р. президент ЦБ Іспанії Мігель Фернандес Ордоньєс. А падіння ВВП протягом мінімум двох кварталів і вважається технічною рецесією.
Раніше повідомлялося, що між Іспанією та Німеччиною розгорілася суперечка на тему розподілу ресурсів EFSF. Країни не можуть прийти до єдиного знаменника в питанні умов, на яких EFSF надає фінансову допомогу. Окремі держави зони євро і деякі представники ЄЦБ наполягають на пом'якшенні цих умов, кажучи про те, що EFSF повинно бути дозволено кредитувати комерційні банки безпосередньо, а не через уряд країни. Такі зміни були б на руку Іспанії, чий банківський сектор досі не може відновитися після обвалу на ринку нерухомості.
У разі якщо EFSF буде дозволено кредитувати іспанські банки безпосередньо, це позбавить уряд країни на чолі з прем'єр-міністром Маріано Рахоєм від необхідності вводити додаткові заходи жорсткої економії понад вже запланованих реформ. Для ЄЦБ розширення повноважень EFSF також могло б стати позитивним моментом, бо позбавило б європейський Центробанк від необхідності тягти все навантаження з виведення єврозони з боргової кризи (за допомогою надання комерційним банкам дешевих кредитів) на себе. У той же час основні країни-донори EFSF (насамперед Німеччина) виступають різко проти будь-яких заходів, які можуть побічно або безпосередньо вплинути на мотивацію держав єврозони проводити програму фіскальної консолідації.
Нагадаємо, сьогодні канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала ідею банківського союзу у середньостроковій перспективі.
Як повідомлялося, провідні економічні ЗМІ Заходу стверджують, що Кіпр стане четвертою країною єврозони, яка запросить фінансову допомогу у сусідів. Як і в Іспанії, проблеми відчувають провідні банки.