Іспанія в 2012 р. заощадить 27 млрд євро

Уряд Іспанії сьогодні оприлюднив проект бюджету на нинішній рік, який передбачає скорочення більш як на 27 млрд євро.

Уряд Іспанії сьогодні оприлюднив проект бюджету на нинішній рік, який передбачає скорочення більш як на 27 млрд євро. 

Серед заходів заощаджень - замороження платні в бюджетному секторі чи скорочення бюджетів урядових міністерств, повідомляє радіо "Свобода".

Віце-прем'єр-міністр Іспанії Сорая Саенс де Сантамарія, оголошуючи про скорочення після засідання уряду, наголосила, що країна перебуває "в надзвичайному становищі". За її словами, головне завдання - "вичистити рахунки бюджетних витрат".

Прем'єр-міністр Мар'яно Рахой раніше попереджав, що проект бюджету буде "дуже суворим".

Учора профспілки Іспанії влаштували загальний страйк проти реформ у працевлаштуванні, які теж мають на меті допомогти вивести країну з кризи. Страйкарі організували пікети і намагалися перешкодити відправці автобусів, а також блокували входи на оптові ринки. Понад 30 осіб були затримані. Їх звинуватили у порушенні громадського порядку і нанесенні збитку муніципальній власності.

Найбільше страйкуючих було серед працівників металургійної, хімічної, текстильної, харчової промисловостей. А також серед будівельників і сміттярів. Було скасовано майже третину авіарейсів, не ходили дві третини потягів і автобусів.

Трудова реформа в Іспанії передбачає більшу свободу дій для роботодавця в питанні найму і звільнення співробітників. Схвалені заходи дозволяють зробити процес звільнення співробітників "дешевшим" для компаній.

Економіка Іспанії нині знову сповзає до рецесії, а безробіття найвище з-поміж усіх 17 країн ЄС, які користуються спільною валютою євро.

В середні березня Банк Іспанії повідомляв, що державний борг Іспанії виріс в 2011 р. до максимального значення з 1995 р. - 68,5% ВВП і продовжить рости в 2012 р., незважаючи на проведену урядом програму скорочення дефіциту бюджету.

На початку березня  іспанська влада попередила, що Іспанія закладе в своєму бюджеті прогнозний показник дефіциту на 2012 р. на рівні 5,8% ВВП, що перевищує раніше узгоджені з Євросоюзом 4,4% ВВП. До цього в іспанському уряді розраховували знизити бюджетний дефіцит в 2012 р. до 4,4% від ВВП, однак аналітики вважають цю задачу важким, оскільки вона базувалася на оцінку зростання ВВП в поточному році на 2,3%. За прогнозом Банку Іспанії, економіка країни в 2012 р. скоротиться на 1,5%. В Євросоюзі не згодні з подібною прогнозною оцінкою іспанської влади щодо дефіциту бюджету на 2012 р. і закликають владу Іспанії скоротити бюджетний дефіцит хоча б до 5,3% ВВП.

Зазначимо, що, відповідно до підписаного 2 березня 25 державами - членами ЄС нового європейського договору про контроль над бюджетами, держави, які порушують бюджетні приписи, можуть бути оштрафовані за рішенням Європейського суду на суму до 0,1% від ВВП країни.

Уповільнення бурхливого зростання іспанської економіки почалося в умовах світової фінансової кризи в 2008 р. Однією з причин рецесії став спад на ринку нерухомості, що настав після буму в будівельній галузі. Влітку 2007 р. безробіття в Іспанії становило 7,95%, а вже в четвертому кварталі 2008 р. показник досяг 13,9%, що стало найвищим рівнем безробіття в єврозоні.

Країна почала виходити з рецесії, що почалася на тлі глобальної фінансової кризи, лише в 2010 р. Однак торік після двох кварталів економічного підйому ВВП країни продемонстрував спочатку нульове зростання в липні-вересні, а потім і зовсім пішов у мінус у жовтні-грудні (-0,3%).

Іспанія, разом з Грецією, Італією, Ірландією і Португалією, входить у групу проблемних країн зони євро, відому за англійською абревіатурою PIIGS.

Варто також зазначити, що Єврогрупа сьогодні прийняла рішення збільшити сумарний кредитний потенціал антикризових фондів EFSF і ESM з поточних 500 млрд євро до 800 млрд євро. Збільшення кредитоспроможності фондів, як очікують ринки єврозони сприятиме впевненості  у тому, що у єврозони буде достатньо коштів для порятунку, в разі необхідності, навіть таких великих економік, як Італія чи Іспанія.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top